Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
15 февруари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дунгеон Мастер

Дунгеон Мастер имам едно прашање за тебе? погоре во форумот видов дека си полицаец и сакам да те прашам дали со новиот закон може да се положи градска дозвола??? или ако нема градска на колку години минимум може да се земе возачка дозвола???:salut:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ај и ја да си прашам нешо.. Вака.. татко на другарче напраи собраќајка (ситна ептен) и се договорија да си појдат до осигурање да си потполнат изгави и осигурањето да плато ако нешо треба ( ма да немаше стварно никаква штета ептен малку се чепнаа само ). е сеа кога бевме у осигурање ја се пишав како возач (кривиот т.е тој шо мава од позади) пошо татково на другаров беше на пат. Друго ме интересира.. Ми побараа возачка и лична карта знали исто ко ја да сум мавнал испаѓа работава, ја прашав таа даму дали иде ова у полиција дали иа нешо казнени поени казни некои а у.. незнаеше точно да ми објасни па ај некој од вас ако може нека каже нешо.. значи има ли некои казненеи поени, се запишува ли у мое досие нешто, едно друго.. има ли некаква штета врз мене направено воопшто или ??
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Prvo da vi se izvinam na site sto me nema vo posledno vreme, imam nekoi drugi obvrski i ne mozam da stignam :)

E sega za prasanjeto na Free Boy, ja kolku sto sum zapoznaen, cim e dogovorena soobrakajkata, bez zapisnik od policija, ne treba da se grizis, nema da imas nisto. Ako policijata izvrsi uvid togas pisuvaat i prijava a vaka ne.

A za Aleksandarjanev, ja be brat prv pat slusam za taa gradska dozvola :):tapp:
Aj moze ja ne sum zapoznaen za takvo nesto, ke se rasprasam i ke ti pisam na PP. Sega ne sum vise nekoe vreme po soobrakajov i ne sum u tek bas so novinive vo zakonov, ama imam luge uste tamu taka da za toa sto ne mi e jasno i mene prasuvam tamu :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
Зошто го продадов југото

Не го продадов југото затоа што патам од марки на авта,супер си беше.Го продадов затоа што овие џандариве ме застануваа на секој чекор :uvo:за да видат дали ми е регистрирано.И денес истото се случува.Не го застанаа типот кој претекнува на полна линија со џип,огромен ,црн и баш марка јеер,sk752 ss,џандарот се правеше дека не го виде,гледаше као во земја демек,а да беше обратна ситуацијата ...Ќе го јадеше со 300 еу,или 150 ако плати за 7 дена и дозволата отиде на 3 месеци.А овој си прошиша поред патролата мртов ладен,абе мува не го лази.Па добро зошто се тие силни рации и патроли секоја вечер по скопјево?Да застануваат лади и југовци?На коркачиве не им стиска да застанат некој од овие фраериве.Абе ајде ...:drk:баш се дудлачи
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Prvo da vi se izvinam na site sto me nema vo posledno vreme, imam nekoi drugi obvrski i ne mozam da stignam :)

E sega za prasanjeto na Free Boy, ja kolku sto sum zapoznaen, cim e dogovorena soobrakajkata, bez zapisnik od policija, ne treba da se grizis, nema da imas nisto. Ako policijata izvrsi uvid togas pisuvaat i prijava a vaka ne.

A za Aleksandarjanev, ja be brat prv pat slusam za taa gradska dozvola :):tapp:
Aj moze ja ne sum zapoznaen za takvo nesto, ke se rasprasam i ke ti pisam na PP. Sega ne sum vise nekoe vreme po soobrakajov i ne sum u tek bas so novinive vo zakonov, ama imam luge uste tamu taka da za toa sto ne mi e jasno i mene prasuvam tamu :)
Малиот нешто чул ама не разбрал најверојатно мисли на полагање на градска вожња:pos2:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Вака, на едно другарче му се деси следново.
Се спушта од стража и долу го застанува цајкан и му вели ќе те казниме, погоре те видел цајкан шпиун кај си престигнувал на полна линија.
Овој настојувал да му кажат каде точно го видел и дали има доказ, тие нејќеле да дадат повеќе детали, пишале казна. Рекле ако нејќеш да платиш оди на суд.

Е сега незнае што да прави, ќе падне на суд вакво нешто?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
обвавезно!Ако не потпишал ништо т.е.не се сложил со записничарот.Треба за таква работа да има и слики од тие нивните камери,па сведок,,,кај ќе го најдат,мајмунот шпијун.Ахх тој законот за лустрација...Ќе ги изретчеше шпиуните....

п с да не вози другар ту југо или лада?Во последно време само нив ги сопираат така ради реда.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Вака, на едно другарче му се деси следново.
Се спушта од стража и долу го застанува цајкан и му вели ќе те казниме, погоре те видел цајкан шпиун кај си престигнувал на полна линија.
Овој настојувал да му кажат каде точно го видел и дали има доказ, тие нејќеле да дадат повеќе детали, пишале казна. Рекле ако нејќеш да платиш оди на суд.

Е сега незнае што да прави, ќе падне на суд вакво нешто?
Vaka se raboti vo polno stanici sto gi drzat avtopatite i magistralnite patista. Eden policaec stoi na nekoe mesto od kade sto moze da go vooci prekrsokot, a ti ne go gledas bidejki ili e so civilno vozilo ili e peski. I otkako ke primeti deka nekoj prestignuva na polna linija mu javuva na kolegata podole deka toj i toj prestignuval na polna a i koe vozilo go prestignal. Taka da i policaecot e svedok i plus zimaat podatoci od toj sto go prestignale. E sega ako ne si potpisal, deka nema da te kaznat ne znam, teska rabota, mozda ako imas vrski, oti sekoj vtor, da ne recam prv ne potpisuva a pak skoro site gi kaznuvaat.

A za kamerite aj dosta so tie kameri, aparati itn. Abe do vcera ne postoeja kameri, pa idea prijavite na sud. Treba da se obrati vnimanie povise na kvalitetot na policajcite po mene, otkolku na opremata, ako policaecot e dobro obucen, od doverba itn, ne trebaat kameri. I drzavata poevtino ke pomine :) A toa so kamerite aman, pa nema kameri, i sega kako da se kazni, a policaecot sepak treba da ima nekoe vlijanie na sudenjeto, sepak toj e lice obuceno da faka storiteli na prekrsoci. Pak ke kazam, toa so kamerite e povise mutenje voda, deka pred 10 godini nemase nisto takvo, pa imase red i sve, a sega i so tehnika i sve i pak ne mozelo da se dokaze, pa daj slika, i pak nered po ulicive. Znaci namesto da odi logicki rabotata napred so tehnologijava ide nazad :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Vaka se raboti vo polno stanici sto gi drzat avtopatite i magistralnite patista. Eden policaec stoi na nekoe mesto od kade sto moze da go vooci prekrsokot, a ti ne go gledas bidejki ili e so civilno vozilo ili e peski. I otkako ke primeti deka nekoj prestignuva na polna linija mu javuva na kolegata podole deka toj i toj prestignuval na polna a i koe vozilo go prestignal. Taka da i policaecot e svedok i plus zimaat podatoci od toj sto go prestignale. E sega ako ne si potpisal, deka nema da te kaznat ne znam, teska rabota, mozda ako imas vrski, oti sekoj vtor, da ne recam prv ne potpisuva a pak skoro site gi kaznuvaat.

A za kamerite aj dosta so tie kameri, aparati itn. Abe do vcera ne postoeja kameri, pa idea prijavite na sud. Treba da se obrati vnimanie povise na kvalitetot na policajcite po mene, otkolku na opremata, ako policaecot e dobro obucen, od doverba itn, ne trebaat kameri. I drzavata poevtino ke pomine :) A toa so kamerite aman, pa nema kameri, i sega kako da se kazni, a policaecot sepak treba da ima nekoe vlijanie na sudenjeto, sepak toj e lice obuceno da faka storiteli na prekrsoci. Pak ke kazam, toa so kamerite e povise mutenje voda, deka pred 10 godini nemase nisto takvo, pa imase red i sve, a sega i so tehnika i sve i pak ne mozelo da se dokaze, pa daj slika, i pak nered po ulicive. Znaci namesto da odi logicki rabotata napred so tehnologijava ide nazad :)
Треба да се и добро обучени и да работат во корист на граѓаните (дека нели полицијата е тука за да ги заштити нив), наместо само да покажуваат сила и да лечат комплекси од детство и домашни фрустрации, се разбира секоја чест на исклучоците ама голем дел од полицијата се неписмени дебили и насилници во униформи што користат авторитет за да покажуваат сила врз обичните граѓани (граѓани без врски).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Vaka se raboti vo polno stanici sto gi drzat avtopatite i magistralnite patista. Eden policaec stoi na nekoe mesto od kade sto moze da go vooci prekrsokot, a ti ne go gledas bidejki ili e so civilno vozilo ili e peski. I otkako ke primeti deka nekoj prestignuva na polna linija mu javuva na kolegata podole deka toj i toj prestignuval na polna a i koe vozilo go prestignal. Taka da i policaecot e svedok i plus zimaat podatoci od toj sto go prestignale. E sega ako ne si potpisal, deka nema da te kaznat ne znam, teska rabota, mozda ako imas vrski, oti sekoj vtor, da ne recam prv ne potpisuva a pak skoro site gi kaznuvaat.

A za kamerite aj dosta so tie kameri, aparati itn. Abe do vcera ne postoeja kameri, pa idea prijavite na sud. Treba da se obrati vnimanie povise na kvalitetot na policajcite po mene, otkolku na opremata, ako policaecot e dobro obucen, od doverba itn, ne trebaat kameri. I drzavata poevtino ke pomine :) A toa so kamerite aman, pa nema kameri, i sega kako da se kazni, a policaecot sepak treba da ima nekoe vlijanie na sudenjeto, sepak toj e lice obuceno da faka storiteli na prekrsoci. Pak ke kazam, toa so kamerite e povise mutenje voda, deka pred 10 godini nemase nisto takvo, pa imase red i sve, a sega i so tehnika i sve i pak ne mozelo da se dokaze, pa daj slika, i pak nered po ulicive. Znaci namesto da odi logicki rabotata napred so tehnologijava ide nazad :)
Хехехе, видел и јавил...приказни за мали деца...може и да измисли, нели?
Нека слика, нека докаже... На онаа вашата комисија може и ќе помине тоа, ама пред управен ќе падне по жалба.
По мене, нека си потпише сторителот, нека си стави забелешка во записникот, нека се појави на комисијата за прекршоци, па ако е незадоволен, нека се жали. И, ќе си добие...и, како по обичај, МВР си паѓа...од недоветност и некадарност и дилетантизам.
И се лутиш после кога велам лешинари...е на што ти личи скриен некој кој шпиунира наоколу?:pos2:
За болдот...како само смееш да го помислиш, а камоли да го кажеш тоа? Странките се еднакви пред суд, без оглед дали е држава во прашање со граѓанин, или двајца граѓани или која и да било комбинација. Ако си поербап, заебај ме пред суд, ако не...жалим случај.
П.С. Се смеев како будала на пишувањето на еден полицаец во записник...сторен прекршок...напишал „ПРЕБРЗА ВОЖЊА“
Ај што е неписмено, и нема веза со македонски јазик, та и член и став нема...
Инаку...тоа нешто падна на комисија за прекршоци.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Хехехе, видел и јавил...приказни за мали деца...може и да измисли, нели?
Нека слика, нека докаже... На онаа вашата комисија може и ќе помине тоа, ама пред управен ќе падне по жалба.
По мене, нека си потпише сторителот, нека си стави забелешка во записникот, нека се појави на комисијата за прекршоци, па ако е незадоволен, нека се жали. И, ќе си добие...и, како по обичај, МВР си паѓа...од недоветност и некадарност и дилетантизам.
И се лутиш после кога велам лешинари...е на што ти личи скриен некој кој шпиунира наоколу?:pos2:
За болдот...како само смееш да го помислиш, а камоли да го кажеш тоа? Странките се еднакви пред суд, без оглед дали е држава во прашање со граѓанин, или двајца граѓани или која и да било комбинација. Ако си поербап, заебај ме пред суд, ако не...жалим случај.
П.С. Се смеев како будала на пишувањето на еден полицаец во записник...сторен прекршок...напишал „ПРЕБРЗА ВОЖЊА“
Ај што е неписмено, и нема веза со македонски јазик, та и член и став нема...
Инаку...тоа нешто падна на комисија за прекршоци.
Значи ако немаат слика ќе падне на суд?
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
77
Поени од реакции
8
Полиција.......па поготово Сообраќајна, ич не ве сакам ! :) него што ми беше моабет. Од Тетово сум и глеам што се дешава. Пријави обично добиваат оние помутавите, и они кои тато,дедо,стрико,вујко не е на повисока функција во Те.

сега ќе ви раскажам неколку случки.
1.На патот кон Лешок, допираа еден мој пријател, со југо (све регистрирано, ланци,прва помош се, се што треба да поседува) ама им се искурчил и го држеле преку саат време само да му најдат маана за да му пишат пријава. Во меѓувреме доаѓа албанец, од многу многу богата фамилија(не сакам да именуем никого), и им прави стартови со неговото БМВ пред нив и полицајците со главите во земја. им отвара пенџер и ги прашува дали имаат проблем?!?! цајканите ни А, ни Б со главете во земја. он заминал, а во меѓувреме пријателот мој го снимал сето тоа со мобилен телефон, и немале што да му прават повеќе и го пуштаат да си оди.

Случка 2.
Беше петок или сабота не сум сигурен, полицајците седеја пред еден ноќен локал.Во меѓувреме еден со голф 4 лупа една кола паркирана и ја прави сол, и ги гледа цајканите и почнува да бега.цајканите што беа пред локалот се јавуваат преку радиостаница и му прават потера. седејќи близу нив слушав како се одвива потерата.и знаете како заврши потерата. полицајците што го гонеа ко рекоја следново: -Влезе во Порој, ние не влагаме тамо и се враќаме назад.

3.
2 цајкани, машко и женско имаја секс во кола, во лешок позади ресторанот, во полициски крајслер !!!!!!!

што мислите за овие случки ?
 
A

amco2009

Гостин
Полиција.......па поготово Сообраќајна, ич не ве сакам ! :) него што ми беше моабет. Од Тетово сум и глеам што се дешава. Пријави обично добиваат оние помутавите, и они кои тато,дедо,стрико,вујко не е на повисока функција во Те.

сега ќе ви раскажам неколку случки.
1.На патот кон Лешок, допираа еден мој пријател, со југо (све регистрирано, ланци,прва помош се, се што треба да поседува) ама им се искурчил и го држеле преку саат време само да му најдат маана за да му пишат пријава. Во меѓувреме доаѓа албанец, од многу многу богата фамилија(не сакам да именуем никого), и им прави стартови со неговото БМВ пред нив и полицајците со главите во земја. им отвара пенџер и ги прашува дали имаат проблем?!?! цајканите ни А, ни Б со главете во земја. он заминал, а во меѓувреме пријателот мој го снимал сето тоа со мобилен телефон, и немале што да му прават повеќе и го пуштаат да си оди.

Случка 2.
Беше петок или сабота не сум сигурен, полицајците седеја пред еден ноќен локал.Во меѓувреме еден со голф 4 лупа една кола паркирана и ја прави сол, и ги гледа цајканите и почнува да бега.цајканите што беа пред локалот се јавуваат преку радиостаница и му прават потера. седејќи близу нив слушав како се одвива потерата.и знаете како заврши потерата. полицајците што го гонеа ко рекоја следново: -Влезе во Порој, ние не влагаме тамо и се враќаме назад.

3.
2 цајкани, машко и женско имаја секс во кола, во лешок позади ресторанот, во полициски крајслер !!!!!!!

што мислите за овие случки ?
Nie nisto ne mislime za policijata odamna go kazjavme naseto miselnje nego neka mu ja mislat cajkanite zosto ginat na sekoj cekor , zosto nikoj ne gi ferma , site gi pcujat, gi omalovazjuvaat, posto so vakvi cajkani ne se pravi drzjava.

Ni doagja onaa narodnata kadija te tuzji kadija ti sudi. E ebati Kadijta
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
значи вака
вчера вечерта ме стопираше полиција, околу 12 саат ја малолетен,неам каиш неам ништо, се подисплашив малце и им избегав. Ја отерав колата по ќора улица и излегов од нејзе и чекав да се расчистав џандарите да си идам дома со се кола. По некое време видов дека полиција ја најде колата ( во колата немаше никој) на истото место кај што ја оставив, се помотаа околу нејзе и си отидоа. Се расчистија џандарите ја однесов колата дома.

Сега дали можам да добијам казна ( немаат потврда дека ја сум бил во колата) и колкава би била со оглед на тоа што сум малолетен
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
значи вака
вчера вечерта ме стопираше полиција, околу 12 саат ја малолетен,неам каиш неам ништо, се подисплашив малце и им избегав. Ја отерав колата по ќора улица и излегов од нејзе и чекав да се расчистав џандарите да си идам дома со се кола. По некое време видов дека полиција ја најде колата ( во колата немаше никој) на истото место кај што ја оставив, се помотаа околу нејзе и си отидоа. Се расчистија џандарите ја однесов колата дома.

Сега дали можам да добијам казна ( немаат потврда дека ја сум бил во колата) и колкава би била со оглед на тоа што сум малолетен
Па постои нешто што се вика регистарски таблички, сигурно ги запишале кога виделе дека нема никој во колата. Е сега за што точно би можеле да напишат казна не знам, ама ако ништо друго за незастанување на стопирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom