Правна помош и совети

Член од
13 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
nekoe pravno lice da me posovetuvase sto da prevzemam ako mozit i ako sakat da odelit vreme ,,blagodaram
Ништо..само Гјокси мислам дека може да ви се најде за вакви работи...одлично ги познава работите...видете би можел да ви обезбедам и средба ако сакате...
 
G

Gjoksi

Гостин
Ништо..само Гјокси мислам дека може да ви се најде за вакви работи...одлично ги познава работите...видете би можел да ви обезбедам и средба ако сакате...
А бе ЦРЕП глуп, ти имаш нешто лично против мене или ..... онака само да ти мине времето, да ме нервираш? Не ли гледаш дека веќе му одговорив на човекот на неговото прашање! Лично да не' се знаеме, па можеш да средиш средба на некој од форумџииве со мене? :sneaky:ПОЗДРАВ!:P
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Кој е рокот во кој Апелационен Суд треба да се произнесе за поднесена жалба?
 
G

Gjoksi

Гостин
Кој е рокот во кој Апелационен Суд треба да се произнесе за поднесена жалба?
Член 355-а од Законот за парничната постапка: „Второстепениот суд донесува одлука по жалба најдоцна во рок од три месеци, а во посложените предмети во рок од шест месеци од денот на приемот на пред-метот во работа.“
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Дечки, сменив презиме и сега треба да направам промени во податоците за фирмата. За дел од документите најдов како треба да изгледаат, ама дел никако не можам да ги најдам.

Има ли некој што би можел да ми прати тертип за следниве документи, потребни за промена на лично име на основач на фирма во ЦРМ:

1. Одлука за промена на лични податоци
2. Одлука за измена на актот на друштвото
3. Пречисттен текст од актот за основање

Фала најмногу
 
Член од
13 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
Дечки, сменив презиме и сега треба да направам промени во податоците за фирмата. За дел од документите најдов како треба да изгледаат, ама дел никако не можам да ги најдам.

Има ли некој што би можел да ми прати тертип за следниве документи, потребни за промена на лично име на основач на фирма во ЦРМ:

1. Одлука за промена на лични податоци
2. Одлука за измена на актот на друштвото
3. Пречисттен текст од актот за основање

Фала најмногу
може Ели, еве Гјокси сега набрзина ќе ти ги искуца тертипите, ги има у .pdf формат, поздрав до тебе и до колегите у ЦР на РМ ...и со к`смет новото презиме ..
 
G

Gjoksi

Гостин
може Ели, еве Гјокси сега набрзина ќе ти ги искуца тертипите, ги има у .pdf формат, поздрав до тебе и до колегите у ЦР на РМ ...и со к`смет новото презиме ..
Прашај ја сестра ти за тоа каков „формат“ имам, она најдобро знае! :D:D:D
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Дечки, сменив презиме и сега треба да направам промени во податоците за фирмата. За дел од документите најдов како треба да изгледаат, ама дел никако не можам да ги најдам.

Има ли некој што би можел да ми прати тертип за следниве документи, потребни за промена на лично име на основач на фирма во ЦРМ:

1. Одлука за промена на лични податоци
2. Одлука за измена на актот на друштвото
3. Пречисттен текст од актот за основање

Фала најмногу
Na linkov gi imas site potrebni dokumenti.
http://www.crm.com.mk/DS/default.aspx?MainId=1&CatID=83
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Може не е за тука,ама незнам каде да го поставам ова прашање..
-Имам овоштарник на Стоби,околу 5 декара,во времето на дедо ми бил насаден главно со праски..Дрвата се веќе исушени,и не раѓаат..Сакаме да ги копачиме, т.е да ги откорнуваме полека,и да ги ставам во багажникот и да си ги носам дома,за огрев.Е сега,ако ме сопре полиција,јас немам никаков документ за дрвата,ама се од моја нива,можно ли е да ми ја земат колата?Оти планираме да донесеме 4-5 метра сигурно,треба 5-6 пати да се враќаме,Велес-Стоби-Велес па да не ме начекаат некаде..Од Македонски Шуми треба ли некаков документ за тие работи?Тоа не ми е јасно..
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Може не е за тука,ама незнам каде да го поставам ова прашање..
-Имам овоштарник на Стоби,околу 5 декара,во времето на дедо ми бил насаден главно со праски..Дрвата се веќе исушени,и не раѓаат..Сакаме да ги копачиме, т.е да ги откорнуваме полека,и да ги ставам во багажникот и да си ги носам дома,за огрев.Е сега,ако ме сопре полиција,јас немам никаков документ за дрвата,ама се од моја нива,можно ли е да ми ја земат колата?Оти планираме да донесеме 4-5 метра сигурно,треба 5-6 пати да се враќаме,Велес-Стоби-Велес па да не ме начекаат некаде..Од Македонски Шуми треба ли некаков документ за тие работи?Тоа не ми е јасно..
да треба да ти ги маркираат, ке се јавиш во мк шуми ке договориш кога да дојдат и ке ти ги маркираат со печат секако со одреден надомест, инаку ако те фатат без тоа исто како да си ги крадел, значи и колата ке ти ја земат.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
да треба да ти ги маркираат, ке се јавиш во мк шуми ке договориш кога да дојдат и ке ти ги маркираат со печат секако со одреден надомест, инаку ако те фатат без тоа исто како да си ги крадел, значи и колата ке ти ја земат.
Значи ништо,ѓавол и пол било..Маркирање,ова-она..Поарно јас со моторот ќе одам пред него,тој со колата зад мене некаде оди,поефтино ќе ми испадне..
 
V

viktora

Гостин
Едно прашање, сакам да продадам недвижност, колку посто данок треба да платам или тоа купувчот си ги подмирува даноците.Мислам од таа сума што треба да ја добијам на трансакциона сметка, дали имам давачки. Фала однапред.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Едно прашање, сакам да продадам недвижност, колку посто данок треба да платам или тоа купувчот си ги подмирува даноците.Мислам од таа сума што треба да ја добијам на трансакциона сметка, дали имам давачки. Фала однапред.
Купувачот го плаќа данокот на промет на недвижност,(откако ќе дојдат луѓе од општина да ја проценат вредноста на недвижноста)+ја плаќа процедурата кај нотар,ти немаш никакви обврски....
Парите ти се префрлаат на трансакциона сметка(пред да се почне процедурата кај нотарот)немаш дополнителни давачки(данок на приход)...
 
V

viktora

Гостин
Купувачот го плаќа данокот на промет на недвижност,(откако ќе дојдат луѓе од општина да ја проценат вредноста на недвижноста)+ја плаќа процедурата кај нотар,ти немаш никакви обврски....
Парите ти се префрлаат на трансакциона сметка(пред да се почне процедурата кај нотарот)немаш дополнителни давачки(данок на приход)...
Фала на одговорот.
 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
Работам 6 месеци во ист фирма без прекин на работниот однос. Не ми исплатија к-15. Ќе ве замолам да ми објасните како оди процедурата за тужба за неисплатен К-15.

Благодарност однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom