Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Хидраулични подизачи на вентилите. Тие тропаат најверојатно. 12 вентили 12 подизачи има тој мал мотор. Успех со поправката.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Хидраулични подизачи на вентилите. Тие тропаат најверојатно. 12 вентили 12 подизачи има тој мал мотор. Успех со поправката.
Што би значело во пари отприлика? Поединечно или комплет одат....?
 

Higuain

Madridista!!!
Член од
30 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
2
ке земам кола од друг град и планирам да ја возам месец-два со тие таблици што се,дали во мојот град ќе ми прават проблем полиција ако ме допре ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ај малку совет од некој поискусен(опел корса 1.0 бензин)

Со возилото се е во ред, стигнува од Скопје до Гостивар, почнува да се качува Стража и се слуша некаков звук, нешто како тропање, усогласено со вртежите на моторот.
Поради тоа што се менуваше ланчето на моторот скоро, моја претпоставка, ајде нешто со него да не е во ред.
Што ме буни, на удолнина, ако притиснеш кумплунг, а менувачот остане во брзина, вртежите нормално паѓаат на 900врт/мин, но звукот, она тропање, останува. Ако ја исфрлиш од брзина, и возилото продолжи да се движи во лер по надолнината, звукот се губи комплетно.
Ова сосема ме отргнува од можен проблем со ланчето, ама не можам да укапирам што?!
Некоја идеја?
Tie motori se megju najdobrite od opel, pusti gi slepcive tuka sto nemaat pojma. Edinstvena maana im e sto brcat kako motorna pila inaku se top i se prakticno neunistivi. :)
Kaj toj tip na korsa mislam ima edna tocka kade sto auspukot e zasrafen na sasijata odma pod toplotniot zid pozadi motorot, na srafot ima mislam edni gumicki i tie se kinat sto moze da predizvika rezonancija i vibracija koja se prenesuva na celiot auspuk i motor. Isto taka moze da ima otkrseno parce od katalizatorot pa toa da vibrira nekade vnatre vo auspuhot. Ako e rasipan-zaglaven nekoj podizac sto epten retko se slucuva ke straka na niski vrtezi, a koga ke mu dades gas tropkanjeto se gubi.
Isto proveri gi drzacite na motorot i srafovite sto gi drzat da ne e nekoj labav.
Znae da se sluci ia da e zatnato sitoto za ulje vnatre vo karterot, ako redovno ne se menjalo i doturalo ulje, e vo ovoj slucaj moze da tropkaat podizacite i na niski i na visoki vrtezi poso ke nema dovolen pritisok i dotur na ulje vo glavata. Istoto vazi ako zaebava uljnata pumpa.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
ке земам кола од друг град и планирам да ја возам месец-два со тие таблици што се,дали во мојот град ќе ми прават проблем полиција ако ме допре ?
НЕ! Само си носи цело време со тебе купопродажен договор.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ке земам кола од друг град и планирам да ја возам месец-два со тие таблици што се,дали во мојот град ќе ми прават проблем полиција ако ме допре ?
Не,само понеси си купопродажен договор се до истекот на регистрацијата само не можеш да патуваш надвор од МК .
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Tie motori se megju najdobrite od opel, pusti gi slepcive tuka sto nemaat pojma. Edinstvena maana im e sto brcat kako motorna pila inaku se top i se prakticno neunistivi. :)
Kaj toj tip na korsa mislam ima edna tocka kade sto auspukot e zasrafen na sasijata odma pod toplotniot zid pozadi motorot, na srafot ima mislam edni gumicki i tie se kinat sto moze da predizvika rezonancija i vibracija koja se prenesuva na celiot auspuk i motor. Isto taka moze da ima otkrseno parce od katalizatorot pa toa da vibrira nekade vnatre vo auspuhot. Ako e rasipan-zaglaven nekoj podizac sto epten retko se slucuva ke straka na niski vrtezi, a koga ke mu dades gas tropkanjeto se gubi.
Isto proveri gi drzacite na motorot i srafovite sto gi drzat da ne e nekoj labav.
Znae da se sluci ia da e zatnato sitoto za ulje vnatre vo karterot, ako redovno ne se menjalo i doturalo ulje, e vo ovoj slucaj moze da tropkaat podizacite i na niski i na visoki vrtezi poso ke nema dovolen pritisok i dotur na ulje vo glavata. Istoto vazi ako zaebava uljnata pumpa.
Па добро, не можам да се пожалам од колата, каде се низ европа не ме однесе и тоа товарена ко магаре. И ја поклонив на сестра ми пред неколку месеци, не ја возам веќе, ама не ми се остава така да ја вози, срце ме боли :)
Одржувано е количево по пропис, масла, филтри, подвозје, се е средувано на време, ништо не е оставено на мајсторското 'ќе тера'.

Да се вратам на проблемот.
Интересно е што низ град, звуков го нема, се појавува при поголемо оптоварување(угорница). Ќе ја пробам деновиве до водно за 100% да го потврдам ова.
Најбитното, познава ли некој салам мајстор во скопјево што ќе направи асална дефектажа, земајќи ги сите симптоми во обзир, а не некој што ќе ја стави на компјутер и ќе ме тера да сменам еден куп сонди :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Во план сум да земам bmw 320 D може некој да ми каже нешто повеќе за овој модел,проблеми,совети на што да се пази , искуство секоја информација е добредојдена фала однапред. :)
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Имам форд фиеста 2003 година.. во последно време започна нешто да тропа кога колата е во лер, значи кога не е под гас, и кога има кумплунг стиснато.. Инаку се друго најнормално си функционира...Ја однесов кај најблискиот автомеханичар ми рече дека станува збор за некој хидроуличен затегач ( дуг лагер или како и да се вика) сигурна сум дека знаете за што зборувам, па да не испаднам смешна Е сега.. имам две прашања.. едното е колку чини таков лагер нов да се купи, и дали колата вака како што е можам да одам на краток пат од околу 150 км... дали има некоја опасност како за колата така и за мене... бидејќи патот ми е неодложен...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Имам форд фиеста 2003 година.. во последно време започна нешто да тропа кога колата е во лер, значи кога не е под гас, и кога има кумплунг стиснато.. Инаку се друго најнормално си функционира...Ја однесов кај најблискиот автомеханичар ми рече дека станува збор за некој хидроуличен затегач ( дуг лагер или како и да се вика) сигурна сум дека знаете за што зборувам, па да не испаднам смешна Е сега.. имам две прашања.. едното е колку чини таков лагер нов да се купи, и дали колата вака како што е можам да одам на краток пат од околу 150 км... дали има некоја опасност како за колата така и за мене... бидејќи патот ми е неодложен...
Друк лагер! Германизам... како и повеќето од техничките поими...
Го слушаш кога стискаш куплунг, нешто како кхххххххххх, и кога ќе го пуштиш нема ништо се е нормално.
За промена на такво нешто слегува цел менувач долу, и обично луѓето менуваат цел сет (ламела, корпа и лагерот). Цена за Форд не знам...
Можеш слободно да одиш на пат, не би требало ништо да се случи. Но, сепак, по враќањето санирај го тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.820
Во план сум да земам bmw 320 D може некој да ми каже нешто повеќе за овој модел,проблеми,совети на што да се пази , искуство секоја информација е добредојдена фала однапред. :)
имам слушано дека имаат проблеми со бошот постарите модели до 2001 мислам кои не се common rail, исто така моделот со 136кс може има проблем со турбото.
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Друк лагер! Германизам... како и повеќето од техничките поими...
Го слушаш кога стискаш куплунг, нешто како кхххххххххх, и кога ќе го пуштиш нема ништо се е нормално.
За промена на такво нешто слегува цел менувач долу, и обично луѓето менуваат цел сет (ламела, корпа и лагерот). Цена за Форд не знам...
Можеш слободно да одиш на пат, не би требало ништо да се случи. Но, сепак, по враќањето санирај го тоа.
Па така некако се слуша..повеќе на тропкање мене ми оди (ипак машки и женски уши не слушаат секогаш исто :P ) Ти благодарам што ме поправи за ДРУК лагерот :D значи да не се мислам...фала ти многу
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
имам слушано дека имаат проблеми со бошот постарите модели до 2001 мислам кои не се common rail, исто така моделот со 136кс може има проблем со турбото.
Еден пријател кажува дека електрониката се расипувала лесно дали знаеш нешто за ова? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.820
Еден пријател кажува дека електрониката се расипувала лесно дали знаеш нешто за ова? :)
не сум повеќе запознаен, и јас сум заинтересиран како тебе за е46, само више би сакал бензинец. Сеа имај на ум, секоја кола има мани. Тоа се стари возила скоро 14 години и нормално е некои ствари да откажат, и знаеш дека купуваш мачка во вреќа, никој не ти ја кажува правата состојба на возилото. Најдобро е да имаш свој човек кој се разбира околу тие работи да ја види дали е добра или не. Или пак на крај краева однеси ја на сервис да ја стават на компјутер и да ја проверат, километража, што има за менување итн итн.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Еден пријател кажува дека електрониката се расипувала лесно дали знаеш нешто за ова? :)
BMW-то е супер кола и јас се думав да купам ама ми рекоа ово-оно,чини-нечини,дрн-дрн и преку глава ми оди и си купив Ауди А4 и не се каев и одлично ме служи и доста е брз затоа размисли малку ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom