Дежурна Ординација! #2

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Ајде едно сериозно прашање т.е. проблем. Лек за прекумерно потење под пазуви? ве молам за помош :(
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Vaka,me interesira dali moze da se prefati suga od drug,bidejki drugar mi bil na pregled i mu rekle deka ima suga,pa sekoj den sum so nego pa mi e strav da ne prefatam i kako da sprecam,i ako prefatam sto da zemam.pozz
Се префаќа преку допир,така да,немој да го допираш
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ајде едно сериозно прашање т.е. проблем. Лек за прекумерно потење под пазуви? ве молам за помош :(
Нема, физиолошки ти е. Сум слушнала луѓе да се премиваат со сода бикарбона, ама ефектот е мал а треба при секое туширање да го правиш тоа. Носи маички од памучен материјал, никако синтетика, остранувај ги влакната редовно, нормално редовно дезодоранс со антиперспирант, и тоа.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ајде едно сериозно прашање т.е. проблем. Лек за прекумерно потење под пазуви? ве молам за помош :(
Колку е тоа прекумерно? Ако е многу интензивно, ако можеш да порачаш или некој да ти донесе CertainDri, или Secret Clinical Strength, многу се ефикасни. Инаку, пробај некој посилен антиперспирант кој го има во Македонија, иако кај нас козметиката генерално е од прилично лош квалитет. (n)
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Da ne otvaram bezveze tema sakav da prasam dali ke mozam posle 5 meseci operacija( od kila so mrezicka) da vezbam( barem da vozam tocak) ?
pa jas nemam fala bogu iskustvo so kila,no moj braced bese napraen operacija od kila i nzz po tocno kolku vreme ama znam deka se vrati da brani kako golman i sudija e taka da mn raboti praj,mislam se e normalno so tek na vreme izgleda deka se mozis da prajs i trca vozi tocak sudi fudbalski natprevari znaci so tek na vreme nema da imas problemi :)
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
pa jas nemam fala bogu iskustvo so kila,no moj braced bese napraen operacija od kila i nzz po tocno kolku vreme ama znam deka se vrati da brani kako golman i sudija e taka da mn raboti praj,mislam se e normalno so tek na vreme izgleda deka se mozis da prajs i trca vozi tocak sudi fudbalski natprevari znaci so tek na vreme nema da imas problemi :)
sakam letovo sea da pocnam da vozam tocak pa zatoa prasuvam mene mi rekoa koa me pustija do 3 meseci nesmeam nisto da krevam ama eve veke 5 meseci pominaa cat pat igram fudbal ama sakam da znam so sigurnost :)
 
П

Пепси_

Гостин
Ај убаво објасни какви?
Па црвено-кафеавести.....појма неам како подобро да ги објаснам патем не ми се од сега овие нон стоп ми стојат :D е сеа ваљда ќе може некако да ги отстранам грдо ми е на градите како црвенило да имам ( и горниот дел од раката)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Па црвено-кафеавести.....појма неам како подобро да ги објаснам патем не ми се од сега овие нон стоп ми стојат :D е сеа ваљда ќе може некако да ги отстранам грдо ми е на градите како црвенило да имам ( и горниот дел од раката)

Многу другарки имаат такви, од акни што му останале, ако се такви чистиги со кора од лимон..
Ако е од нешто друго незнам. :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Луѓе,притисок иам а сум млад,140/90 и никако не спаѓа.Дали е од тоа што се хранев цела зима со лоша исхрана не вежбав се здебелив и имам вишок килограми,на кои почнав да работам сега и додека не ги симнам не се смирувам...
На интернист несакам да одам додека не ослабам и додека не се прилагодам на здравата исхрана,да видам дали ќе има подобрувања,ако нема подобрувања е тогаш ќе одам...вие што мислите?? солта целосно ја исфрлив,но во салати такви работи користам од таа наша сол со калиум за лица со крвен притисок,мрсното го отфрлив веќе и јадам повеќе здрава храна протеини и јагелхидрати...
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Колку е тоа прекумерно? Ако е многу интензивно, ако можеш да порачаш или некој да ти донесе CertainDri, или Secret Clinical Strength, многу се ефикасни. Инаку, пробај некој посилен антиперспирант кој го има во Македонија, иако кај нас козметиката генерално е од прилично лош квалитет. (n)
Epten mnogu. Znaci koshula ne doagja vo predvid, poso krugcinjata se gledaat od daleku. Inace... od antiprespiranti... ne mi se veruva deka ke pomogne nesho... preterano e, ali fala vo sekoj slucaj.. ke gi isprobam.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Epten mnogu. Znaci koshula ne doagja vo predvid, poso krugcinjata se gledaat od daleku. Inace... od antiprespiranti... ne mi se veruva deka ke pomogne nesho... preterano e, ali fala vo sekoj slucaj.. ke gi isprobam.
Првиот антиперспирант што ти го пишав е особено силен, се става еднаш дневно, навечер пред спиење и има силно дејство врз потните жлезди. Вториот е нешто послаб, но исто така е ефикасен. Обичните антиперспиранти не се толку ефикасни како овие. Ако можеш да порачаш некој од овие два сигурно ќе ти помогнат.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
зрдаво.
имам 16 години,машко сум и имам проблем со подуеност во стомакот(не цел стомак туку само делот од ребрата до папукот).ова го забележав првпат пред една година и обично ми е подуен откако ќе јадам.... ако може некој совет да ми даде што да правам?П.С. не сум дебел и столицата ми е малку нарушена
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Дали некој чул за поимот "heartburn" и дали знае колку отприлике време трае ?

Ми се појави пред некои 2 недели ...и ноќно време скоро секојдневно ме роцка ...а не можам да најдам на нетов колку време трае (зависно од организмот) и дали има чаре или само од себе проаѓа ..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали некој чул за поимот "heartburn" и дали знае колку отприлике време трае ?

Ми се појави пред некои 2 недели ...и ноќно време скоро секојдневно ме роцка ...а не можам да најдам на нетов колку време трае (зависно од организмот) и дали има чаре или само од себе проаѓа ..
Heartburn на српски знам се вика горушица, не ми текнува на македонскиот израз. Се јавува заради рефлукс (враќање, односно своевидно излевање) на киселина од желудникот во хранопроводот. Не е нешто што може да се одреди колку трае, зависи од тоа како се храниш, дали си под стрес и дали земаш лекови. Зависи колку е силна, може да помине сама, а можеш да земеш на пример Рутацид (таблети за џвакање) или Ланзул повремено за да се смири рефлуксот. Пробај со лесна исхрана, избегнувај зачинета и лута храна, кечап, масна храна, чоколадо, намали кафе, ако пушиш исто така намали со цигарите. Исто така, многу битно е да не легнуваш непосредно по јадење, дозволи да поминат најмалку два саата пред да легнеш. Еве еден сајт кој би можел да ти помогне со добри совети.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Heartburn на српски знам се вика горушица, не ми текнува на македонскиот израз. Се јавува заради рефлукс (враќање, односно своевидно излевање) на киселина од желудникот во хранопроводот. Не е нешто што може да се одреди колку трае, зависи од тоа како се храниш, дали си под стрес и дали земаш лекови. Зависи колку е силна, може да помине сама, а можеш да земеш на пример Рутацид (таблети за џвакање) или Ланзул повремено за да се смири рефлуксот. Пробај со лесна исхрана, избегнувај зачинета и лута храна, кечап, масна храна, чоколадо, намали кафе, ако пушиш исто така намали со цигарите. Исто така, многу битно е да не легнуваш непосредно по јадење, дозволи да поминат најмалку два саата пред да легнеш. Еве еден сајт кој би можел да ти помогне со добри совети.
земав уште пред да прочитам =) Фала ...се осеќам подобро ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom