Автомобили во размер

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Преферирам 1:43, но може и 1:32. Се поголемо од тоа мислам дека би било прескапо. Нема во Крш или во Веро воопшто Мицубишија, не знам дали прават/увезуваат.
1/43 mondo motors imaat dobar model standarden, bez vrati otvaranje, ama sepak solidna izrabotka
jas go imam portokalov, mislam deka go gledav istiot vo krs. cekaj da go pobaram imase slika na nekoj post ponazad vo temava. da go vidis.[DOUBLEPOST=1393789146][/DOUBLEPOST]
Преферирам 1:43, но може и 1:32. Се поголемо од тоа мислам дека би било прескапо. Нема во Крш или во Веро воопшто Мицубишија, не знам дали прават/увезуваат.
1/43 mondo motors imaat dobar model standarden, bez vrati otvaranje, ama sepak solidna izrabotka
jas go imam portokalov, mislam deka go gledav istiot vo krs. cekaj da go pobaram imase slika na nekoj post ponazad vo temava. da go vidis.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Преферирам 1:43, но може и 1:32. Се поголемо од тоа мислам дека би било прескапо. Нема во Крш или во Веро воопшто Мицубишија, не знам дали прават/увезуваат.
на 17 страна, претпоследната слика од мојот пост, види дали ти се допаѓа изработката.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
на 17 страна, претпоследната слика од мојот пост, види дали ти се допаѓа изработката.
Изработката е убава, само јас го барам новиот Lancer X...али го нема никаде, а прескапи цени на странскиве сајтови гледам за 1:43 модели...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Gi razgledavte lli novite modeli na mondo motors ima katalog, dobri modeli 1/43 ako ima izlezeno na pazarot pisete kade moze da se najdat!
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Изработката е убава, само јас го барам новиот Lancer X...али го нема никаде, а прескапи цени на странскиве сајтови гледам за 1:43 модели...
Bburago го изработува EVO X ама во размер 1/64 во бела и црвена боја. Е сега дали ќе го најдеш кај нас во Крш, тоа е друга работа. Исто како бинго да чекаш. Ако ти се допаѓа, нарачај го од ebay, нема многу да те чини.
[DOUBLEPOST=1393840475][/DOUBLEPOST]
Gi razgledavte lli novite modeli na mondo motors ima katalog, dobri modeli 1/43 ako ima izlezeno na pazarot pisete kade moze da se najdat!
Mondo motors ги има исто во Крш, само изборот е помал него ли кај Bburago и Maisto. Ни пола од палетата на производи не носат.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Изработката е убава, само јас го барам новиот Lancer X...али го нема никаде, а прескапи цени на странскиве сајтови гледам за 1:43 модели...
Цените што си ги гледал по сајтовите се горе долу тие, нормално зависи од кој производител, освен тоа тие се сметаат за колекционерски модели, не за играчки.
Кај нас од тоа што се нуди во другите земји, речиси и да нема(ако не ги сметаме Burago, Maisto, Mondomotors), така да многу луѓе и не знаат како се движат цените на другите производители, па коментарите од типот, "ти нормален ли си за таа играчка толку пари да даваш", се чести.
Последниве години по Европа се појавија доста т.н. новински изданија, односно списанија каде во секој број се пишува се за историјата на еден вистински модел, а како пирилог на тоа се добива и самиот модел во размер, најчесто 1:43, но има и во 1:24, па дури и во 1:18, но тоа е многу ретко, јас знам само за една таква новинска серија. Тие обично излегуваат на две недели и се поевтини од моделите кои одат регуларно во продажба.
Покрај готовите модели, се нудат и модели во уште поголеми размери, кои излегуваат во делови, па ги собираш деловите, обично излегуваат во 100 броја, за да на крајот сам го составиш.
Тие се обично во размер 1:8, се им се отвора, им светат светлата, работат жмигавци и многу други детали, па дури на некои им се вртат рачките за прозори на вратите и се отвара прозорот.
Но крајната сума на овие модели, кога ќе ги собереш сите броеви т.е. делови, преминува 1000 евра.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Bburago го изработува EVO X ама во размер 1/64 во бела и црвена боја. Е сега дали ќе го најдеш кај нас во Крш, тоа е друга работа. Исто како бинго да чекаш. Ако ти се допаѓа, нарачај го од ebay, нема многу да те чини.
[DOUBLEPOST=1393840475][/DOUBLEPOST]
Mondo motors ги има исто во Крш, само изборот е помал него ли кај Bburago и Maisto. Ни пола од палетата на производи не носат.
Го видов ова ама искрено ич не ми се допаѓа. Не сум некој колекционер, ќе ми беше убаво да начекам Лансер X за 600-700 денари во 1:32 како сите останати Бураго модели овде, али ете...

Ова за деловите и списанијата искрено не сум го знаел, стварно звучи интересно...и нормално прескапо! :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Го видов ова ама искрено ич не ми се допаѓа. Не сум некој колекционер, ќе ми беше убаво да начекам Лансер X за 600-700 денари во 1:32 како сите останати Бураго модели овде, али ете...

Ова за деловите и списанијата искрено не сум го знаел, стварно звучи интересно...и нормално прескапо! :)
Е да, грдо е моделчето, толку може да се очекува од Бураго. Инаку од странство да го нарачаш во 1/32 размер, доаѓа неполни 30 ЕУР со вклучена поштарина. Тоа е, живееме во Македонија. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Може некој да ми каже дали во овој новиов каталог на маисто има модели од 1/43 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom