Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Нонстоп возев после 23:00, им ги знаев сите места на градот, ама синоќа ме изненадија .... немав ништо ни пиено, таман возење, само шо беше веќе 02:30..... А некои викаат ако одам на суд, може да поминам и со 50 евра? Пошто ова ми е прв прекршок до сега, а за 2 ипол месеци сеа....

Неможе да е 50 евра,само судските трошкови се толку.Е уште едно пиво да си се напиел ќе си го јадел комплетно.Мора пред Нова Година казнуваат највеќе,најголем проток на возила има,највеќе народ по улиците.Мада ти си бил ноќеска.Во Велес на секоја раскрсница по еден милицаец има.Некако да се извадиш дека си морал итно да возиш,до болница демек се разболел некако,така некоја приказна да измислиш,мада тешко.Со кој те запреа?Кој имаше во колата?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
Неможе да е 50 евра,само судските трошкови се толку.Е уште едно пиво да си се напиел ќе си го јадел комплетно.Мора пред Нова Година казнуваат највеќе,најголем проток на возила има,највеќе народ по улиците.Мада ти си бил ноќеска.Во Велес на секоја раскрсница по еден милицаец има.Некако да се извадиш дека си морал итно да возиш,до болница демек се разболел некако,така некоја приказна да измислиш,мада тешко.Со кој те запреа?Кој имаше во колата?
со девојка ми идевме некаде надвор од градот.... и шо ќе кажам, таму во близина нема болница, немаше врска, праша дали девојчето има барем 25 години, а она 17..... и јбг
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Гледам се прави муабет за казни па да искористам да прашам и јас. Да не му има стигнато на некој казна од камера на семафор ? Читав дека пуштаат новогодишни честитки од мвр, а веќе на двајца другари им стигна за црвено слика од семафор.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Нонстоп возев после 23:00, им ги знаев сите места на градот, ама синоќа ме изненадија .... немав ништо ни пиено, таман возење, само шо беше веќе 02:30..... А некои викаат ако одам на суд, може да поминам и со 50 евра? Пошто ова ми е прв прекршок до сега, а за 2 ипол месеци сеа....
ако ти ја шлапнал казната ОДМА ке ти даде и записник и уплатница и се живо и диво.... казната е 400 евра за 8 дена ако ја платиш 200 евра ти е - на девојка ми брат и доби таква казна и си ја плати...
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
ако ти ја шлапнал казната ОДМА ке ти даде и записник и уплатница и се живо и диво.... казната е 400 евра за 8 дена ако ја платиш 200 евра ти е - на девојка ми брат и доби таква казна и си ја плати...
не не, само во тефтерче запиша информации, на пр. име презиме, адреса, дата на раѓање, рег. таблици, и тип на кола.... инаку мене ништо не ми даде
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
не не, само во тефтерче запиша информации, на пр. име презиме, адреса, дата на раѓање, рег. таблици, и тип на кола.... инаку мене ништо не ми даде
епа мислам дека редовна контрола е тоа.. и мене ме запирале претходно така и само те запишуваат - потполно исправен
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
епа мислам дека редовна контрола е тоа.. и мене ме запирале претходно така и само те запишуваат - потполно исправен

И ќе ти стигне белевче со пресуда,дека на тој и тој датум,тој и тој полицаец,на тоа и тоа место го констатирал следниот прекршок.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
И ќе ти стигне белевче со пресуда,дека на тој и тој датум,тој и тој полицаец,на тоа и тоа место го констатирал следниот прекршок.
Фатив некои врски во полиција, и поради културното и фино понашање према полицаецот ќе ми напишале само предупредување, инаку ќе ми стигнало казната утре ....
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Оти 15-40 масло и турбаш не одат?Ако не те мрзи објасни ми.Инаку за греачите се сложувам,не се 250 денари сигурно,свеќиците не се толку ефтини,не па греачи.Освен ако не купува греачи за греалка,или свеќица за томос.
Оти за модерните турбаши треба синтетичко масло... турбината се врти поприлично многу, а со маслото се лади. Развива некојси 900-950 степени во центарот на ротација, а минералното и полу синтетичкото масло не се дизајнирани за толкава топлина (нормален мотор развива 200-250 степени кај делот за палење и толку).
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
Ми треба совет дечки, гледам некои коли па што мислите за ваквите Форд Мондео до кај 2002 година и со некое ценкање до некоја сума од 3500 евра ? Како се покажани моторите, издржливоста, искуства со Форд...?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ми треба совет дечки, гледам некои коли па што мислите за ваквите Форд Мондео до кај 2002 година и со некое ценкање до некоја сума од 3500 евра ? Како се покажани моторите, издржливоста, искуства со Форд...?
Фордов има убав дизајн посебно во ентериерот пошо имам возено таков и можам да кажам дека е солиден ама лошата работа е менувачот секогаш тропа,колку и да сакаш било кој најдобар мајстор да го поправат и пак ќе тропа,а деловите се скапи колку што се деловите на познати марки BMW,Mercedes,Audi и слично мислам горе/долу цените за делови. И не држат цената ако го продаваш понатака и покрај деловите што се скапи така што не се исплати за одржување. За тие пари подобро некој голф 4 или пежо 406HDi иако деловите се скапи ама пак вреди за одржување и понатаму полесно се продава. Сега засега толку ми текнува .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
@paneg ne se slagam so tebe za cenata za odrzuvanje kaj fordovite. Vozam focus mk2 i fiesta mk3 i gore dole cenite se isti ko za svojata klasa, a za 3500e ke zeme podobro socuvan ford nego vw.
edit: kaj tdci mozen problem e plivackiot zamaec, menjacite se odlicni i nikoj ne se zali na niv.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
zdravo imam bmw 320 d 99 god pregeska vo skopje me zafrkna sred grad pod mala gas obrtomerot pocna da varira i naednas ugasi i ni daj ni pridaj da zapale sovet nekoj sto moze da bide dojde mehanicar i mi rece deka e potopnata pumpa za gorivo vo rezervarot ne i odese gorivo moze li da e do nea ili nesto dr e vo prasanje ako znae nekoj neka pise
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ми треба совет дечки, гледам некои коли па што мислите за ваквите Форд Мондео до кај 2002 година и со некое ценкање до некоја сума од 3500 евра ? Како се покажани моторите, издржливоста, искуства со Форд...?
Најголема болка кај овие коли се зглобовите,т.е. полуососвините.Коштаат над 30 000 денари по полуосовина.Моторите не се баш од најштедливите освен дизелите кои се од Пежо.За овој податок ти гарантирам бидејќи овие работи ми ги кажа еден од шефовите на возен парк на ЕЛЕМ кои имаат еден куп вакви Мондеа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom