Koментари за контрацепција

Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Сега е само едно апче и кошта 500 денари, Норлево се вика. И не смеат да се пијат често, смее едно до две во 6 месеци. Го има во секоја аптека, без рецепта. :)
Не ни планирам да ја клукам девојка ми со тие :) само прашав оти ми се има десено пукнал кондомот, па паничење, и само се кандисувам да купам, али сега обавезно
 

Голијат&

...зависи...
Член од
10 мај 2010
Мислења
271
Поени од реакции
9
Колкави се шансите да девојката да остане бремена после свршување внатре и во неполн час да испие Ургентна Таблета ? :kesa:
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba sovet dali moze nekoj da mi pomogne?
so mojata partnerka ni se skina kondomot i i se istece vo nea? vecerta bevme vo zegin i farmaceftot ni kaza deka moze da se napie apce NORLEVO od 1,5mg.toa bilo za protiv bremenost go plativme 494 den.sea ni e strav da ne se desi mogu se sakame i se e ok vo nasata vrska samo mislime deka n e rano za neso seriozno.dali toa apce ke pomogne da ne ostane trudna? zasto imam slusnato nekoj apcinja se pijat non stop dur ne dobie ne sum upoznaen
mnogu pa se nadevam nekoj so vaseto iskustvo ke ni pomogne.isto ni rekoa deka toa apce se pieli so pobrzo da ne bide poveke od 72 casa.
mojata partnerka go ispi uste vecerta go kupivme od MNT vo zegin... ini rekoa posle nekolku dena da prajme bebi test . ke moze li nekoj da mi dade iskren odgovor za pomos i sovet vi blagodaram odnapred...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Zdravo mi treba sovet dali moze nekoj da mi pomogne?
so mojata partnerka ni se skina kondomot i i se istece vo nea? vecerta bevme vo zegin i farmaceftot ni kaza deka moze da se napie apce NORLEVO od 1,5mg.toa bilo za protiv bremenost go plativme 494 den.sea ni e strav da ne se desi mogu se sakame i se e ok vo nasata vrska samo mislime deka n e rano za neso seriozno.dali toa apce ke pomogne da ne ostane trudna? zasto imam slusnato nekoj apcinja se pijat non stop dur ne dobie ne sum upoznaen
mnogu pa se nadevam nekoj so vaseto iskustvo ke ni pomogne.isto ni rekoa deka toa apce se pieli so pobrzo da ne bide poveke od 72 casa.
mojata partnerka go ispi uste vecerta go kupivme od MNT vo zegin... ini rekoa posle nekolku dena da prajme bebi test . ke moze li nekoj da mi dade iskren odgovor za pomos i sovet vi blagodaram odnapred...

Не би требало да е трудна, е сеа друго ништо не ви останува да почеката недела две, па ако не добие .... гинеколог..
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Колку пари се од прилика?? И нешто име, како да се побараат??

Не е лошо ни мажите да ги имаат, се десило нешто, како и да е. Девојката испаничена и ти и вадиш апче за итна контрацепција, како некој шериф. И после пак лав, хепинес, уште повеќе ќе те сака оти гледа дека си спремен тип.
Другар ми кажуваше, женска му зела и после тоа и се пореметил и циклусот и се.
 

Голијат&

...зависи...
Член од
10 мај 2010
Мислења
271
Поени од реакции
9
Да претпоставиме дека веќе поминаа тие максимум 72 часа, значи доцна е за апче, што ти преостанува после ? освен абортирање нормално.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Да претпоставиме дека веќе поминаа тие максимум 72 часа, значи доцна е за апче, што ти преостанува после ? освен абортирање нормално.
почни да работаш за пелени ко така пријателе ( најискрено) ....или ако си вгз ти праен па да не забремени .... ( значи има шанса и да свршиш внатре да не забремени ) има двојки кои им треба со месеци да го потрефат датумот и притоа секој ден да го туриваат внатре и тогаш да забремени :)...
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ми треба совет ..

Имавме секс со женска ми , нејзе и беше прв пат ( невина ) и поради тоа почнав без кондом некои минута-две пенетрација .. после тоа нормално ставив кондом и продолживме најнормално и покрај кондомот ејакулирав надвор ..

Инаку имаше добиено 28ми минатиот месец т.е Декември ..

Има зашто да се секирам или не ?!? предсемена течност и бла бла бла ...

Фала за сите одговори :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
'Jedan u guzu i nema štete, jedan u guzu i nećeš biti mama'.
kontroverzni video kojim želi upozoriti tinejdžere na opasnosti seksa bez zaštite.


Analni seks kao kontracepcija :pos2::pos2:


 

Suvopi4est

The One & Only
Член од
4 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
18
Ми треба совет ..

Имавме секс со женска ми , нејзе и беше прв пат ( невина ) и поради тоа почнав без кондом некои минута-две пенетрација .. после тоа нормално ставив кондом и продолживме најнормално и покрај кондомот ејакулирав надвор ..

Инаку имаше добиено 28ми минатиот месец т.е Декември ..

Има зашто да се секирам или не ?!? предсемена течност и бла бла бла ...

Фала за сите одговори :)
хахаха па 1 % имаш да е бремена од предсеманата течност а чим надвор си свршил немаш гајле х) :smir:
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
A ние пак во денешно време се жалиме на апчиња и на кондоми. :)


Од дамнешни времиња луѓето се обидувале на најразлични начини да ја избегнат несаканата бременост. Нема да верувате што се не употребувале за да си овозможат сексуално задоволство, а притоа да не ги почувствуваат последиците од истото. Но, дали секогаш им успевало?



За почеток ќе го споменеме древниот Египет. Познат е по многу работи: пирамиди, мумии, сфинги, лавиринти, папирус, лекови, но и по делотворноста на нештата. За контрацептивно средство, верувале или не, го одбралеизметот од крокодил (да, изметот!), го мешале со мед и го користеле исто како што се користи денешната дијафрагма. Најчудно од се: ова делувало!

Да се вратиме векови наназад, во темното доба во Европа, познато уште како период во кој „вештерките“ им сметале на многу луѓе со своите „магии“. Девојките за да ја спречат несаканата бременост на своите нозе близу до препоните врзувале тестиси од ласица. Не знам дали магијата делувала, но сигурно штитела од бременост – дали некој би посакал да води љубов со девојка на која и висат тестиси како декорација!?


Ајде сега во 16 век, во Канада. И овде како и во Европа се користелетестиси, но од дабар. Разликата со европската контрацепција е во тоа што ги чувале во алкохол да отстојат на месечева светлина. Откако убаво ќе си отстоеле, жените го пиеле растворот и чекале чудо. Чудото настанувало кога мажите ќе дознаеле што пијат нивните партнерки. Сексуалната желба ја губеле за миг!





Кинезите ја користеле топлата жива. Неа ја употребувале за "лечење" на многу болести па си рекле: зошто да не ја спречи и бременоста. Жените ја пиеле после сексуалниот чин. Покрај стерилност добивале и оштетувања на мозокот, бубрезите, црниот дроб итн..



Ајде сега за античка Грција - жените таму пиеле од водата во која ковачот ги ладел своите алати (не тие „алати“, на вистинските се мисли:). Не успеале да постигнат ефект на стерилност, но успеале да добијат оштетени бубрези, невролошки пореметувања, кома па дури и смрт. Требало да се огледаат на Кинезите и да си се држат до топлата жива.



Дијафрагмата од злато и сребро се користела на ист начин како и денешната дијафрагма, но оваа била поопасна поради можноста да предизвика токсичен шок синдром, инфекции, непријатен мирис, а и бременост доколку не се постави правилно.

Сок од лимони - старите Египќани ја користеле и оваа метода. Натопувале сунѓер во сок од лимони и го ставале во вагината со што правеле и механичка бариера, а лимоновиот сок заради киселоста се смета дека имал спермицидно дејство.
Познатиот љубовник Казанова кората од лимонот ја користел како што денес се користи дијафрагмата, за да не сее деца по светот.


Кондомот не е ништо ново и факт е дека првобитно како кондоми се користеле цревата на животните, најчесто свињите. И за да биде ситуацијата уште понепријатна, пред самиот чин го потопувале во кисело млеко... и понатаму знаете...



Во Суматра биле воодушевени од дејството на опиумот па си рекле да го искористат и како дијафрагма. Кои се последиците од тоа и несаканите ефекти, не сакаме ни да помислиме.




И најневеројатно од се е, што не многу одамна, кока-колата ја користеле, а можеби и се уште некој ја користи, како контрацептивно средство поради ефектите на карбонизацијата и шеќерите за кои се смета дека ги убиваат сперматозоидите. Тоа во превод значи дека по сексот девојката се миела со кока-кола. (добро е што не се досетиле да додадат внатре и ментол бомбона :)



Сосем за крај, не пробувајте домаНИШТО ОД ГОРЕНАВЕДЕНОТО. Тоа нека си остане во минатото, а за правилна контрацепција во сегашноста, информирајте се кај вашиот матичен гинеколог.



http://doktori.mk/element/view/4d9e53ff80984/kontraceptivni-metodi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom