Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Де некој нека ми каже како да си го стопам т.е. да го намалам салото на стомакот.Висок сум 166цм. а тежок 67 кила највеке заради салото на стомакот.Некој нека помогне :)
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Моја лична дилема :) Дали е подобро на шипки, згибови пропаѓања, односно дали се подобри вежби со железо одколку вежби без железо кои тренираат ист мускул и исто време се исто :) Не ја глеам разликава, а и не сум нешто по шипки, само тег и тоа е тоа :) Ме интересира ваше мислење!! У што е подобро едното од другото и тоа..[DOUBLEPOST=1399395116][/DOUBLEPOST]Еве пример за мојот режим :

- Доручек - Ѓеврек, Перек, Мусли (најкорисно, има калории но те најадува цел ден потоа не ти се јаде, се јаде само или на ручек или на доручек, ручек али после тоа (после 2 саати) да се истроши)

-Ручек : Месо, стек, со шопска и никако леб

-Вечера : Не постоЈи :)

Вежби:

200-500 склека на ден
3-4 пати неделно тегови 5,10,15,20 кг за рамо и исто толку за трицепс (со крива шипка нормално)
Стомачни : Нема потреба, за стомачни треба да се има испод 10 посто масти иначе џабе... Ни се троши на сало ни ништо..
Грбни : Сеа ќе почнам
Трицепс вежба (телото на една столица нозетена друга и се спушташ до КРАЈ и нагоре и така во круг): 200-500 на ден
Широк склек, помага за под рамо, 100 на ден
Кардио тренинг - Трчање - Обавезно секој ден, барем по 30 минути
Пленк - Секој ден по 5-6 минути
Вежба за раце веслачки инструмент - 3-4 пати неделно околу 50 пати
Склек за груди со исклучени нозе - секој ден по 100-300
Вежби за подлактица со столица или со лост - секој ден 25 - 125

Ниедна вежба не укључуе шипка а резултатите ги има :) Може и без железо
 
Последно уредено:
S

Stef Bachatero

Гостин
Што е целта да станеш фит или да подобриш перфоманси во склекови?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@fkpromaja никако не ми е јасна исхраната, да не кажам нема никаква смисла, и наведи која ти е целта со режимов.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
@fkpromaja ти ако вака јадеш а волку вежбаш неќам ни да знам колку кила имаш XD
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
од одредени причини сум спречен да вежбам поточно програмата да си ја терам 6 дена...дај те предлог некоја програма што е до 3 пати неделно по можност да е цело тело ( прв пат ке ми биде цело тело да вежбам )
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Па гледај, ја ова почнав уште пред 1 година вежбиве а исхранава ми е сефте :) И сеуште не сум изграден... Фората е ако се јаде леб да се јаде црн, вечера да немаш и да јадеш умерено.. вака више 1 месец со исхранава и супер се симињаа килограми :))
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
од одредени причини сум спречен да вежбам поточно програмата да си ја терам 6 дена...дај те предлог некоја програма што е до 3 пати неделно по можност да е цело тело ( прв пат ке ми биде цело тело да вежбам )
си пробал 2 мускулни партии да вежбаш во еден ден? Малку е потешко ама ако се нема време...грб, рамо, нозе (во едно преден и заден дел), раце предни, раце задни, гради. Обично се правaт комбинации од помала и поголема мускулна партија кои нема да си пречат една на друга во ист ден.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Па гледај, ја ова почнав уште пред 1 година вежбиве а исхранава ми е сефте :) И сеуште не сум изграден... Фората е ако се јаде леб да се јаде црн, вечера да немаш и да јадеш умерено.. вака више 1 месец со исхранава и супер се симињаа килограми :))
И јас така мислев едно време, и убави ми се видоа резултатите, (со повеќе исхрана од твојата, и со 2 тренинга, 6 дена во неделата, од кој еден кардио и еден во теретана) се до моментот кога почнаа да не сум болен нешто, и кога резултатите од крвта ми беа многу испод нормала ( Хемоглобин, еритриоцити, железо итн..)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
си пробал 2 мускулни партии да вежбаш во еден ден? Малку е потешко ама ако се нема време...грб, рамо, нозе (во едно преден и заден дел), раце предни, раце задни, гради. Обично се правaт комбинации од помала и поголема мускулна партија кои нема да си пречат една на друга во ист ден.
имам вежбано и така и по една партија еднаш неделно, последната програма шо ја терав беше секоја партија 2 пати неделно 6 дена у неделата и седмиот пауза ама не можам да терам толку ден спречен сум и не смеам да форсирам килажи одредено време затоа барам до 3 пати неделно цело тело на тренинг да го поминувам :)
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
60
Поени од реакции
0
Prv den gradi so biceps

Vtor den grb so triceps

Tret den ramo i grbni

Cetvrt den stomacni i noze

Peti den odmor

Dali ovaa programa e dobra za pocetnik ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
^ ^ Задно рамо да не е или вратот, трапезите, кизнај

За апсолутен почеток не би ги делел по денови и мускулни партии. Би одел комплетно на цело тело за да зајакне телото и да се привикне на правилна изведба, дишење и концентрација. Ама тоа јас, како би .... :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom