Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Вакво размисување води кон страдања и војни и е да не речам избор на злото во светот. Национализам Релгија водат само кон војни ништо добро неможе да има од нив. Бержински е ист случај.
Национализмот и религијата служат за радикализирање и контрола ништо друго како што викаат Србите за идеале гину будале. Е сега Русите во последниве децении потклекнаа многу прво Авганистан им го зедоа Америте, косово нека се лажат само албанците дека е нивно не е - Америчко е ама и за нас тоа важи. Таму јагленот го екслатира америчка компанија. Сирија незнам до кога ќе издржи и останаа само со Украина па ќе видиме сега неможам да предвидам што и како. Мировници од УН сигурно нема да има така да или ќе се пушкарат со години вака или директен судир трето нема.[DOUBLEPOST=1399366167][/DOUBLEPOST]
Национализмот и религијата служат за радикализирање и контрола ништо друго како што викаат Србите за идеале гину будале. Е сега Русите во последниве децении потклекнаа многу прво Авганистан им го зедоа Америте, косово нека се лажат само албанците дека е нивно не е - Америчко е ама и за нас тоа важи. Таму јагленот го екслатира америчка компанија. Сирија незнам до кога ќе издржи и останаа само со Украина па ќе видиме сега неможам да предвидам што и како. Мировници од УН сигурно нема да има така да или ќе се пушкарат со години вака или директен судир трето нема.
Гледајте го документарецов мн ќе ви се јасни некои работи.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.011
Поени од реакции
11.193

Околу 200 козаци вчера влегоа во Украина, некои велат дека се стационирани во Луганск.

Козаци во Доњецк.


Ukraine is moving to restrict airspace over Donetsk region further and flights not allowed to take off or land unless permission given day ahead and air defense units in region have been informed.







Најавена е средба, на министрите за надворшени работи на Украина и Русија денеска.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.337
Поени од реакции
19.755
Мислам дека Бержински е најголемиот русофоб што го имам видено, типот отворено повикува на војна со Русија. Ништо различен нема да биде ни син му кој е веќе навлезен во политиката. На некои негови текстови човек треба да се запраша дали типов е луд или па дека он всушност не глуми лудило како останатите советници и дипломати.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Видео од немирите во Одеса. Еден од групата повикува ''убијте ги сите''. Овој со козачкиот оселедец (избричена глава со опашка) е со знаци на УНА УНСО на униформата.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.011
Поени од реакции
11.193
Ова не е ми е јасно, не е прогласена воена состојба, а се користи армијата.


Мислам дека Бержински е најголемиот русофоб што го имам видено, типот отворено повикува на војна со Русија. Ништо различен нема да биде ни син му кој е веќе навлезен во политиката. На некои негови текстови човек треба да се запраша дали типов е луд или па дека он всушност не глуми лудило како останатите советници и дипломати.
Остаток од Студената војна,мислам дека има психички проблеми. Роден е во Полска пред почетокот на 2та светска војна, има избегано пред нејзиниот почеток. Што делумно асоцира од каде му е омразата на се Руско. Поголем националиста и од Милошевич е типот.
Дел е од тимот на америчката надворешна политика, на неколку претседатели.
Му имам прочитано 3 книги, во последната книга му е омекнат многу ставот према Русија, бидејќи Кина ќе им парира во близок рок на Америка па им се потребни сојузници.
Предлага поширок Запад, запад не со географски граници.[DOUBLEPOST=1399367350][/DOUBLEPOST]Да се надополнам.
Најнови информации се дека околу 500тини козаци се упатени кон Славјанск.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Голема среќа за Русите што е Путин претседател, да беше пијандурата Елцин или сличен ко него нишо не правеа, или па ќе се испијанеше и ќе притиснеше на тоа црвеното дугме :)[DOUBLEPOST=1399368485][/DOUBLEPOST]
Голема среќа за Русите што е Путин претседател, да беше пијандурата Елцин или сличен ко него нишо не правеа, или па ќе се испијанеше и ќе притиснеше на тоа црвеното дугме :)
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2605578/Edward-Lucas-I-hope-Im-wrong-historians-look-say-start-World-War-III.html

За ова што мислите?[DOUBLEPOST=1399369462][/DOUBLEPOST]One of those crucial strategic locales is Urkaine, which has historically been an integral part of Russia. Washington and its axis have sought to wrest Ukraine from Russian influence to divide up the nation, loot the resources, integrate Ukraine into the EU, and establish more military bases that encroach upon the Rus. In that article, I wrote as follows:

“The “democratic transformation” Brzezinski is writing about is found in the phony, western-funded NGOs that have sparked a host of “color revolutions” over the last few decades in Middle Eastern and former Soviet satellite nations. The goal is thus to flank Russia and eventually “democratize” and McDonalidize Russia and its satellites even further through perpetual social disorder, collapse, and GMO cheeseburgers, just as the United States itself undergoes tyrannical “democratization” from its degenerate, so-called elite. This plan of Brzezinski to transform Russia at the end of the 90s resulted in the Yeltsin regime, wherein a host of former communist party oligarchs looted the nation through the Clinton Administration’s IMF “aid.” This “aid” resulted in 500 billion being looted from the Russian people, as well as the collapse of the Russian ecomomy. The same Clintonistas that organized this debacle through organized (NGO) crime also organized the banker bailout of recent fame, through unending, repackaged derivatives scams.”

http://www.infowars.com/imf-plan-to-loot-ukraine-revealed/
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.337
Поени од реакции
19.755
Голема среќа за Русите што е Путин претседател, да беше пијандурата Елцин или сличен ко него нишо не правеа, или па ќе се испијанеше и ќе притиснеше на тоа црвеното дугме :)
Да беше Јелцин се уште на власт, Русија ќе ја немаше. Можеби би ја имало како вазал на УСА со граници до Урал на исток и Ростов на југ а останатото ќе беа нови републики.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Го најдов видеото каде Путин објаснува за разликите. И овде сака да потенцира за православијето, за духовното, и сака да опомене дека ако дојде момент русија да губи во војната, дека ќе употреби атомска бомба. Кој чита меѓу редови тоа ќе го разбере.

 
T

templar55

Гостин
Го најдов видеото каде Путин објаснува за разликите. И овде сака да потенцира за православијето, за духовното, и сака да опомене дека ако дојде момент русија да губи во војната, дека ќе употреби атомска бомба. Кој чита меѓу редови тоа ќе го разбере.

Ако разбираш руски може превод да ставиш. 99% Овдека не знаат руски, а камоли да читаат руски меѓу редови. Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако разбираш руски може превод да ставиш. 99% Овдека не знаат руски, а камоли да читаат руски меѓу редови. Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Тоа што незнам руски ме прави морон? Ароганција без покритие. Не ни сакам да знам руски.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Ако разбираш руски може превод да ставиш. 99% Овдека не знаат руски, а камоли да читаат руски меѓу редови. Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Има превод на самиот видео клип, само треба да се вклучат Captions (CC).
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Еве ме и мене назад :))

И сеа што се дешава? Све се сведе на масакри! Џабе не пишувајте како Путин сеа го боли за Славјанск и Одеса и дека се му било за Крим... Паметен чекор е ова, а иначе он сега си ги потпомага своите проруси во Украина. Паметен дечко :) Некако монотоно стана работава..

-Ештон и Кери повторуваат за некој санкције
-Црна Гора секој ден се сили
-Масакри
-Турчинов дава изјави

Нека се раздвижи малце
 
T

templar55

Гостин
Тоа што незнам руски ме прави морон? Ароганција без покритие. Не ни сакам да знам руски.
Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Погрешно си ја протолкувал реченицата.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Уствари на форумот има толку големи морони што не знаат ни на мајчиниот јазик да читаат меѓу редови.
Погрешно си ја протолкувал реченицата.
Има луѓе со различни коефициенти на интелегенција меѓутоа не е убаво да се вреѓа, секој за себе си е инфериорен. Да не одиме мн офтопик.
Иначе сега ми текна на нешто интересно лани ова време бев во Црна Гора и братучедите таму се бават со туризам, дојдоа гости повозрасен пар од Украина беа новинари-аналитичари и баш ми остана во сеќавање за стандардот ги прашав ми рекоа платите мн ниски им биле 80 еур просек. И викаа нешо како сакале со ЕУ незнам што значи уште од тогаш се крчкала целава работа а можеби и беа спонзоруши новинари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom