Citroen C - Elysee

Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
здраво другари,
да преминам на главното,
значи сакам да земам citroen c - elysee (attraction модел) линк подолу,па сакам да прашам дали некој има купено/користено таква кола и ако има да ми напише порака да го прашам за некои основни работи..

Колата е на ново,од салон од цитроен.
http://www.citroen.com.mk/vozilo/c-linija/citroen-c-elysee/#2410

што побрзо ми одговорите,толку би бил поблагодарен..
и да,кои и да разбира и има искуство со цитроен ,секој негов коментар за колатва би ми дошол плус.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Добра идеја. Но сепак размисли си. Плескаш 10000 ЕУР за нова кола. Поарно земи половна и рестото пари врачунај си ги за бензин регистрација. Голф 4 ќе го надживее овој полуфабрикат. Ако е бензин цитроенот не трпи плин и ќе те изгори со потрошња.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
цитороенот има HDI 92 мотор...значи 1.6 дизел..потрошна 5 просек...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Добра идеја. Но сепак размисли си. Плескаш 10000 ЕУР за нова кола. Поарно земи половна и рестото пари врачунај си ги за бензин регистрација. Голф 4 ќе го надживее овој полуфабрикат. Ако е бензин цитроенот не трпи плин и ќе те изгори со потрошња.
И по 5 месеци да му излези некој проблем кој ќе го кошта дополнително....

Од нова кола нема поубаво, па макар била и Тико.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Добра идеја. Но сепак размисли си. Плескаш 10000 ЕУР за нова кола. Поарно земи половна и рестото пари врачунај си ги за бензин регистрација. Голф 4 ќе го надживее овој полуфабрикат. Ако е бензин цитроенот не трпи плин и ќе те изгори со потрошња.
лелеее,гољф 4 :facepalm:

Мое мислење - зимај.

Бензинец или дизел? hdi едни од најдобрите мотори.
Колку гаранција има 4-5 години?
Од ново ништо подобро нема нека не те лаже некој ''полуфабрикат''
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
4.149
Пред некој месец се возев во ваква кола. Човекот не го познавав ама што ми кажуваше беше многу задоволен. Му трошела околу 6 во град а на отворено околу 4,5 и 5. Баш беше удобно дур се возев и скоро не се слушаше моторот.. Внатре беше одличен, имаше солидна опрема и огромен простор. За тие пари добиваш одличен седан, нормално не го споредувај со мерцедес, пасат, бмв. Остај ги што ти зборат за голф 4. Кола стара 15год ќе ти споредуват со нов седан.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Јас би Рапидот од таа класа, иако и Елизе-то и 301 никако не се лоши опции :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Ситроенот е доста угоден за вожња, се имам возено 3-4 пати во такси и можам да кажам дека е доста и просторен на задња клупа. Иначе имам позитивен впечаток со Шкодата Рапид што исто е мој благ фаворит. Има солидно моторче а и естетски искрено поубава кола ми е од ситроенот :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас лично би се замислил...Нов цитроен или БМВ 5-ка старо 5-6 години за тие пари. Голем ризик, треба трпение и барање ама јас би идел на второто.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
4.149
Јас лично би се замислил...Нов цитроен или БМВ 5-ка старо 5-6 години за тие пари. Голем ризик, треба трпение и барање ама јас би идел на второто.
Бмв 5ка старо 5-6год ти е над 15 000евра и со поминати 200 000км. А и бмв 5ка за по нашите улици со дупки не е.[DOUBLEPOST=1393531735][/DOUBLEPOST]Ако даваш веќе над 10 000евра земи си ново. Не ги троши парите на нешто старо што е превозено. Ако си се решил да зимаш кола од таа класа земи го ова или рапидот. Рапидот е мислам поскап за едно 4000евра. Од овие две за тие пари подобра нема да најдеш.
 
Последно уредено:
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
фала ви многу на сите за коментарите..(очекувам уште)

Иначе од цитроен имам некој поволности подобри за плаќањето и затоа повеќе одам на елизето..
иначе гледав многу половни коли,ама од блиски пријатели што земаа по 5-6-8 000 евра пред 1-2 години,до сега имат платено уште по 2000 за дополнителни трошоци...
сепак мислам дека за нова кола не би требало да чепкам во неа ништо подолго време(се разбира не дај боже ептен малер да сум)[DOUBLEPOST=1393532764][/DOUBLEPOST]и да,и рапидот е добра опција,ама 1.6 дизел elegance e 15,700 a елизето најопремното ниво 12,900 ...сепак ми прави разлика таа цена...[DOUBLEPOST=1393532892][/DOUBLEPOST]bmw-to го сакам како кола,ама многу скапи делови има(пошто симаш половни-секако ќе чепнеш нешто) а и не ми договара заден погон -голем недостаток е за моето место на живеење..[DOUBLEPOST=1393534010][/DOUBLEPOST]
лелеее,гољф 4 :facepalm:

Мое мислење - зимај.

Бензинец или дизел? hdi едни од најдобрите мотори.
Колку гаранција има 4-5 години?
Од ново ништо подобро нема нека не те лаже некој ''полуфабрикат''
дизел HDi 92 4ипол год.гаранција..full опрема
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Земај ситроенчето, топ е, ќе му се изнавозиш, плус дизелче без пари ќе возиш. Правилно возење и одржавање и ќе немаш никаков проблем. Редовните сервиси не се скапи, а делој за менвање тек после години возење или 80-100 000км, зависи колку врвиш годишно.
Јас имам Ц4 од 2008, според многумина најрасипливата кола, ама си тера без гајле, само масло и филтер е менвано до сега. Земи си нова кола ич нема глава да те боли. БМВ си е БМВ ама прво е настаро си носи трошоци одма, второ трошоците за него за една гума се многу поголеми отколку за ситроенчето, да не збораме за други делови кои кога тогаш ќе дојдат за менвање и кај двете возила.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Кога веќе предложија и други автомобили, јас би ти предложил да размислиш и за Лансер. Некаде околу 12 000 евра треба да е, а е екстра лимузина. За Цитроенов не можам да ти кажам ништо, немам возено, се немам возено и не познавам никој што поседува.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Го возев тоа чудо, баш тој мотор.
Единствена забелешка ми е багажникот. Кога ќе отвориш багажникот, самиот капак не е внатре тапациран, гола тенекија и божур со шелни за некоја инсталација. Тоа е иначе продолжена 208/Ц3, технички идентична со 301.
Класично ситроеновски мека, не замара...
Ситроен имам дома, Ксара, веќе 11 години, купена нова. Освен редовни сервиси, потрошен материјал друго не е чепнато.
Да, деловите не се скапи како во приказните, и да не те лажат да земаш Гољф 4 со километража како двапати да го обиколил Екваторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom