Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
imam problem so radioto e codirano dali nekoj znae kako mozam da go odkodiram ??? http://www.szalalala.neostrada.pl/concert/cp1.jpg
Јас го имам радио Audi Chorus , кодирање единствено чаре компјутерска дијагноза и го наоѓа кодот и кај мене е така за Ауди А4 инаку не пишува кодот позади радиото не постои такво нешто оти досега ќе има многу кражби за радија :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас го имам радио Audi Chorus , кодирање единствено чаре компјутерска дијагноза и го наоѓа кодот и кај мене е така за Ауди А4 инаку не пишува кодот позади радиото не постои такво нешто оти досега ќе има многу кражби за радија :)
Oд внатрешна страна мислев на означеното да го извади.
670px-Hook-up-Your-iPod-to-a-Car-Stereo-Step-6.jpg
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Незнам со кој кур се става код на радиото,кога не го пишува никаде после..Еден акумулатор да смениш,пак мора кодот да го напишеш..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам со кој кур се става код на радиото,кога не го пишува никаде после..Еден акумулатор да смениш,пак мора кодот да го напишеш..
Кога би бил прв сопственик ќе го знаеш кодот,вака помината преку 2,3 или 5 сопственици се губат работи.
Во случај да не го знаеш кодот,на + и - од акумулаторот на колата и + и -на новиот акумулатор се става жица за кога ќе го наместиш на место да ја извадиш.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Кога би бил прв сопственик ќе го знаеш кодот,вака помината преку 2,3 или 5 сопственици се губат работи.
Во случај да не го знаеш кодот,на + и - од акумулаторот на колата и + и -на новиот акумулатор се става жица за кога ќе го наместиш на место да ја извадиш.
А кој мајстор го праи тоа ? Баш ги заболе за кодот и за клиентот па он треба пак да дојде.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тешко да има код на тоа место и ниедно радио нема код на такво место или пак можно е за една или две години избледне (изчезнува).Сепак не верувам дека има.
Во А4 та на внук ми се заглави цд.Кога го отворивме капакот го пишуваше кодот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Во А4 та на внук ми се заглави цд.Кога го отворивме капакот го пишуваше кодот.
Хм хм чудно кај мене нема можеби бившиот сопственик намерно го залепил за нужен случај арно им текна и јас ќе направам така за секој случај
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Важи ли правилото за максимум 75 kw за излез од државата, односно дали би ми правеле проблем за излез од државата со појак автомобил од 75 kw без 2 год. искуство ?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Знам дека прашањево ми е во погрешна тема, ама не можев да најдам соодветна. Дали некој знае која е постапката за ваѓања на нова возачка дозвола ( затоа што претходната сум ја изгубил). И колку чини тоа од прилика?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Се уплаќа во банка уплатница за тоа,има специјална,мислам дека беше П-10(90 денари) и со таа уплатница се закажува термин за сликање како за нова.Сега последно се плаќа и за казнена книшка која предвреме се вади во случај да има потреба да се ставаат казнени поени во неа.Плус 2 слики за таа книшка и нешто пари
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Ај малку совет од некој поискусен(опел корса 1.0 бензин)

Со возилото се е во ред, стигнува од Скопје до Гостивар, почнува да се качува Стража и се слуша некаков звук, нешто како тропање, усогласено со вртежите на моторот.
Поради тоа што се менуваше ланчето на моторот скоро, моја претпоставка, ајде нешто со него да не е во ред.
Што ме буни, на удолнина, ако притиснеш кумплунг, а менувачот остане во брзина, вртежите нормално паѓаат на 900врт/мин, но звукот, она тропање, останува. Ако ја исфрлиш од брзина, и возилото продолжи да се движи во лер по надолнината, звукот се губи комплетно.
Ова сосема ме отргнува од можен проблем со ланчето, ама не можам да укапирам што?!
Некоја идеја?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ај малку совет од некој поискусен(опел корса 1.0 бензин)

Со возилото се е во ред, стигнува од Скопје до Гостивар, почнува да се качува Стража и се слуша некаков звук, нешто како тропање, усогласено со вртежите на моторот.
Поради тоа што се менуваше ланчето на моторот скоро, моја претпоставка, ајде нешто со него да не е во ред.
Што ме буни, на удолнина, ако притиснеш кумплунг, а менувачот остане во брзина, вртежите нормално паѓаат на 900врт/мин, но звукот, она тропање, останува. Ако ја исфрлиш од брзина, и возилото продолжи да се движи во лер по надолнината, звукот се губи комплетно.
Ова сосема ме отргнува од можен проблем со ланчето, ама не можам да укапирам што?!
Некоја идеја?
Тие мотори имаат доста проблеми. Пиши на колку километри е колата но личи дека е од подизачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom