Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Што може да биде овој на стапалото знае ли некој???? Прегледај го приврзокот 99530
Прегледај го приврзокот 99531
Габа[DOUBLEPOST=1408000418][/DOUBLEPOST]
Приметив дека имам неколку (4-5) мали црвени поткожни точки кои ни ме иритираат ни чешаат. Едново што го приметив пред некој ден додека бев на одмор почнува да менува боја и сега е нешто како кафеаво и налик на бемка. Да не имал некој слично искуство ?
Петехии, тоа се малечки хематоми, ќе изчезнат за некој ден исто ко модрица.
Причини многу, најверојатно кај тебе недостаток на вит Ц.[DOUBLEPOST=1408000650][/DOUBLEPOST]
другаров ми откри т.е ми се довери дека пенисот му бил искривен зборам во ерекција околу пола цм во лево.... :S и незнаел што да прави.... и ми вика прашај вика на тоа таму кај што читаш хаха :D и еве ај да пшрашам ... Страшно ли е тоа ? при сексуален однос би сметало ли- дали би имал проблем ? дали може тоа некако да се исправи ..незнам со некои вежби нешто
фалаа :)
Што прави ѓаволот кога нема друга работа?
 
Последно уредено:

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Веќе подолго време (години) на телото кај градниот кош значи меѓу градите имам некое исфрлање на бубулици, ама не се баш нај класични како на лице туку така црвенки во различна големина (но не големи). Не ме чешаат не крварат ништо само си стојат. Што користам крема за лице за сушење на бубулици ја ставав едно време и се повлекуваа, ама а не ставам пак си се враќаат. Првично се појавија пред доста време после користење на крема за депилација и беа две три ама сега се повеќе. И од време на време се повлекуваат (не целосно), а некогаш па повеќе ги има.Некој совет?
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
@Kadaif дај ми некои подетални информациии за Габа ако може што е причината за појавување, на кој начин да ја отстраним? фала
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Веќе подолго време (години) на телото кај градниот кош значи меѓу градите имам некое исфрлање на бубулици, ама не се баш нај класични како на лице туку така црвенки во различна големина (но не големи). Не ме чешаат не крварат ништо само си стојат. Што користам крема за лице за сушење на бубулици ја ставав едно време и се повлекуваа, ама а не ставам пак си се враќаат. Првично се појавија пред доста време после користење на крема за депилација и беа две три ама сега се повеќе. И од време на време се повлекуваат (не целосно), а некогаш па повеќе ги има.Некој совет?

Со ова секој ден и ќе исчезнат.[DOUBLEPOST=1408025196][/DOUBLEPOST]
@Kadaif дај ми некои подетални информациии за Габа ако може што е причината за појавување, на кој начин да ја отстраним? фала
Габичките растат во влага, ти се поти ногата пошо цел ден си ваљда во патики, користи пудра за обувки, ако не исчезне тогаш ќе се мачкаш со антимикотична крема
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Абе веќе подолго време ми е проблемов. Пак ќе прашам.. Значи цело време ме боли стомакот скоро цела тековна година. Имам болки во стомакот т.е. долниот абдомен, гасови, ретка, раздробена и најчесто течна столица. Кога идам малце знае да ми се подзакочи десната нога. Имам чуство на вриење во стомакот и како да ме жари. Гадење имам исто така, апетит никаков се со сила.

Утре ќе идам на матичен и ќе и кажам да не се заебава и да си ја земе веќе ситуацијава за сериозно, ако не ќе ја сменам. Ништо од тоа што збореше не помогна. Чаевите исто не помогнаа.
Едит:
Да не заборавам често одма после јадење празнење.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.539
Абе веќе подолго време ми е проблемов. Пак ќе прашам.. Значи цело време ме боли стомакот скоро цела тековна година. Имам болки во стомакот т.е. долниот абдомен, гасови, ретка, раздробена и најчесто течна столица. Кога идам малце знае да ми се подзакочи десната нога. Имам чуство на вриење во стомакот и како да ме жари. Гадење имам исто така, апетит никаков се со сила.

Утре ќе идам на матичен и ќе и кажам да не се заебава и да си ја земе веќе ситуацијава за сериозно, ако не ќе ја сменам. Ништо од тоа што збореше не помогна. Чаевите исто не помогнаа.
Едит:
Да не заборавам често одма после јадење празнење.
Под итно на лекар, абдоминален хирург да те види.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Абе веќе подолго време ми е проблемов. Пак ќе прашам.. Значи цело време ме боли стомакот скоро цела тековна година. Имам болки во стомакот т.е. долниот абдомен, гасови, ретка, раздробена и најчесто течна столица. Кога идам малце знае да ми се подзакочи десната нога. Имам чуство на вриење во стомакот и како да ме жари. Гадење имам исто така, апетит никаков се со сила.

Утре ќе идам на матичен и ќе и кажам да не се заебава и да си ја земе веќе ситуацијава за сериозно, ако не ќе ја сменам. Ништо од тоа што збореше не помогна. Чаевите исто не помогнаа.
Едит:
Да не заборавам често одма после јадење празнење.
Каде на долниот дел од стомакот? десно или лево?
Под итно на лекар, абдоминален хирург да те види.
Каков абдоминален хирург какви бакрачи?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Каде на долниот дел од стомакот? десно или лево?
Десно. Ми викаат гастритис таму, ама јас сакам да добијам и второ мислење. Дека направив само горно-дигестивно снимање. А ништо до сега не помогна, па ни строгата диета ни апчиња. Башка некаква кила сум имал кај желудникот како топче.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Десно. Ми викаат гастритис таму, ама јас сакам да добијам и второ мислење. Дека направив само горно-дигестивно снимање. А ништо до сега не помогна, па ни строгата диета ни апчиња. Башка некаква кила сум имал кај желудникот како топче.
Се работи за хијатална хернија која била дијагностицирана со снимањето, за оваа ретко е потребна операција, ќе избегаваш лежење после јадење и ќе земаш антиациди за да се намали лачењето на желудночниот сок (затоа и имаш чувство дека те жари) За столицата добро е да се направи микробиолопка култура и да се види дали има некоја патогена бактерија или клостридиум дифициле (ова се лечи со посебни антибиотици) и една елективна колоноскопија за да се искклучи автоимуно заболување и евентуално да се види да не има знаци на псевдомембранозен колитис. Друго што треба да се направи е тест за хеликобатер пилори, што според пишаново е најверојатно.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
пред две недели се штипнав на маса ми се појави мала модринка помегу палчето и показалецот на раката, и ставив ладно и не ни приметив се повлече за некои 15/20 минути, но после тоа од време на време чувствувам како пецкање и малце како да ме боли а поминати се веќе две недели, дали може тоа да е нешто поврзано или само е од што го мислам ? незнам дали е нешто за да одам на лекар малце ми е незгодно за таква работа да одам, а го мислам цело време :confused:
фалааа :)
фалааа :)
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
пред две недели се штипнав на маса ми се појави мала модринка помегу палчето и показалецот на раката, и ставив ладно и не ни приметив се повлече за некои 15/20 минути, но после тоа од време на време чувствувам како пецкање и малце како да ме боли а поминати се веќе две недели, дали може тоа да е нешто поврзано или само е од што го мислам ? незнам дали е нешто за да одам на лекар малце ми е незгодно за таква работа да одам, а го мислам цело време :confused:
фалааа :)
фалааа :)
И треба да ти биде
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Габа[DOUBLEPOST=1408000418][/DOUBLEPOST]
Петехии, тоа се малечки хематоми, ќе изчезнат за некој ден исто ко модрица.
Причини многу, најверојатно кај тебе недостаток на вит Ц.[DOUBLEPOST=1408000650][/DOUBLEPOST]
Што прави ѓаволот кога нема друга работа?
незнам ,што ?
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Се работи за хијатална хернија која била дијагностицирана со снимањето, за оваа ретко е потребна операција, ќе избегаваш лежење после јадење и ќе земаш антиациди за да се намали лачењето на желудночниот сок (затоа и имаш чувство дека те жари) За столицата добро е да се направи микробиолопка култура и да се види дали има некоја патогена бактерија или клостридиум дифициле (ова се лечи со посебни антибиотици) и една елективна колоноскопија за да се искклучи автоимуно заболување и евентуално да се види да не има знаци на псевдомембранозен колитис. Друго што треба да се направи е тест за хеликобатер пилори, што според пишаново е најверојатно.
Kolega go sotre be :)
dosta mu e helikobakter :) Elektivna kolonoskopija - M.Chron e vo podem mi se sviga kako ides na daleku (y) [DOUBLEPOST=1408234952][/DOUBLEPOST]
Комбинација од антибиотик (тиротрицин), кортикостероид (преднизолон) и локален анестетик (тетракаин). Се применува само локално во надворешниот ушен канал, и тоа само кога не е оштетена ушната мембрана. Е комбиниран препарат кој го намалува воспалението, болката и јадежот во надворешниот ушен канал и ја намалува напнатоста и болката при воспаление на средното уво. Се користат за сузбивање на болката и воспалителните реакции во наворешниот ушен канал, кои се проследени со некомплицирано акутно воспаление на надворешното уво (otitis externa acuta). Доколку не дојде до подобрување на состојбата по 2 дена од примената на овој лек, треба да се прекине со употреба и да се консултира доктор. Пред капнувањето на лекот, неопходно е заболеното уво да се исчисти и да се почека да се исуши. Шишенцето со капките треба да се загрее со држење во раката. Капките се мошне густи и при вкапнувањето треба да се остави капката лесно да се лизне по самата ивица на надворешниот ушен канал, за да се овозможи излегување на воздухот и сигурно спуштање на капката до заболеното место. По вкапнувањето треба да се остане во лежечка положба, на страна на здравото уво, околу 15 мин. Не земајте Отол Х доколку се сомневате дека имате перфорирана (оштетена) ушна мембрана (ушно тапанче).

Кај возрасни пациенти: на секој час се вкапнуваат 5-6 капки во болното уво.

За ушни инфекции може да се користи ова во прво време од 2 дена колку да се намали болката (или ништо, се смета дека може само да помине, па да не се преоптоваруваш со антибиотици одма), а потоа ако уште трае, може да се користат антибиотски капки (најчесто на база на ципрофлоксацин), сами, или истовремено со антибиотик што се пие (најчесто амоксицилин+клавулонска киселина).
i da mu e perforirana ke mu pomogne, u sekoj slucaj bez otoskop samo ke si nagagame :)
nakratko ti stavaj tripati dnevno po 4-5 kapki vo bolnoto uvo , i kapki za nos za drenaza od istostranata bolna strana + antibiotik i kontrola kaj ORL specijalist ili Entuzijast maticen lekar koj ne mu faka prasina otoskopot :)[DOUBLEPOST=1408235211][/DOUBLEPOST]
Знае ли некој дали во Скопје во некоја аптека има адреналин за интрамускулно самоинјектирање?

Прегледај го приврзокот 98294
nema.
Ke si ides na kozno i od tamu ke ti dadat. Mora da imas doziveano anafilakticen sok ili anafilaktoidna reakcija ( alergija na medikamenti, od pceli , osi i sli) i samo togas ke ti odobrat.
Epi pen e super. Mosne samosovesno od tvoja strana. Ama ako ne najdes bolje zemi si ampula adrenalin i 1/3 ke si vbrizgas potkozno i nema potreba od penkaloto :) Barem adrenalinot od 1mg moze da se nabavi
mada ja bi isol inicijalno so 0,2 mg - 0,3 mg (1/5 - 1/4 ) s.c. ili I.V.(rastvoreno) - zavisi neli kolku si plav u facata :D[DOUBLEPOST=1408236134][/DOUBLEPOST]
Пред неколку недели сестра ми се онесвести и си го голтна јазикот, не беше болна, наеднаш и се слошило.
Брзата помош дојди, и измерија притисок, крв и такви работи се е таман само кажаа леукоцитите биле малку покачени.
И ставија инфузија и кога заврши инфузијата стана и пак и се слоши и поврати па уште една инфузија прими.
И кажаа да пие, Б6, реглан, фурал, Ц витамин и диазепам од 2 милиграма ама ги пиеше само 2 дена диазепамот. ( вакви апчиња пиеше неколкуте недели. )
Кажаа дека имало вируси....
Неколку дена, може недела-две беше арна и еве вчера пак и се слоши, поврати.
Пак и ставија инфузија.
Денеска пак поврати, два пати.

15 години има, 41-42 кила е.

Како да и се врате апетитот, ептен слабо јаде а и го повраќа одма....
ova lici na Helikobakter , ako velis deka sve ste ispitale spored mene Eho na stomak i malku poseriozna analiza na krvta. Obicno vakvi povrakanja se cesti kaj helikobakter, ama i kaj bremenost :) sto veruvam ste proverile do sega. Moze da e kila na zeludnik ili nekoj gastrit isto i stomacen virus.. Da ne nagagame..
Konkretno ne bi ti preporacal da se konsultiras ovde konkretno za ovoj problem kaj sestra ti.
Potrebni se podetalni analizi bidejki veke bila na lekar sto mozel da ja pregleda o ovdeka i zan mitrev da go prasas bez da ja pregleda i napravi kompleten pregled ne moze da ti dade konkretna dijagnoza.[DOUBLEPOST=1408237311][/DOUBLEPOST]
Татко ми ми има инјектирано интрамускулно антихистаминик и кортикостероид пред возење во болница пред неколку години, ама пак, тоа не се првите третмани од избор ...
Kako be ne e tretman od prv izbor??? A so mislis odma ke te bockaat adrenalin ?
Osven ako ne si plava kako Strumf ili vo nesvest ili imas teska dispnea( angioedem, Kvinkeov edem, laringospazam) nikoj normalen doktor ne te bocka adrenalin :)
terapija od PRV izbor::
1. Urbason (kortiko) do 125 mg ( a moze i poveke ) ama startno do 125mg. i 1 ampula Dexason za dolgo dejstvo.
2. Benadryl 50 mg (kaj nas go nema ) ideme so antihistaminik ( synopen ) 20 mg
3. Nacl 0,9 500 - 2000 ml ( zavisno od hipotenzijata ) - e ako se gusis i imas hemodinamicki ne stabilna hipotenzija jas togas bockam adrenalin
4. Ranital - blokira 20 % od alergenite na kozata H2 histamin blokator ( ide vo sinergija so sinopen ) plus ti go stiti zeludnikot od kortikoto.
5. Ascorbit vo infuzija 500 - 1000 mg - detoksificira
6. Aminofilin ( bronhospazam ) ama so hipotenzija ne preporaclivo (edino 1/5 ampula vo infuzija i stand by adrenalin) podobro so ventolin ama inhalatorno samo.
7. Kislorod -
Ako ides u priroda i se plasis - 1 tableta Loratadin, tableti dexason ili Decortin od 5mg ( 1 - 2 tabl) i ventolin inhalator :) [DOUBLEPOST=1408237982][/DOUBLEPOST]
Еј здраво,
Некој да ми растумачи нарочито делов трослоен ендометриум што значи. Ова е дијагноза:
uz uterus avfl, endometrium trosloen Ovar dex eden folikul 12mm (12ti den od MC)
K-UZ na 14ti den.

Фала ви ептен.
ultrazvuk pregled - eho - poveli citaj
http://kutak.forumotion.com/t1611-razlika-izmeou-dvoslojnog-i-troslojnog-endometrijuma[DOUBLEPOST=1408239495][/DOUBLEPOST]
Знае ли некој колку време се чека закажување на магнетна резонанса?
ako cekas za koleno ili za migrena :) 3 meseci obicno vo vnatresnosta za vo skopje 1-2 meseci.
isto i za rbet`
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Luge pomos! Momentalno sum na odmor iii mi izgorea nozete osven crveniloto na zglobovite na nozete od vnatresna strana mi otekoa.Me bolat i edvaj gazam..Kazuvajte lek :(
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
дечки пред 3-4 саати почна да ме боли нешто под десното белодробно крило на крајот ке му дојде кај што заврсушва тука и ме боли коа ќе земам воздух како да ме сече да ме жега... и неможам да земам воздух до крај...што може да биде ? нешто жолча нешто таква ствар... да пукне ли нешто... помошш ме сече у пм.... се плашам.... :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom