Црвливите Европски јаболка

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Црвливи јаболка во европската кошничка

Автор: http://www.forum.com.mk/_user/15/profile:smir:Милан Аџиевски



Марко Атила Хеаре од Хенри Џексон Институтот од Велика Британија ја спореди Грција и нејзинита шовинистичко-фашистичка политика со шупливо јаболко чиј црв ги заразува сите здрави во европската кошничка





Во односите на меѓународен план, двојниот аршин на големите кон помалите земји е повеќе правило отколку исклучок. Овој непобитен заклучок е многупати потврден во практиката, па затоа не цитирам примери затоа што тоа и врапчињата го знаат.
Но, не треба да се премолчи кога вистината за двојните аршини, според познатиот диктат: “Не гледај што правам, туку слушај што зборувам!”, ја кажуваат слободните умови од Европа, како што тоа неодамна го направи во својот прилог на Интернет Марко Атила Хеаре од Хенри Џексон Институтот од Велика Британија.
Тој ја спореди Грција и нејзинита шовинистичко-фашистичка политика со шупливо јаболко чиј црв ги заразува сите здрави во европската кошничка, под услов да се такви.
Оправдувајќи ја сопствената нелогична политика со неопходниот консензус, политиката на Брисел, но и на Вашингтон, заглибува во калта на грчкото ретроградно неотстапување од нејзината црвена линија, а посипувањето со пепел го манифестира со препораката: Македонија и Грција да го следат примерот на Словенија и Хрватска, кои својот територијален спор го решија со заносните меѓусебни погледи меѓу Косор и Пахор.
Така предлагаат оние на кои не им пречи кога мешаат баби и жаби. Спор за територија нема никава допирна точка со спор за нечие име. Јас да загубам некој од прстите на дланките или цело стопало, ќе останам со одреден стпен на инвалидитет, но моето име ќе остане нечепнато.
Според тоа, нема идентични синоними, туку нелогично-парадоксален преседан во развојниот процес на нечовековата нецивилизација - навидум посилниот арогантен сосед му наредува на помалиот и послаб да го смени името!
Зошто тоа го прави? Има ли некој храброст, без влакно на јазикот, јавно и најгласно што може, да праша: зошто?!
Додека друг смогне храброст, дозволете јас да го кажам мојот одговор: Грција, безрезервно поддржана од западно-европскиот естаблишмент, сака да го смени името на Македонија за, конечно, да го фрли во неповратен заборав сопственото геноцидно злодело што го направи и го прави врз Македонија и Македонците, уште од обидот да се поробат “варварите” во предантичкото доба, па до ѕверските убиства, протерувањата и екстрадикциите на Македонците во и по Втората светска војна, сесрдно помогнати од напалм-бомбите на англо-американските авиони, потоа неуспешните обиди Грција и Србија да станат соседи.
Едноставно кажано, штитетјќи ја Грција, Западот се штити себе си, го прикрива сопственото колонијално минато од осветлување, поточно, лустрација.

Но, проблем не се само црвливите европски јаболка. Уште поголем проблем се мувлосаните божем македонски души, како: Глигор Кировски, Црвенко Бранковски, Ордан Сашовски, Георги Љубчовски, Геро Бранковски и многумина на нив исти или слични, кои не се ништо друго, туку објекти, внатрешен човечки потенцијал на континуираната субверзивна војна против Македонија.

Затоа, на крајот, да потсетам на правилото на кое најчесто забораваме: јачината на агресивноста на противникот е можна само ако нападнатиот е слаб и неединствен. Или, поедноставно кажано: никој не може да биде толку јак, колку што ние можеме да бидеме слаби.
:smir::smir::smir::smir::smir::smir:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Црвливи јаболка во европската кошничка

Автор: :smir:Милан Аџиевски



Марко Атила Хеаре од Хенри Џексон Институтот од Велика Британија ја спореди Грција и нејзинита шовинистичко-фашистичка политика со шупливо јаболко чиј црв ги заразува сите здрави во европската кошничка





Во односите на меѓународен план, двојниот аршин на големите кон помалите земји е повеќе правило отколку исклучок. Овој непобитен заклучок е многупати потврден во практиката, па затоа не цитирам примери затоа што тоа и врапчињата го знаат.
Но, не треба да се премолчи кога вистината за двојните аршини, според познатиот диктат: “Не гледај што правам, туку слушај што зборувам!”, ја кажуваат слободните умови од Европа, како што тоа неодамна го направи во својот прилог на Интернет Марко Атила Хеаре од Хенри Џексон Институтот од Велика Британија.
Тој ја спореди Грција и нејзинита шовинистичко-фашистичка политика со шупливо јаболко чиј црв ги заразува сите здрави во европската кошничка, под услов да се такви.
Оправдувајќи ја сопствената нелогична политика со неопходниот консензус, политиката на Брисел, но и на Вашингтон, заглибува во калта на грчкото ретроградно неотстапување од нејзината црвена линија, а посипувањето со пепел го манифестира со препораката: Македонија и Грција да го следат примерот на Словенија и Хрватска, кои својот територијален спор го решија со заносните меѓусебни погледи меѓу Косор и Пахор.
Така предлагаат оние на кои не им пречи кога мешаат баби и жаби. Спор за територија нема никава допирна точка со спор за нечие име. Јас да загубам некој од прстите на дланките или цело стопало, ќе останам со одреден стпен на инвалидитет, но моето име ќе остане нечепнато.
Според тоа, нема идентични синоними, туку нелогично-парадоксален преседан во развојниот процес на нечовековата нецивилизација - навидум посилниот арогантен сосед му наредува на помалиот и послаб да го смени името!
Зошто тоа го прави? Има ли некој храброст, без влакно на јазикот, јавно и најгласно што може, да праша: зошто?!
Додека друг смогне храброст, дозволете јас да го кажам мојот одговор: Грција, безрезервно поддржана од западно-европскиот естаблишмент, сака да го смени името на Македонија за, конечно, да го фрли во неповратен заборав сопственото геноцидно злодело што го направи и го прави врз Македонија и Македонците, уште од обидот да се поробат “варварите” во предантичкото доба, па до ѕверските убиства, протерувањата и екстрадикциите на Македонците во и по Втората светска војна, сесрдно помогнати од напалм-бомбите на англо-американските авиони, потоа неуспешните обиди Грција и Србија да станат соседи.
Едноставно кажано, штитетјќи ја Грција, Западот се штити себе си, го прикрива сопственото колонијално минато од осветлување, поточно, лустрација.

Но, проблем не се само црвливите европски јаболка. Уште поголем проблем се мувлосаните божем македонски души, како: Глигор Кировски, Црвенко Бранковски, Ордан Сашовски, Георги Љубчовски, Геро Бранковски и многумина на нив исти или слични, кои не се ништо друго, туку објекти, внатрешен човечки потенцијал на континуираната субверзивна војна против Македонија.

Затоа, на крајот, да потсетам на правилото на кое најчесто забораваме: јачината на агресивноста на противникот е можна само ако нападнатиот е слаб и неединствен. Или, поедноставно кажано: никој не може да биде толку јак, колку што ние можеме да бидеме слаби.
:smir::smir::smir::smir::smir::smir:
Па од црвливите јаболка можеби и може нешто да се одбери сепак,нели?Но што да се прави со мувлосаните кои веќе почнале да шират смрдеа?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

LEEEEEEEEEEEEEELEEEE LUGJE OVOJ ADZIEVSKI PO VTOR PAT GI ZBESNA GEJCIVE
:smir:SEKOJA CHEST MAJSTORE
:smir:

eve ja prethodnata gejska bolka - chitajte , dodeka ja najdam i najnovata
hahahahaha :vozbud:
Hello Black Manlis,
This is how your last name in the Macedonian language translates.
Let me ask You, even though I know my questions wont reach your ears: With what right do you insist of being Macedonian, when in your Turko-Greek language you are Karamanlis?
If you start digging a little bit in your roots, there is a great possibility of meeting a Turk who perhaps out of love, though more likely forced himself on your grandma or great-grandma, as it is usually done by occupational armies.
Have you ever wondered why you have KARA as your starting prefix?
Say hello to your Turkish compatriot Karajaferis, and ask him the very same question I asked You.
How do you ask for monopoly on history? No one is allowed to look back in history, apart from You, and your “Greeks”.
Will you ever be able to find some strength and dignity and admit that the prehistoric citizens of Athens, Sparta … referred to the Macedonians as barbarians?
With your quenching thirst today to all of a sudden become Macedonian, aren’t you jumping in your own deathtrap: that you are barbarian.
How else to describe, or explain the efforts of the Greek Government to destroy the Macedonians, their villages, cities, language, rivers, homes, names, graves… unless it is a barbaric move?
In the history books, only the barbarians committed such heinous crimes and unpunished (yet) methods of genocide.
But that was then when civilian criterias weren’t at satisfactory levels, or maybe I am wrong, I am awaiting your answer.
Are today’s barbarians wearing white shirts and ties instead of skins from killed animals?

If you know the answer, write to Milan.adzievski@forum.com.mk

PS: Do you know who was Arhimed? He ran naked through out Athens yelling “Eureka” because he found out that every body submerged in water, pushes out as much water as the volume of the body.
In your greek case, this law would be: Every fascist move submerged in nationalism, pushes out as much stupidity as the volume of the fascist.
What is your weight, Black Manlis?





Dajte nekako i nie da mu pomogneme na chovekov- PEDERLANATA GEJSKA mu spremaat na GOLLEMO tuzha- so najava deka vo ponedelnik ke gi objavat site podrobnosti za nego i okolu nego-
zoshto od ovde nema tuzba za Samaras i negovite izjavi, za karadzferis, za Teodorakis, i za mal milion broj gejski novinari- :toe:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183

LEEEEEEEEEEEEEELEEEE LUGJE OVOJ ADZIEVSKI PO VTOR PAT GI ZBESNA GEJCIVE
:smir:SEKOJA CHEST MAJSTORE
:smir:

eve ja prethodnata gejska bolka - chitajte , dodeka ja najdam i najnovata
hahahahaha :vozbud:
Hello Black Manlis,
This is how your last name in the Macedonian language translates.
Let me ask You, even though I know my questions wont reach your ears: With what right do you insist of being Macedonian, when in your Turko-Greek language you are Karamanlis?
If you start digging a little bit in your roots, there is a great possibility of meeting a Turk who perhaps out of love, though more likely forced himself on your grandma or great-grandma, as it is usually done by occupational armies.
Have you ever wondered why you have KARA as your starting prefix?
Say hello to your Turkish compatriot Karajaferis, and ask him the very same question I asked You.
How do you ask for monopoly on history? No one is allowed to look back in history, apart from You, and your “Greeks”.
Will you ever be able to find some strength and dignity and admit that the prehistoric citizens of Athens, Sparta … referred to the Macedonians as barbarians?
With your quenching thirst today to all of a sudden become Macedonian, aren’t you jumping in your own deathtrap: that you are barbarian.
How else to describe, or explain the efforts of the Greek Government to destroy the Macedonians, their villages, cities, language, rivers, homes, names, graves… unless it is a barbaric move?
In the history books, only the barbarians committed such heinous crimes and unpunished (yet) methods of genocide.
But that was then when civilian criterias weren’t at satisfactory levels, or maybe I am wrong, I am awaiting your answer.
Are today’s barbarians wearing white shirts and ties instead of skins from killed animals?

If you know the answer, write to Milan.adzievski@forum.com.mk

PS: Do you know who was Arhimed? He ran naked through out Athens yelling “Eureka” because he found out that every body submerged in water, pushes out as much water as the volume of the body.
In your greek case, this law would be: Every fascist move submerged in nationalism, pushes out as much stupidity as the volume of the fascist.
What is your weight, Black Manlis?





Dajte nekako i nie da mu pomogneme na chovekov- PEDERLANATA GEJSKA mu spremaat na GOLLEMO tuzha- so najava deka vo ponedelnik ke gi objavat site podrobnosti za nego i okolu nego-
zoshto od ovde nema tuzba za Samaras i negovite izjavi, za karadzferis, za Teodorakis, i za mal milion broj gejski novinari- :toe:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Секоја чест за типот бе, како го резили...:vozbud::vozbud::smir:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
КОЛКУ БИЛЕ ЗАСЕГНАТИ и ПОГОДЕНИ гејциве од публикацијата на Аџиевски - видете кој све се умешал и дал своја подршка во ова т.е во подготовка на тужбата против него.
Подршка гаргамеловците добиле од травеститот Нина Гацули,европратеникот Панајотис Камена и неговата гаргамелка, пратеникот Кирјакос Венопула,градоначалникот на Солун Василис Папагеоргопулос,Крис Карацио,ГАНА,американскиот адвокат Џозеф Едуардс,здружението на гејските новинари и ред други педери ....... Јасно ми е дека гејлада има 4 и пол пати повеќе население од нас, 10 пати поголема дијаспора од нашата,и уште 10 пати поажурни и ПОЖЕСТОКИ се во реакциите и веројатно 10 пати повеќе пари
Оваа „БОРБА„ меѓу гејлада и Македонија е како борбата на Давид против Голијат
знам дека воопшто не е рамноправна, едниот е силен, а другиот е во право
но, сепак кажете ми :
ЗАРЕМ ТРЕБА ЛИ МАКЕДОНИЈА ДА СПИЕ ??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
КОЛКУ БИЛЕ ЗАСЕГНАТИ и ПОГОДЕНИ гејциве од публикацијата на Аџиевски - видете кој све се умешал и дал своја подршка во ова т.е во подготовка на тужбата против него.
Подршка гаргамеловците добиле од травеститот Нина Гацули,европратеникот Панајотис Камена и неговата гаргамелка, пратеникот Кирјакос Венопула,градоначалникот на Солун Василис Папагеоргопулос,Крис Карацио,ГАНА,американскиот адвокат Џозеф Едуардс,здружението на гејските новинари и ред други педери ....... Јасно ми е дека гејлада има 4 и пол пати повеќе население од нас, 10 пати поголема дијаспора од нашата,и уште 10 пати поажурни и ПОЖЕСТОКИ се во реакциите и веројатно 10 пати повеќе пари
Оваа „БОРБА„ меѓу гејлада и Македонија е како борбата на Давид против Голијат
знам дека воопшто не е рамноправна, едниот е силен, а другиот е во право
но, сепак кажете ми :
ЗАРЕМ ТРЕБА ЛИ МАКЕДОНИЈА ДА СПИЕ ??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

E vaka treba da odat rabotite protiv kletite grci.

Zacvrstuvanje na prijatelstvoto so Turcija,koja e neprijatel na nashiot neprijatel:
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/premierot-gruevski-vo-poseta-na-turcija
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Милан Аџиевски..
„Во Македонија нема доволно ниво на креативен човечки потенцијал!“(y)



.....Објективноста налага да се спомне и јужната иницијатива од Грција за давање данајски дарови преку т.н. странски инвестиции.
Бугарите никако да ја прежалат Македонија – „најромантичниот дел од нивната историја“,
а Србите уште ја сонуваат Вардарска Бановина.
Од друга страна, сè помалку бебиња со христијански имиња, а сè повеќе со муслимански.

Да се потсетиме: Бранко го симна Кљусев од власт во 1992 со помош на 160.000 издадени пасоши на косовските Албанци, со што тогашната ПДП му овозможи мнозинство во првиот состав на повеќепартискиот парламент. Неговото предавство на националната кауза отиде дури дотаму што и ден-денес на банкнотите од 100 денари на аверсот стои: „Таванска розета од албанска куќа“ (тоа е таванската розета од куќата на Робевци во Охрид), а на реверсот: „Скопје, гравура од 1584, поглед од прозорец на албанска куќа“ (во Скопје тогаш немало Албанци!)
Тој на октоподот од ТАТ вербално му исече една пипка, за да пораснат повеќе нови, а со криминалната приватизација на поранешниот општествен имот го уништи економско-креативниот човечки потенцијал на Македонија.
Од 1998 г. до 2002 г. Љубчо Георгиевски го докрајчи економското, а со тоа и општото уништување на Македонија. Кога стивнаа прозивките против него, тој дури јавно призна дека премиерската функција корумпира и ја компромитира и дека и тој не можел да остане имун на тоа искушение.
Во 1998 г. на полигонот Пепелиште кај Криволак била одржана штабна вежба на Јужното крило на НАТО, на која теоретски била проверена практичната реализација на Војната од 2001 г. Нашиве „лидери“, цивилни и воени, ништо не препознаа. (Види: Форум бр. 213, стр. 45). На будалите отпосле им текнува, нели?!
Од 2002 г. до 2006 г. Бранко направи реприза на претходниот мандат. Немам зборови за да го изразам моето чудење: како е можно народот македонски да има толку кратка меморија и да му даде на крадецот право повторно да краде. Или, немаме подобар избор. По сè изгледа, за тоа станува збор.
Имено, во 1998 г. на Трифун Костовски му се разбуди националното чувство и го финансираше патувањето во САД на проф. д-р Самуел Садикарио, митрополитот Наум и новинарот Љубомир Гајдов, со задача таму да најдат влијателни личности за да се формира моќна лоби-група за помош на немоќната Македонија. Меѓу неколку значајни и незначајни средби, оваа тројка била примена и од двојниот нобеловец Пол Самуелсон, неодамна починатиот гуру на економската доктрина на Западот. Кога го замолиле за помош, тој им рекол:
„На Македонија не може да ѝ се помогне!“
Тројцата се погледнале зачудено од овој одговор, а стариот мудрец тој нем говор го разбрал, па без да биде дополнително прашан, го дополнил својот аргументиран одговор:
„Во Македонија нема доволно ниво на креативен човечки потенцијал!“
Ете, двојниот нобеловец во само една и пол реченица ја кажал дијагнозата на сирота Македонија. На што тој точно мислел? Треба ли да се дообјаснува?

Доволно е да се знае фактот дека на Бранко и Љубчо премиерската функција им беше прво вработување! Не можат сиромашни голобради момчиња да имаат чувство за водство на држава. Нивната суета е толку тешка и густа што мора да ја хранат со истоштување на заедничката каса, наречена државен буџет.
Заклучокот дека на политички план Македонија нема критично ниво на креативен човечки потенцијал со ова не се апсолвира, ако се изуми дека и актуелната владина гарнитура не се разликува многу од претходните. Тешко заработените милиони народни пари ги троши за бесполезни кампањи, особено за привлекување странски инвестиции, со што практично ја докажуваат Самуелсоновната дијагноза дека немаме сопствен креативен потенцијал. Дека е тоа точно покажуваат само два примера: проф. д-р Горазд Росоклија да останеше по дипломирањето на Медицинскиот факултет во Скопје, ќе беше еден од многуте што ротираат на директорските фотелји во транзицискиот Клинички центар, во зависност од тоа која партија е на власт. Горан Пандев да останеше во Тиверија или во некој друг клуб во Македонија, денес немаше да игра во Интер, а сега во Наполи и немаше да биде тоа што е.
Неколку мои пријатели велат дека тоа не е точно. Така, Јоти Поповски, двоен лауреат на највисоката европска награда за еколошки пронајдоци и иновации, го негира Самуелсон, но нема аргументи против тврдењето дека дека во владините кули покрај Вардар нема креативен потенцијал. Тој, врз основа на Законот за државна помош, испратил писмено барање до Владата за помош во реализацијата на неговите идеи во Македонија, но оттаму ништо друго освен молк.
Борис Јанковски ја доживува истата судбина со неговиот проект од тутунот да се добива струја, биодизел и топлина. Премиерот Груевски лично се убедил дека тоа што го тврди инг. Јанковски е реално можно, но…? Грците веќе дале понуда што тешко може да се одбие!
Проблемот што Грција го има со името на Македонија? Сенаторот од САД Ерл Померој без чувство на реалност од македонскиот владин микрофон рече дека мора да капитулираме пред Грците: „Знам дека не е фер, но мора да прифатите!“
Така Америте го принудија во 1945 на капитулација јапонскиот император Хирохито да го прифати неприфатливото!
Во преговорите што ги имаме со клетите Грци за нивниот проблем што го имаат со нашето име сме таму каде што сме само поради досегашната дијагноза што никој не се осмелува да ја демантира.
Така стојат работите со политичките лидери. Дали верските се исти како првите или не? Мојот одговор, веднаш, е дека оние во мантиите и одеждите се подобри во манипулациите со народот отколку политичарите. Ако во тронот на МПЦ-ОА седи човек што себеси се гледа како Господ на земјата, не знам со кое право го компромитира Севишниот со афери како „Хотел Изгрев“, продажба на станови, како да е агенција за промет со недвижности и што уште не. Митрополитот Петар никако да објасни за деценискиот судски процес во Австралија, во кој се потрошени милиони долари залудно. Исус на магаре влегол во Ерусалим, а овие негови земни божем претставници, со силните џипови само креваат чалам и се компромитираат.
Од тие и такви причини помладите архијереи не можат глава да кренат за да го поведат народот кон егзил. Затоа, се чини, дека е во право расколникот Вранишковски кога вели дека врвот на Синодот е длабоко забразден во корупција.
Проблемот со економското раселување на македонското национални ткиво и неговата неизбежна асимилација, по правило по третата генерација, е аргумент повеќе за тврдењето на зетот на Надица.
Со таквото перманентно осиромашување на народот досегашните владини гарнитури си ја сечат гранката на која седат: од кое премалено стопанство ќе се собира данок на добивка, од кои неисплатени плати ќе се собира персонален данок на доход, од кои продавници без купувачи ќе се наплатува ДДВ? Од кој празен буџет ќе се плаќа кабестата администрација?
Во такви услови животниот опстанок на населението станува хроничен проблем, стравот за сигурноста сè понагласен, а насоката по која оди заедницата е матна.
УСАИД Македонија мината година спроведе социолошко-политичко истражување што покажа дека степенот на ентропија (пропаѓање, т.е. степен на нефункционалност на системот) изнесува алармантни 53 отсто!

* * *​

Македонскиот зет Клаус Раил од почетокот на оваа сторија сега е на служба во германската амбасада во Сараево. Од таму ангажирал агенција за промет со недвижности и купил плац во Охрид за изградба на семејна куќа. Кога Надица е нејзините го прашале зошто купува земја во Охрид кога тврди дека Македонија ќе исчезне тој, во негов лаконски стил, одговорил: „Охрид нема да исчезне!
http://www.mkd.mk/12187/kolumni/makedonija-ke-iscezne-ohrid-ke-opstane/
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јако допирање на суштината.

Нашиот прв и основен проблем е немањето национално единство и лидерство.
Тоа па влечи последица од 1945 и убиствата врз сиот македонски национален креативен потенцијал.
Нема човек кој народот ќе го препознае како лидер кој сигурно до крај ќе го брани македонскиот национален интерес.
Сите тие, демек наши лидери, се потписницни на рамковниот договор, кој во суштина е смртоносен вирус вбризган во нашиот организам.

Грците и Албанците се клинот во балканскиот словенски простор.
Кој е чеканот ?
Западот, НАТО и ЕУ, не треба да си многу паметен.

Најточна констатација е таа дека се нема креативен човечки потенцијал.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Темата е интересна. Како страничен набљудувач мислам дека проблемот не е во недостатокот на креативен човечки потенцијал во МК, туку недостатокот на услови во македонското општество и пречки за развој на потенцијалот на способните луѓе.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Многу поедноставно кажано, Македонија е јаболко на раздорот на Балканот, кое сите го сакаат , и бидејќи не можат да го имаат , работат против него. Толку странски служби, предавници, тајни , двојни и тројни агенти нема никаде во светот. На ваква територија, успех е ако преживееш, а не да имаш креативност или не знам што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom