Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Сакам да прашам дали вреди да се земе кола од словенија или германија и како иде процедура за царина и од прилика кој е критериумот за наплаќање за царината ?
Имаше цела тема отворена специјално за увоз на коли,прочачкај малку,ќе ја најдеш,се ти е убаво објаснето од луѓе што се занимаваат со коли.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Moze li nekoj da me nasoci malku vo vrska so ova:
Mi se pokazuvaat i gubat odvreme-navreme slednite greski na Mercedes C200 2001 CDI:
1. Electric control not working visit workshop
2. Break lining wear visit workshop
Od sto moze da bide toa taka? Znaci voziloto e garazirano i ne se vozi poslednite 2-3 meseci, dodeka bev jas doma za eden mesec pominav preku 2000km i nemase apsolutno nikakov problem, vo najladnoto vo dekemvri pri palenje nasabajle dodeka da se zagree se pojavuvaa site tie na display: ESP, BAS, ABS....no stom ke zagreese se bese OK posle toa, sega samo se pali na 3-4 dena da raboti po 15-20min i se pomestuva po malku za da ne stojat na isto mesto gumite, a veke nema niski temperaturi i ne bi trebalo da pojavuva veke taka...ili?
Znaci porakite na display se javuvaat povremeno, dali se nekoi greski samo ili e nesto poseriozno, ne e servirano veke 6-7000KM
Malku sto mozev da procitam po net bi mozelo da bide "ESP control module" da treba da se menuva....., nekoj so poznavanje na vakva problematika da mi dade preporaka, sovet, nasoka?
Blagodaram odnapred
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Moze li nekoj da me nasoci malku vo vrska so ova:
Mi se pokazuvaat i gubat odvreme-navreme slednite greski na Mercedes C200 2001 CDI:
1. Electric control not working visit workshop
2. Break lining wear visit workshop

Od sto moze da bide toa taka? Znaci voziloto e garazirano i ne se vozi poslednite 2-3 meseci, dodeka bev jas doma za eden mesec pominav preku 2000km i nemase apsolutno nikakov problem, vo najladnoto vo dekemvri pri palenje nasabajle dodeka da se zagree se pojavuvaa site tie na display: ESP, BAS, ABS....no stom ke zagreese se bese OK posle toa, sega samo se pali na 3-4 dena da raboti po 15-20min i se pomestuva po malku za da ne stojat na isto mesto gumite, a veke nema niski temperaturi i ne bi trebalo da pojavuva veke taka...ili?
Znaci porakite na display se javuvaat povremeno, dali se nekoi greski samo ili e nesto poseriozno, ne e servirano veke 6-7000KM
Malku sto mozev da procitam po net bi mozelo da bide "ESP control module" da treba da se menuva....., nekoj so poznavanje na vakva problematika da mi dade preporaka, sovet, nasoka?
Blagodaram odnapred
Најдобар совет:Однеси ја колата кај некој човек што се бави со компјутерска дијагностика,или во Мерцедес сервисот во Скопје,ќе ти даде кажат најубаво.Џабе да нагаѓаме,проблемот е во електрониката,не е механички.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Moze li nekoj da me nasoci malku vo vrska so ova:
Mi se pokazuvaat i gubat odvreme-navreme slednite greski na Mercedes C200 2001 CDI:
1. Electric control not working visit workshop
2. Break lining wear visit workshop
Od sto moze da bide toa taka? Znaci voziloto e garazirano i ne se vozi poslednite 2-3 meseci, dodeka bev jas doma za eden mesec pominav preku 2000km i nemase apsolutno nikakov problem, vo najladnoto vo dekemvri pri palenje nasabajle dodeka da se zagree se pojavuvaa site tie na display: ESP, BAS, ABS....no stom ke zagreese se bese OK posle toa, sega samo se pali na 3-4 dena da raboti po 15-20min i se pomestuva po malku za da ne stojat na isto mesto gumite, a veke nema niski temperaturi i ne bi trebalo da pojavuva veke taka...ili?
Znaci porakite na display se javuvaat povremeno, dali se nekoi greski samo ili e nesto poseriozno, ne e servirano veke 6-7000KM
Malku sto mozev da procitam po net bi mozelo da bide "ESP control module" da treba da se menuva....., nekoj so poznavanje na vakva problematika da mi dade preporaka, sovet, nasoka?
Blagodaram odnapred
Poseti go servisot vo avtokomanda specijaliziran za mercedesi e samo.


Sent from my HUAWEI Y300-0100 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Moze li nekoj da me nasoci malku vo vrska so ova:
Mi se pokazuvaat i gubat odvreme-navreme slednite greski na Mercedes C200 2001 CDI:
1. Electric control not working visit workshop
2. Break lining wear visit workshop

Od sto moze da bide toa taka? Znaci voziloto e garazirano i ne se vozi poslednite 2-3 meseci, dodeka bev jas doma za eden mesec pominav preku 2000km i nemase apsolutno nikakov problem, vo najladnoto vo dekemvri pri palenje nasabajle dodeka da se zagree se pojavuvaa site tie na display: ESP, BAS, ABS....no stom ke zagreese se bese OK posle toa, sega samo se pali na 3-4 dena da raboti po 15-20min i se pomestuva po malku za da ne stojat na isto mesto gumite, a veke nema niski temperaturi i ne bi trebalo da pojavuva veke taka...ili?
Znaci porakite na display se javuvaat povremeno, dali se nekoi greski samo ili e nesto poseriozno, ne e servirano veke 6-7000KM
Malku sto mozev da procitam po net bi mozelo da bide "ESP control module" da treba da se menuva....., nekoj so poznavanje na vakva problematika da mi dade preporaka, sovet, nasoka?
Blagodaram odnapred
Ако ти работи без проблем колава и покрај што ти покажува на дисплејот тогаш доволно е да однесеш кај дијагностика и да ти рестартира колава .
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Decki ve molam za sovet i informacija okolu citroen xsara picasso.znaci maani,nabavka za delovi polovni ili novi,nekoja web strana kade moze da se nauci nesto vo vrska so avtomobilot.vasi iskustva dokolku nekoj e sopstvenik.mi se dopaga kolata,znam deka se ekonomicni so gorivo ama nemam bas nekoe znaenje okolu servis,delovi i drugi opsti raboti.ne e loso ako znae nekoj da me upati kon nekoj podforum za citroen dokolku znae.blagodaram.

Sent from my RM-821_im_mea3_306 using Tapatalk
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ми препорачате добар и проверен сервис за Mitsubishi Lancer?
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Decki aj preporacajte dobar servis za Mercedes, sakam da mu napravam full servis, ulje, filtri, plocki, glicerin, kaisi da se proverat, antifreeze, sve sakam da mu proveram?
Mi kazaa za nekoj vo naselba lisice sto rabotel vo mercedes ama i doma si cepkal go bivalo demek i fer bil.....?
Vasi iskustva i soveti i preporaki se dobredojdeni.
Pozzz
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки да препорачате за увоз на коли од странство, преку некој човек? Ги гледав цените на www.avto.net ; Тројно поефтини се од кај нас.. -_-
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Дечки да препорачате за увоз на коли од странство, преку некој човек? Ги гледав цените на www.avto.net ; Тројно поефтини се од кај нас.. -_-
Сакаш од Словенија или Швајцарија? Познавам еден човек што увезува автомобили од Швајцарија, од околината на Струмица е.. а за Словенија непознавам :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дечки да препорачате за увоз на коли од странство, преку некој човек? Ги гледав цените на www.avto.net ; Тројно поефтини се од кај нас.. -_-
А да го загрееш газето и да видиш се што ти е потребно,и да идеш сам да си ја одбереш,пазариш,донесеш и цариниш?Ем ќе се прошеташ,ем ти ќе си ја одбереш,ем ќе заштедиш некое евро.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Сакаш од Словенија или Швајцарија? Познавам еден човек што увезува автомобили од Швајцарија, од околината на Струмица е.. а за Словенија непознавам :)
Друже прати ми контакт бројче ако сакаш во ПП, да видам што можам да направам т.е. да разговарам со човекот :)

А да го загрееш газето и да видиш се што ти е потребно,и да идеш сам да си ја одбереш,пазариш,донесеш и цариниш?Ем ќе се прошеташ,ем ти ќе си ја одбереш,ем ќе заштедиш некое евро.
Мхмм, знам другар, така е најдобар избор... ама ете пак си сака човек, да знаеш каде да се упатиш и слични глупости. Супер си е идејата, ништо чудно и на овај начин да одам, да видам само што понуди би имал.

Фала инаку и за двајцата :) Ако има уште луѓе што се занимаваат со ова, слободно пратете контакт во ПП (пожелно е да бидат од струмичко :) )
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Сакам да земам Алфа ромео 147 па ако може споделете некое мислење или совет дали да земам или да барам друго возило
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Вака дечки имам едно прашање... околу законот за 75kw. Бидејки немам 2 години искуство дали смеам денско време да управувам возило над 75kw?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom