Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
За таквите како тебе стануваат Албански градови,не мудрувај многу...
Абе куре каде беше ти 2001 година? Сакаш да ти кажам кај бев јас? Не ми соли памет тука не сум јас дојден од Германија вчера па ти ќе ми кажуваш што било како било. Тоа се албански градови, предадени од опозиционата партија 2004 година. А овој муабет дома на твоите откако ќе си го испиеш млекцето ќе им го кажуваш, за Александар Македонски, за се, и после кога ќе излезеш и ќе се качиш во автобус ќе мочкаш од страв да не те збумбарат. Од такви предавници како тебе што се прават дека се патриоти нема иднина во оваа држава.
п.с. А партијата на власт го предаде Кичево, со финта дека тоа ќе влезе во ефект 2013 година.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Пред некој ден не ја мислев за озбилно ситуацијава ама сега не е на арно да ти страв да искочиш бетер од гето сме
Беше собрано незадоволство , насекаде читав и слушав разочарувачки разговори , најмногу заради тешката социо-економска состојба.
И пукна , таму кај што е најтенко , на меѓуетнички конфликт.

Им велев на радосните момците , не е за радување убиството во Гостивар и тепачката во К.Вода.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Денеска пак инциденти а? Некој дан знае поточно?
Ко што се шират моабети низ ФБ и низ градов викаа бцнале некое девојче кј Рима со нож, и истепале пак девојче кј Роналдо/Милано... (n)
Од подфорумот за Тетово.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Какво делење бе? Не сме ние ни Косово ниту Босна па да не делат.
Нема никое друго парче земја кое може да го замени моето родено место,незнам за тебе ама јас сум од западна Македонија.И никогаш не сум размислил ниту во иднина ќе размислам да го дадам така лесно Мавровскиот регион,Гостивар,Тетово и сите места кои се во Западна Македонија и кои биле од секогаш Македонски!
океј :) 10-15% од територијата само требало да се даде само тоа ќе ти го кажам а сега ќе биде полошо мн полошо што би рекле нашите северни соседи нечеш милом онда силом
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Го чекам денот кога ќе се прогласи општа граѓанска непослушност,а ќе биде за кратко време.

Тек тогаш ќе има наплаќање на сите долгови.


Него да ми даде некој повеќе информации ако е вистина за силуваното девојче во Ѓорче ?

А и за нападнатиот старец Ѓорче дупло ќе врати за екстра кратко време. ;)
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Абе доста живееш во илузија, и Кичево ќе го изгубиме 2013 година. И доста тресеш , тоа се Албански градови. Тетово, Струга, Гостивар, Дебар, Куманово се Албански градови, во моментов има битка за Скопје.
Гостивар бил албански град? Абе лечи се. Гостивар до 1998 имаше 50 посто Македонско население во градот,сега ради тој Рамковен Македонци има околу 35-40 посто. Маврово било Албанско? Ела на Баба ми и Дедо ми објасни им го тоа кои се борено со Џемо. Ми се сере од таквите како тебе што се повикуваат на делење на Македонија.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
20
Па нормално дека е смислено, затоа треба ладна глава во вакви ситуации.
Најлошо што може да се направи, е да се потклекне на овие провокации и да им се даде изговор да ги остварат своите замисли.
Абе друже од тоа со нашите ладни глави до овде стигнавме. Јас не знам кога ние сме потклекнале досега ама ете се побетер е. Инаку не сум некој конфликтен тип ама секој реално малку да ги согледеа работите ќе признае дека секоја година состојбата е полоша, барањата се поголеми, а кај нас простор за попуштање и нема ако збориме за некое достоинство како народ и држава. Искрено ова и да се потсмири во што не верувам, пак ке ескалира за многу кратко време. Да не ни беа многу ладни и да се најдеше некоја група да утепа на време некој од курајберите како Артан Груби, Разбуди се, Мендух Тачи, оној заменик министерот што ги пушташе од кале мајмуните немаше до тука да стигне. Трипати ке размислеа после дали ќе кажат нешто, а не пак како сега што им се дозволи ова да го прават. Инако ова не е ништо ново од нивна страна. Овој рецепт го тераа уште одамна на Косово. Заплашување, несигурност и нормално оние со поладните глави ќе продаваат куќи и ќе бегаат. Ама сега оти е Скопје, главен град на нашата единствена држава мора соочување со нив. Ако гледавме дека тоа што го треба да го направи полицијата, пак некој со пожешка глава да се најдеше еден собир да организира па ние да извршиме притисок врз нашите политички партии. Едноставно попуштање до крајна граница не е опција за една држава било од политичките партии или пак на народот.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
то је то, истите работи кои се случуваа во Тетово, Гостивар, Струга пред 11 години се случуваат сега во Скопје.

Тоа можеше тогаш да се спречи, но тогаш никој не веруваше дека е навистина така во споменативе градови, сите викаа „Што ви е бе на вас...„. А они си поставуваат свои стандарди, силни се и никој не смее да им се спротистави.

Доколку интервенира полицијата, го знаеме однапред сценариото кое понатаму ќе следи...
Не дај боже да интервенира..Има да настане општ хаос..Што значи,со самото не интервенирање,па им се иде по нивен гз,и како што они сакаат си праат..Ептен гадна ситуација..Ни напред ни назад..Од секогаш било вака...Како некој ѓавол зла сила да се(не да се,се).. :cautious:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
то је то, истите работи кои се случуваа во Тетово, Гостивар, Струга пред 11 години се случуваат сега во Скопје.

Тоа можеше тогаш да се спречи, но тогаш никој не веруваше дека е навистина така во споменативе градови, сите викаа „Што ви е бе на вас...„. А они си поставуваат свои стандарди, силни се и никој не смее да им се спротистави.

Доколку интервенира полицијата, го знаеме однапред сценариото кое понатаму ќе следи...
Во Гостивар кога беа протестите,беа дојдени автобуси и комбиња од Тетовас,Кичевас...А јас колку што се сеќавам градовите каде што доминира македонско население не ни знаеа дека има такво нешто,се правеа наудрени.А само да ве потсетам,дека во Скопје 30-70% е, и пак тепаат.Се затвориле дома и се тресат,како моиве комшии денес‘‘ау страв ми е леб да си купам‘‘.Па ќе губиме градови фала богу...
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Гостивар бил албански град? Абе лечи се. Гостивар до 1998 имаше 50 посто Македонско население во градот,сега ради тој Рамковен Македонци има околу 35-40 посто. Маврово било Албанско? Ела на Баба ми и Дедо ми објасни им го тоа кои се борено со Џемо. Ми се сере од таквите како тебе што се повикуваат на делење на Македонија.
Од такви лигуши евтини немаме пирин егеј и преспа...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom