Android корисници (проблеми, прашања, совети)

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ми текна да прашам нешто. Дали можи да се намести ко ќе ти ѕвони некој да крениш со стискање на копчето за камерата ( тоа за камерата дека имам evo 3d ) ко ќе е заклучен мобилниот, да не мора да повлекуваш на еекранот ?
Може, но за тоа ти треба root access и custom rom со таа функција. Побарај тука.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 10:01 ---
рутни го мобот и избриши ги овие, непотребни се.Или, стави си CM10 со тоа што ќе отклучиш бутлоадер.Ако слушаш музика на слушалки, или уопште ако пушташ од моб, со тоа ти е 30х погласно.
Или поедноставно, во settings/apps да ја одбере конкретната апликација и клик на disable. :)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Може, но за тоа ти треба root access и custom rom со таа функција. Побарај тука.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 10:01 ---

Или поедноставно, во settings/apps да ја одбере конкретната апликација и клик на disable. :)
а може и да го смени оригиналниот фирмвер и да си скрати секакви муки.многу подобар и побрз е со CM10 секој телефон базиран на 7227А чипот.типо,миро,итн.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Доколку на некој како и на мене не му се допаѓа постојниот дизајн на опциите за јавување и пораки на Андроид (во мојот случај Ice Cream на Desire X) а исто така и нема слики на телефонот од сите блиски пријатели за да ги стави за да не го гледа зеленото човече на андроид секогаш кога ке ѕвони му предлагам да ја инсталира оваа апликација.

Contacts +

Одлична е и лесна за употреба, само поврзете го вашиот контакт од телефонот со оној на вашиот пријател од ФБ и тој сам ја презема сликата (секако може да се користат и други социјални мрежи)

Ви предлагам со неа во комплет да ги снимите и

Massages +

Call Log +

Dialer +
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Доколку на некој како и на мене не му се допаѓа постојниот дизајн на опциите за јавување и пораки на Андроид (во мојот случај Ice Cream на Desire X) а исто така и нема слики на телефонот од сите блиски пријатели за да ги стави за да не го гледа зеленото човече на андроид секогаш кога ке ѕвони му предлагам да ја инсталира оваа апликација.

Contacts +

Одлична е и лесна за употреба, само поврзете го вашиот контакт од телефонот со оној на вашиот пријател од ФБ и тој сам ја презема сликата (секако може да се користат и други социјални мрежи)

Ви предлагам со неа во комплет да ги снимите и

Massages +

Call Log +

Dialer +
Па добро, не се лоши овие апликации за постарите модели на телефони т.е. со постар софтвер. Инаку сето ова го имам фабрички и подобро изгледа на Android JB 4.2.2 софтверот, така да нема потреба од додатни апликации. :)
 
Член од
30 април 2013
Мислења
59
Поени од реакции
0
Зошто кога сакам да сликам преку Instagram ми пишува : Your SD card is full и апликацијата се исклучува. А SD card не ми е полна.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
--- надополнето: 10 мај 2013 во 00:36 ---
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
--- надополнето: 10 мај 2013 во 00:36 ---
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
Sakash da mi kazhesh deka imash s3ka so 4.0.4 na nego? What the..
Kako I da e,odi na xda forumot I pobaraj si go telefonot,vidi tamu dali ima ponov fw za flashnuvanje. Dokolku ne se razbirash mnogu vo ova togash bolje ne chepkaj,mozhebi nekoj drug bolje kje znae da ti objasni.

Sent from my ST25 using Tapatalk 2
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
--- надополнето: 10 мај 2013 во 00:36 ---
Се работи за галакси с3, кога одам за апдејт ми вика дека нема досптаен апдејт. А знам дека има, моментално е на верзија 4.0.4. Чаре што да се прави?
прво извади си контакти и се шо ти треба оти ќе ја избрише внатрешната меморија ова

на 4.0.4 ако е најди си фирмвер и со один флешни го, ама првин инсталирај Kies на пц и закачи го мобилниот со USB Debugging на пц.Settings>developer options>usb debugging.

после запали го во download mode и прати си го новиот фирмвер со один.(гасиш моб, држиш volume down+home+power и се пали во даунлоад моуд)

http://www.hotfile.com/dl/203342205/bd55fa4/I9300XXEMC2_I9300OXFEMC1_VIM.zip.html

линк до фирмверот.не е warez, така да не бришете

селектираш PDA кутијата во Odin, вадиш .тар фајлот од зипот, го ставаш негде, идеш го селектираш со ПДА копчето, и гледаш од лево кутиите auto reboot и f.reset time да се селектирани само, НИЕДНА ДРУГА!

линк до один

најубаво од после да го рутираш и да стаиш некој рикавери, и да стаиш android revolution HD.ромот е базиран на сток,ама многу посреден е од него и многу побрз.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
прво извади си контакти и се шо ти треба оти ќе ја избрише внатрешната меморија ова

на 4.0.4 ако е најди си фирмвер и со один флешни го, ама првин инсталирај Kies на пц и закачи го мобилниот со USB Debugging на пц.Settings>developer options>usb debugging.

после запали го во download mode и прати си го новиот фирмвер со один.(гасиш моб, држиш volume down+home+power и се пали во даунлоад моуд)

http://www.hotfile.com/dl/203342205/bd55fa4/I9300XXEMC2_I9300OXFEMC1_VIM.zip.html

линк до фирмверот.не е warez, така да не бришете

селектираш PDA кутијата во Odin, вадиш .тар фајлот од зипот, го ставаш негде, идеш го селектираш со ПДА копчето, и гледаш од лево кутиите auto reboot и f.reset time да се селектирани само, НИЕДНА ДРУГА!

линк до один

најубаво од после да го рутираш и да стаиш некој рикавери, и да стаиш android revolution HD.ромот е базиран на сток,ама многу посреден е од него и многу побрз.
Ова е официјално?

Дека телефонот не е мој, затоа иначе досега ќе го носев со ром на 4.2.2 :), кој и да е последен таму :)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Чудно зошто ти е на 4.0.4 сеуште. Да не има некој custom kernel, CWM инсталирано?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Ова е официјално?

Дека телефонот не е мој, затоа иначе досега ќе го носев со ром на 4.2.2 :), кој и да е последен таму :)
фирмверот е официјален, не си ти прв шо заглавил на 4.0.4, бегај шо побрзо од него оти кај нас ако е земена с3ката има 70% шанси да е со brickbug eMMCто, и има големи шанси одеднаш да цркне.би можел да провериш да беше рутиран, ама овде боље ти е да стаиш 4.1.2 и да го стаиш тоа андроид револушн.со тие оптимизации стокот лета.само стај одпосле siyah kernel, и на коњ си.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=36499838

тема со информации на тоа sudden death.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Имам ЗТЕ бладе 3ка и 2 месеца си работеше супер се додека не почна да се рестартира како луд. Го однесов на сервис, ми го вратија со “инсталиран софтвер наново“ и повторно истата песна. Работи на 4.0.4, пробав да не е до некоја од апликациите па ги избришав сите до една, но нема ефект пак се рестартира. Понекогаш тоа го прави сериски се додека не ја извадам батеријата за да можам да го вклучам одново.
Некој да знае што е проблемот и како да го решам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom