Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Што може да донесе тоа , да остави некој резултат , дали може да влијае на постигнатиот резултат што го имам во теретана.Или пак некој совет што да правам
Еднаш неделно да се прејадуваш со глупости секако дека ќе има ефект на твоите резултати но нема да биде којзнае колку значаен... Пробај си, ќе видиш :)
Поради тоа што си дозволуваш таков ден, "казни се" со малце повеќе вежбање пред и после тој ден. Пробај да го лимитраш опуштањето само со 1 оброк неделно (7ца, пица и слично), а не цел ден опуштање. 1 оброк неделно нема ништо да ти смени.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme muskulite ke prestanat da rastat?[DOUBLEPOST=1399808192][/DOUBLEPOST]dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme, muskulite ke prestanat da rastat?
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Користев трибулус од ал макс 750мг. не го ни осетив, дали го има некој користено трибустер од БиоТех кој е 20000мг.? @Gjoroski Дали имате на лагер трибустер од биотех?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Користев трибулус од ал макс 750мг. не го ни осетив, дали го има некој користено трибустер од БиоТех кој е 20000мг.? @Gjoroski Дали имате на лагер трибустер од биотех?
A очекуваше да го осетиш? Трибулус е
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Очекував да.
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Значи вака, утре потучек треба да го подигнам Гејнерот, и веке од вторник да почнам да го користам, е сега имам неколку прашања...
1) Гејнерот се пие, по или пред јадење или пак по или пред вежвање?
2) Дали ако вежбам надвор ќе го добијам истот "максимум" како што би го добил со вежбање во теретана? (секако имам вежби од амерички сајт кој што сите ги оценуваат како најдобри вежби за почетници)
3) Колку кила се накачуваат за месец ипол - два? Секако со редовна исхрана 3-4 пати дневно, и редовно вежбање
4) Дали гејнерот отвара повеќе апетит?
5) Кога ќе прекинам да го пијан гејнерот, дали ќе паднам со килажа или пак лесно ќе можам да ја одржувам килажата со јадење? :)
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Колку просечно протеини треба да има една храна? Која е границата, например кога ќе се рече високопротеинска изнад колку протеини се мисли? И кој хране са најпротеински :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Значи вака, утре потучек треба да го подигнам Гејнерот, и веке од вторник да почнам да го користам, е сега имам неколку прашања...
1) Гејнерот се пие, по или пред јадење или пак по или пред вежвање?
2) Дали ако вежбам надвор ќе го добијам истот "максимум" како што би го добил со вежбање во теретана? (секако имам вежби од амерички сајт кој што сите ги оценуваат како најдобри вежби за почетници)
3) Колку кила се накачуваат за месец ипол - два? Секако со редовна исхрана 3-4 пати дневно, и редовно вежбање
4) Дали гејнерот отвара повеќе апетит?
5) Кога ќе прекинам да го пијан гејнерот, дали ќе паднам со килажа или пак лесно ќе можам да ја одржувам килажата со јадење? :)
Гејнер = Храна
Односно карбохидрати.
Исто како да јадеш кифла, нека не ти праи забуни.
Пиј го коа сакаш како сакаш колку сакаш.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.278
Поени од реакции
45.689
другари, каде можам да најдам од оние пружини/ластици и дали уопште препорачувате, дали е корисно, за што би било корисно и слично.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Значи вака, утре потучек треба да го подигнам Гејнерот, и веке од вторник да почнам да го користам, е сега имам неколку прашања...
1) Гејнерот се пие, по или пред јадење или пак по или пред вежвање?
2) Дали ако вежбам надвор ќе го добијам истот "максимум" како што би го добил со вежбање во теретана? (секако имам вежби од амерички сајт кој што сите ги оценуваат како најдобри вежби за почетници)
3) Колку кила се накачуваат за месец ипол - два? Секако со редовна исхрана 3-4 пати дневно, и редовно вежбање
4) Дали гејнерот отвара повеќе апетит?
5) Кога ќе прекинам да го пијан гејнерот, дали ќе паднам со килажа или пак лесно ќе можам да ја одржувам килажата со јадење? :)
Зашто мислиш дека гејнерот ќе ти даде повеќе од правилна исхрана и тренинг?
Оф леле какво мислење имате...[DOUBLEPOST=1399838484][/DOUBLEPOST]
Колку просечно протеини треба да има една храна? Која е границата, например кога ќе се рече високопротеинска изнад колку протеини се мисли? И кој хране са најпротеински :)
Нема просек.
Ако ти одговора на твоите калориски и макронутритивни цели.
Ако се збори за Мускулна синтеза границата е 5 грама леуцин или 150 грама пилешко.
Но тоа не значи дека протеините не се користат за друга намена(енергија)[DOUBLEPOST=1399838595][/DOUBLEPOST]
dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme muskulite ke prestanat da rastat?[DOUBLEPOST=1399808192][/DOUBLEPOST]dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme, muskulite ke prestanat da rastat?
Ако не прогресираш со тежините,мускулите немаат стимул за раст.
Нема стимул за раст нема мускулен раст.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme muskulite ke prestanat da rastat?[DOUBLEPOST=1399808192][/DOUBLEPOST]dali e tocno toa deka ako vezbam so ista tezina celo vreme, muskulite ke prestanat da rastat?
Ќе растат, само зголемувај број на репетиции или време на еден сет.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Значи вака, утре потучек треба да го подигнам Гејнерот, и веке од вторник да почнам да го користам, е сега имам неколку прашања...
1) Гејнерот се пие, по или пред јадење или пак по или пред вежвање?
2) Дали ако вежбам надвор ќе го добијам истот "максимум" како што би го добил со вежбање во теретана? (секако имам вежби од амерички сајт кој што сите ги оценуваат како најдобри вежби за почетници)
3) Колку кила се накачуваат за месец ипол - два? Секако со редовна исхрана 3-4 пати дневно, и редовно вежбање
4) Дали гејнерот отвара повеќе апетит?
5) Кога ќе прекинам да го пијан гејнерот, дали ќе паднам со килажа или пак лесно ќе можам да ја одржувам килажата со јадење? :)
1. Наутро, после тренинг и пред спиење, всушност нема некое посебно пишано правило, според тоа каков распоред имаш така пиј го.
2. Нема да го добиеш истиот максимум надвор и в теретана ако сакаш имај прогама и од црногорски сајт џабе.
3. Секој различно качува килажа, некои повеќе некои помалку, не сме сите исти нели.
4. Не. Се е во главата и рутината која ја практикуваш секој ден
5. Испиј го првин гејнерот, после то друга приказна е.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
другари, каде можам да најдам од оние пружини/ластици и дали уопште препорачувате, дали е корисно, за што би било корисно и слично.
Што се однесува до вториот дел на твојот пост, погледни ги видеава на каналов: https://www.youtube.com/user/Schmitty10/videos
Mожеш да правиш илјада и една вежба со ластици, односно можеш да го вежбаш цело тело со еден ластик, во една празна соба.
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Зашто мислиш дека гејнерот ќе ти даде повеќе од правилна исхрана и тренинг?
Оф леле какво мислење имате...
да можев без гејнер да качам килажа немаше воопшто да го зимам.
брзиот метаболизам и килата на желудник си го прават своето
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Не постои брз метаболизам.
Телото не познава калориски сурпулус од гејнер и од правилна исхрана.
Имаш путер од кикирики,јајца,млеко.
Едноставно не знаеш колку калории внесуваш,џабе ти е тој изговор брз метаболизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom