Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
значи мене токму тоа и ми е прашањето - дали е изводливо да извадам инсталација потребна за ксенон од кола која што фабрички го има тоа и да се модифицира мојата за да си функционира ксенонот на неа без проблеми - сигурно не би правел нешто на неиспитано или невидено.. инаку се работи за ланчија ипсилон
--- надополнето: 26 декември 2013 во 13:01 ---

како бе ке земам неисправни друже? па ако не работаѕт и ако не функцинираат воопшто нема ни да ги платам а инаку ксенон со се фарови за мојава кола до сега немам сретнато - ако најдеш некаде кажи ми и информирај ме... а филипс не се кинески убаво си викаш само незнам каде монтираат ОРИГИНАЛНИ ксенон сијалици.... у нашиве сервиси малце сум скептик дека ке ти монтира некој оригинал...
Во секоја продавница за авто козметика ги има
Да прашаш во Новус,Дог Секјурити,и уште една имаше.
и се далеку поевтини
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дечки ае помош,шо значи симболот под број 11 на сликата? avto12.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Мислам дека си грешка... според она шо го имам како инфо, арал е Иранско масло.

Не е страшно до толку, мада ко ќе возиш 10-40 синтетичко (пример) гледај такво да возиш цело време, не ја менувај градацијата.

Ех, имаше еден на форумов тврдеше дека TDI голф поминал 100-150 км без масло во моторот... до толку митот за неуништливоста на TDI машините е донесен на степен на божество на балканот, така да не ме чуди ништо. Затоа и се откажав од дискусиите.

едит: за неупатените - возам 1.9 TDI машина во ауди а4. И реално, не е ништо посебно поарна од дизелот на Форд, ПСА....
Гермнанско е
Летно веме практикувам било кое масло во мотор со вискозитет 15-40,а зимно време 5-30
Дизелот на форд е ист со тој на ПСА.
Италијанските мотори се најдобри и најиздржливи
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Преска затрепка,а шо ке да е проблемо ке каже мајсторо утре...
Некој греач ти прегорел.Колку да не те матка мајсторот.Греачите се движат од 250 денари нагоре
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Jas gi delam vozacite vo dve grupi, tie sto imale golf (posebno tdi) i tie sto nemale. Ovie sto nemale samo kenjaat ovo ono a tie sto imale dobro znaat koja e bez konkurencija najdobrata kola za prosecniot gragjanin. Gabe ne se skapi i novi i polovni.
Nikoj ne vika deka meckite i BMWinjata ne se top vozila,ama toa ne e za prosecen gragjanski gep, i parajliite se drzat za glava koga ke dojde red za servis ili do nekoj pogolem kvar.

Koga ke dojde redot EVO da se otkaci od toa lancerot ke treba vo Germanija da go nosi da go sitne poso tuka nema da izvadi ni za poloven golf4 od 2002-3. Poeftini se kaj nas nego tamu. Od so mnogu gi saka narodot.
:pos:
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:23 ---
Barem na sestra mu na EVO i dosol pametot, eve BMW menja za golf4 iako se prvi gazdi.
:D
--- надополнето: 25 декември 2013 во 21:27 ---

Epa poso ne im se prodavaat kolite ovie drugite mora da se slepaat so vakvi finti i so niski ceni inaku VW ke gi zgazi.
Не им се продаваат толку многу бидејќи за жал сеуште има глупи луѓе кои не знаат да размислат и се спремни да платат поголема разлика во цена 3-4000 евра дека германецот е поефтин за одржување.:tapp:
Прашај некој што има француско возило од 95 наваму или прогуглај малце да се увериш дали французите прават финти или германските возила се преценети.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Фирмата е германска... имам дома туба па баш ќе проверам шо пишува.

Летно веме практикувам било кое масло во мотор со вискозитет 15-40,а зимно време 5-30
Tурбаш и 15-40 дефинитивно не одат. Особено не новите комон реил дизелаши. За обичен мотор, ок е таквата промена под услов да возиш над 4000 км по промена. Во спротивно е неисплатливо.

Дизелот на форд е ист со тој на ПСА.
последните 3 години. Тие наназад? Голема разлика имаат.

Италијанските мотори се најдобри и најиздржливи
Не би се сложил со ова, мада дизелите на фиат се сосема ок.

Некој греач ти прегорел.Колку да не те матка мајсторот.Греачите се движат од 250 денари нагоре
Дискутабилно... еден греач за Опел 1.7 CDTI е 1200 денари. 250 денари, можеби за Голф 1 и 2 :)
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Колата уште не ми е преведена на мое име има зелен картон и регистрирана е дали можам да напрам излез-надвор од МК
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Колата уште не ми е преведена на мое име има зелен картон и регистрирана е дали можам да напрам излез-надвор од МК
Ти треба дозвола за управување со туѓо моторно возило во странство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom