Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
?

..........

Гостин
Според неофицијални извори, кои ги добивме од МВР, во тепачката што се случи прексиноќа во скопска Кисела Вода, учествувале 18 лица, од кои 11 биле од местото Припор,активисти на македонска владејачка партија, а седум мина од приведените биле активисти од Сопиште.

Дали имало и вработени во државната администрација, е прашање кое изворите велат дека треба да го одговорат токму од МВР.

Зошто МВР го крие идентитетот на напаѓачите, иако во изминатиот период апсењата се случувале мошне јавно, а камерите на владините мегафони први се наоѓале на лице место.

Дел од учесниците учествувале и во нападот на студентите кои протестираа против изградба на верски објект на плоштад пред две години, кога претепаа повеќемина, видео материјалите кои беа емитувани на телевизијата А1, не беа валидни за власта да покрене постапка против насилниците.


http://www.sky.mk/makedonija/17177-Маскираните-тепачи-на-патниците-од-58-ка,-членови-на-владејачка-партија.html

Капитал: Груевски понудил Северна Македонија, на грците им дал две недели да одлучат дали се ЗА!?
Пападимос треба да одлучи дали ќе прифати Северна Република Македонија?! Последните информации од дипломатските кругови се дека двете недели кои му ги дава Груевски на Пападимос се денови во кои грчкиот премиер треба да одлучи дали ќе го прифати овој старо-нов предлог!?

Северна Република Македонија!? Ова бил предлогот за кој се договориле на последната средба македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Лукас Пападимос, ако се верува на последните шпекулации кои се вртат низ партиските кулоари пред самитот на НАТО во Чикаго. Двете недели кои Груевски му ги даде на Пападимос се токму периодот во кој грчкиот премиер треба да размисли дали ќе го прифати македонскиот предлог, Северна Република Македонија, или не, информираат дипломатски извори. Од тоа најмногу ќе зависело дали премиерот Никола Груевски ќе патува во Чикаго или сепак, таму ќе оди претседателот Ѓорге Иванов.

Заклучоците за ваквите информации се базираат на последните случувања. Дел од упатените велат дека иако на македонски терен ситуацијата изгледа сосема мирна и премногу песимистичка по последните изјави на премиерот Никола Груевски, но и на челниците на ЕУ и НАТО, сепак, атмосферата во Грција навестува дека околу спорот за името, сепак, се случува нешто.

Грчките медиуми пренесуваат дека неколку дена по средбата Груевски-Пападимос во Брисел, завчера грчкиот премиер имаше едночасовна средба со експремиерот Јоргос Папандреу. Во штурата информација пренесена од грчките весници се пишува дека Пападимос и Папандреу зборувале за нерешениот спор за името. Засега отсуствуваат подетални информации точно за што разговарале двајцата соговорници. Детали по средбата со Пападимос не откри ниту премиерот Никола Груевски, кој тогаш рече дека ќе почека прво Атина да изнесе мислење по средбата, па потоа ќе ја коментира истата...

Целиот текст може да го прочитате во дневниот весник "КАПИТАЛ" од 09 март 2012 година (петок).
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Abe nikoj ne spomna tuka deka skoro sekogas koga Premierot e nadvor od zemjata se slucuvaat vakvi raboti ?:D
Pred mesec dena bea tenziite(megju-verski) vo Struga i Strusko, togas Grujo bese vo Turcija, sega pa Grujo otide vo Indija, Malezija, Kina... i op novi tenzii(megju-etnicki) !!!
Vakvata nemirna sostojba ne im odgovara nitu na Makedoncite, nitu na Albancite, edinstveno i odgovara na mkd opozicija, sekako so cel da lapne nekoe politicko poence i ako ima moznost da ja lapne vlasta t.e. drzavnite fotelji !!!
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Ова мириса на менување на името.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Pred mesec dena bea tenziite(megju-verski) vo Struga i Strusko, togas Grujo bese vo Turcija, sega pa Grujo otide vo Indija, Malezija, Kina... i op novi tenzii(megju-etnicki) !!!
Vakvata nemirna sostojba ne im odgovara nitu na Makedoncite, nitu na Albancite, edinstveno i odgovara na mkd opozicija, sekako so cel da lapne nekoe politicko poence i ako ima moznost da ja lapne vlasta t.e. drzavnite fotelji !!!
Толку ли е убава таа кожна фотеља.. :D
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
КАКО ЌЕ НЕ БРАНИ СЕГА ГОРДАНА!?ПА ТАА СИ ГИ ИЗГОРЕ РАЦЕТЕ СО ТОПЛА ВОДА!КОЈ ЌЕ НЕ БРАНИ СЕГА?!?!? О_О
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Pred mesec dena bea tenziite(megju-verski) vo Struga i Strusko, togas Grujo bese vo Turcija, sega pa Grujo otide vo Indija, Malezija, Kina... i op novi tenzii(megju-etnicki) !!!
Vakvata nemirna sostojba ne im odgovara nitu na Makedoncite, nitu na Albancite, edinstveno i odgovara na mkd opozicija, sekako so cel da lapne nekoe politicko poence i ako ima moznost da ja lapne vlasta t.e. drzavnite fotelji !!!
Izvini ama kako so gledam napagacite od Makedonska nacionalnost se Hitler Youth upps Unija na mladi sili na Vmblo :rolleyes:
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Izvini drugarce, no i so crn pojas vo karate ne mozes da se odbranis i neutraliziras 20 dusi, potrebno e olovo !!! capisci !!!
Nedaj boze, sekako !!!
A kade e policijata ?!!!
Ahha, sigurno vo nekoe kafance, sendvicarce, burekdzilnice, kjebapcilnice... !!! ;)
--- надополнето: 9 март 2012 во 18:55 ---
Izvini ama kako so gledam napagacite od Makedonska nacionalnost se Hitler Youth upps Unija na mladi sili na Vmblo :rolleyes:
Toa si e rabota na policijata, a ne na vas Bihacovci !!!
I da ne ja politizirame temava, dzabe kje ja upropastime samo !!!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
За сега ситуацијата во Скопје е мирна, да видиме дали ќе продолжи и вечерта така..
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Медиумите велат дека сите случувања се дело на странски служби????Па ало бе,што треба јас да правам како обичен граѓанин кога нашите служби се презафатени со партиски задачи?да се закључиме дома можеби?...тотално го оправдувам бесот на народот,никој нема право да ви го загрозува правото на движење,тоа ви е универзално непишано правило дадено од господ...мој совет,земете си едно кратко шипче во џебот,па ако некој ве нападне збрцајте му го во глава,па дали е дело на странски служби или на напалени мајмуни кои се тепаат само кога се повеќе ,ич да не ви е гајле...
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
90% ќе има војна , и ако има војна после сите права што ви ги дадовме , сите жртви што ги направивме , сите проблеми што ги правите..и после признавањето на квази државата Косово...нема да поминете лесно.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Toa si e rabota na policijata, a ne na vas Bihacovci !!!
I da ne ja politizirame temava, dzabe kje ja upropastime samo !!!
Ne sum ja od Bihacka ...jas samo baram akcija od drzavnite institucii so ista mera kako kako sto javno gi zigosuvaa so lisici na racete od patarini, od televizii ... i ne ja politiziram temata ...momentalno drzavnite institucii se vo racete na VMBLO , i nejkam ko se vrakam od iskacanje da se plasam za mojot zivot ....jas gi plakam cajkanite da mi obezbedat bezbednost.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
90% ќе има војна , и ако има војна после сите права што ви ги дадовме , сите жртви што ги направивме , сите проблеми што ги правите..и после признавањето на квази државата Косово...нема да поминете лесно.
врз која основа ке има војна бе пријател? кажи ми ти доволно се 10тина тепачки на меѓуетничка основа за почеток на војна? ако тоа потајно го поксакуваш тоа е твоја работа а да тврдиш дека ке има војна е тоа е ненормална работа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom