Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ај препорачај ме за моторно масло кое е најдобро за Ауди А4 1.9 ТДИ односно кое е препорачано бидејќи првпат го користам дизелаш инаку досега возев само бензинци LoL :D
А може ли да се користи Total или Elf ??? Синтетичко или полу-синтетичко???

Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free

Арал 10-40 Bluetronic
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Aman bre so tolku so toa Golf-ot demek kolta neunistliva.Nego sakam sovet za uljse marka Eurol i sovet za Subaru Impreza WRX STI 2001-2002 godina pozz

Јас го терам Еурол,холандско масло,15-50 турам ја.Не е лошо,1400 денари тубиче од 4 литра.Едно литро кошта 400 денари.Тешко се наоѓа,во Велес мислам само кај мајсторов го има.Скоро во сите продавници сум прашал го нема никаде.Само јас имам обичај,на секое менување масло и марката на масло ја менувам.Сум турил Ликви Моли,Тотал,Еурол.Сега во план сум да и бапнам од Лукоил 15-40.
--- надополнето: 26 декември 2013 во 00:00 ---
Синтетичко или полу-синтетичко ?
Патем благодарам за одговорот :)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free

Полу-синтетичко.Кога бев кај мајсторот да турам антифриз на Волскваген Бора го ставаше,мислиш на леб се мачка.Германско масло е ова.Само незнам што пари е,не би требало да е поскапо од 1600-1700 денари.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас го терам Еурол,холандско масло,15-50 турам ја.Не е лошо,1400 денари тубиче од 4 литра.Едно литро кошта 400 денари.Тешко се наоѓа,во Велес мислам само кај мајсторов го има.Скоро во сите продавници сум прашал го нема никаде.Само јас имам обичај,на секое менување масло и марката на масло ја менувам.Сум турил Ликви Моли,Тотал,Еурол.Сега во план сум да и бапнам од Лукоил 15-40.
Аха, а мене ми кажуваат дека не е убаво да се менува различни (марки) масло и дека ако сакам различни но под услов да биде исти состав на маслото или тоа нема врска ???


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Аха, а мене ми кажуваат дека не е убаво да се менува различни (марки) масло и дека ако сакам различни но под услов да биде исти состав на маслото или тоа нема врска ???


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free

И јас сум слушнал,неможе ништо да и биде.Додека има внатре масло макар и нечисто,и со помала-поголема густина не е ништо.Кај мене нема 160.000 километри,него 215.000.А како мислиш исти состав?Валјда мислиш на иста градација т.е вискозност.Кај мене видела и 20-50 масло,10-40,15-50.Јебига,сите комбинации сум ги пробал.Потрошњата со погустото масло нормално е помала.Ми троши масло некои 2 литра на 10.000 км.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
момци - сакам да земам ксенон ама не ми се купува од кинескине затоа што векот им е многу мал... - размислував за една опција но незнам дали е изводлива - кој се разбира по стручно во електрика нема објасни и нека каже дали е можно или па некој од искуство нека каже.

сакам да најдам кола за растурање со ФАБРИЧКИ ксенон ( тие се претежно новите коли ) и да пробај да му ја извадам инсталацијата за ксенонот и да ја уфрлам кај мене. Дали ова некој го има до сега правено и дали е изводливо - што миослите вие ? - ова сакам да го направам затоа што разликата од фабрички ксенон до кинески е неспоредлива...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
момци - сакам да земам ксенон ама не ми се купува од кинескине затоа што векот им е многу мал... - размислував за една опција но незнам дали е изводлива - кој се разбира по стручно во електрика нема објасни и нека каже дали е можно или па некој од искуство нека каже.

сакам да најдам кола за растурање со ФАБРИЧКИ ксенон ( тие се претежно новите коли ) и да пробај да му ја извадам инсталацијата за ксенонот и да ја уфрлам кај мене. Дали ова некој го има до сега правено и дали е изводливо - што миослите вие ? - ова сакам да го направам затоа што разликата од фабрички ксенон до кинески е неспоредлива...

Не се сите кинески.Филипс не прават ли ксенони?Купи си поскапи,ако се кинески.Од кинески до кинески има разлика.Со се фарови ли сакаш да купиш?Што ако таа инсталација што сакаш да ја купиш е неисправна?Ќе ги поебеш и парите,и нервози ќе лапаш.Ќе направиш од ништо нешто.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
момци - сакам да земам ксенон ама не ми се купува од кинескине затоа што векот им е многу мал... - размислував за една опција но незнам дали е изводлива - кој се разбира по стручно во електрика нема објасни и нека каже дали е можно или па некој од искуство нека каже.

сакам да најдам кола за растурање со ФАБРИЧКИ ксенон ( тие се претежно новите коли ) и да пробај да му ја извадам инсталацијата за ксенонот и да ја уфрлам кај мене. Дали ова некој го има до сега правено и дали е изводливо - што миослите вие ? - ова сакам да го направам затоа што разликата од фабрички ксенон до кинески е неспоредлива...
Најубаво сијаличките(ксенон)светла да ставиш според фабричките какво-такво според бројот бидејќи обично се усогласени според релејот и електрониката, а ако пак ставаш што не е усогласено ќе го заебеш ксенонот или електроника или релејот е па ќе видиш колку нерви ќе ви закачат и тогаш по автоелектричар ќе одиш затоа најубаво кај автоелектричар и ќе направат модификација кај релејот според ксенонот какво што одбираш.
А всушност што кола имаш?
Sent from my HTC One using Tapatalk
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Полу-синтетичко.Кога бев кај мајсторот да турам антифриз на Волскваген Бора го ставаше,мислиш на леб се мачка.Германско масло е ова.Само незнам што пари е,не би требало да е поскапо од 1600-1700 денари.
Мислам дека си грешка... според она шо го имам како инфо, арал е Иранско масло.


Аха, а мене ми кажуваат дека не е убаво да се менува различни (марки) масло и дека ако сакам различни но под услов да биде исти состав на маслото или тоа нема врска ???
Не е страшно до толку, мада ко ќе возиш 10-40 синтетичко (пример) гледај такво да возиш цело време, не ја менувај градацијата.


Aman bre so tolku so toa Golf-ot demek kolta e neunistliva.
Ех, имаше еден на форумов тврдеше дека TDI голф поминал 100-150 км без масло во моторот... до толку митот за неуништливоста на TDI машините е донесен на степен на божество на балканот, така да не ме чуди ништо. Затоа и се откажав од дискусиите.

едит: за неупатените - возам 1.9 TDI машина во ауди а4. И реално, не е ништо посебно поарна од дизелот на Форд, ПСА....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А кое година Ауди 1.9 тди и колку кс? Тоа зависи разликите.


Sent from my HTC One using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Најубаво сијаличките(ксенон)светла да ставиш според фабричките какво-такво според бројот бидејќи обично се усогласени според релејот и електрониката, а ако пак ставаш што не е усогласено ќе го заебеш ксенонот или електроника или релејот е па ќе видиш колку нерви ќе ви закачат и тогаш по автоелектричар ќе одиш затоа најубаво кај автоелектричар и ќе направат модификација кај релејот според ксенонот какво што одбираш.
А всушност што кола имаш?
Sent from my HTC One using Tapatalk
значи мене токму тоа и ми е прашањето - дали е изводливо да извадам инсталација потребна за ксенон од кола која што фабрички го има тоа и да се модифицира мојата за да си функционира ксенонот на неа без проблеми - сигурно не би правел нешто на неиспитано или невидено.. инаку се работи за ланчија ипсилон
--- надополнето: 26 декември 2013 во 13:01 ---
Не се сите кинески.Филипс не прават ли ксенони?Купи си поскапи,ако се кинески.Од кинески до кинески има разлика.Со се фарови ли сакаш да купиш?Што ако таа инсталација што сакаш да ја купиш е неисправна?Ќе ги поебеш и парите,и нервози ќе лапаш.Ќе направиш од ништо нешто.
како бе ке земам неисправни друже? па ако не работаѕт и ако не функцинираат воопшто нема ни да ги платам а инаку ксенон со се фарови за мојава кола до сега немам сретнато - ако најдеш некаде кажи ми и информирај ме... а филипс не се кинески убаво си викаш само незнам каде монтираат ОРИГИНАЛНИ ксенон сијалици.... у нашиве сервиси малце сум скептик дека ке ти монтира некој оригинал...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
значи мене токму тоа и ми е прашањето - дали е изводливо да извадам инсталација потребна за ксенон од кола која што фабрички го има тоа и да се модифицира мојата за да си функционира ксенонот на неа без проблеми - сигурно не би правел нешто на неиспитано или невидено.. инаку се работи за ланчија ипсилон
--- надополнето: 26 декември 2013 во 13:01 ---
Ланча ипсилон малку има во МК и подобро остави го вака фабрички за да може малку полесно да продадеш понатака ,а ако е модифициран тешко да продадеш инаку постои алтернатива доволно е обична сијалица плава боја според бројот на постоечка сијалица што имаш и бапни му во фарот и ете ќе заличи како ксенонот, а ако пак сакаш буквално ксенон тогаш модифицирај од Ланча Тема или од најновиот фиат стило/браво заедно со релејот. Ама сепак не ви се исплати и нема да заличи убаво оти Ланча ипсилон е дизајниран таков каков што е.И ипсилон нема ксенон затоа е вака.

Sent from my HTC One using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ланча ипсилон малку има во МК и подобро остави го вака фабрички за да може малку полесно да продадеш понатака ,а ако е модифициран тешко да продадеш инаку постои алтернатива доволно е обична сијалица плава боја според бројот на постоечка сијалица што имаш и бапни му во фарот и ете ќе заличи како ксенонот, а ако пак сакаш буквално ксенон тогаш модифицирај од Ланча Тема или од најновиот фиат стило/браво заедно со релејот. Ама сепак не ви се исплати и нема да заличи убаво оти Ланча ипсилон е дизајниран таков каков што е.И ипсилон нема ксенон затоа е вака.

Sent from my HTC One using Tapatalk
брат мене не ми е да ставам ксенон колку за да личи.. прењд се целта ми е за поубава светлина односно по ЈАКА светлина... ако ми беше за сијалици со плави навлаки знам тоа и сам да го направам
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
значи мене токму тоа и ми е прашањето - дали е изводливо да извадам инсталација потребна за ксенон од кола која што фабрички го има тоа и да се модифицира мојата за да си функционира ксенонот на неа без проблеми - сигурно не би правел нешто на неиспитано или невидено.. инаку се работи за ланчија ипсилон
--- надополнето: 26 декември 2013 во 13:01 ---

како бе ке земам неисправни друже? па ако не работаѕт и ако не функцинираат воопшто нема ни да ги платам а инаку ксенон со се фарови за мојава кола до сега немам сретнато - ако најдеш некаде кажи ми и информирај ме... а филипс не се кинески убаво си викаш само незнам каде монтираат ОРИГИНАЛНИ ксенон сијалици.... у нашиве сервиси малце сум скептик дека ке ти монтира некој оригинал...

Да прашаш во Новус,Дог Секјурити,и уште една имаше.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А кое година Ауди 1.9 тди и колку кс? Тоа зависи разликите.
Тој де партизанецот, 1.9 со 110 кс. Ултра издржливото нешто, кое го возат сите VAG од 95-та до 2000-та.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom