Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Сеа ме замисли, пред да наполнам 18 ми исчезнаја акните посебно тие по грбот, 8 месеци користев амино киселини и топ исхрана.
па тоа со тие додатоци некако и мене ме замислуваат. Синот користеше веј по негде 50 грама дневно заедно со доста протеинска храна на менито (од печурки, месо, урда, по 2 јајца...). Му се влоши тоа со акните. Пред 2 недели ги прекина, одма му се намалија Сега дополнително користи и пивски квасец (според некои влијае позитивно на чистење од акни, но треба да се пази на тежината). Дали пошто вејот е производ во крајна рака на млекото има врска со млекото, дали од засладувачите во вејот (со кисела реакција) дали неизбалансиран внес на ензими, растителни влакна, протеини, млечни состојки...Што знам, тоа ме натера да прашам дали има некоја врска и дали аминото помага против акните.
Инаку што читав на некои им помага замена на претежно "кисела" исхрана со поголем дел базна, некому пивскиот квасец.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.018
Поени од реакции
2.052
Дај некој знае чаре да ги мајнам овие од грбот..на лицево немам многу само по 2/3
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
па тоа со тие додатоци некако и мене ме замислуваат. Синот користеше веј по негде 50 грама дневно заедно со доста протеинска храна на менито (од печурки, месо, урда, по 2 јајца...). Му се влоши тоа со акните. Пред 2 недели ги прекина, одма му се намалија Сега дополнително користи и пивски квасец (според некои влијае позитивно на чистење од акни, но треба да се пази на тежината). Дали пошто вејот е производ во крајна рака на млекото има врска со млекото, дали од засладувачите во вејот (со кисела реакција) дали неизбалансиран внес на ензими, растителни влакна, протеини, млечни состојки...Што знам, тоа ме натера да прашам дали има некоја врска и дали аминото помага против акните.
Инаку што читав на некои им помага замена на претежно "кисела" исхрана со поголем дел базна, некому пивскиот квасец.
па од суплементи не би требало да има некои проблеми со акните, но секој организам е различен и различно реагира, така да ако нешто помага/непомага на тоа треба да се припази ! иначе ако веке збориме за ББ , единствен голем пробем би биле стероидите, тие кај билдери кои што немаат проблеми со акните им создаваат големи , а пак кај тие што веке се мачат со акни ке ги унаказат ....

иначе ова со квасецот одамно е познато но никад неам пиено, единствено што "користам" од овие природни ремедици е водениот кефир, не дека лечи акни но малце сигурно подпомага, а башка и го има 100 други позитивни ефекти врз организмот и помага да се живее над сто години ;)

еве на форумов што има за кефирот , друго може гуглање

http://forum.kajgana.com/threads/tibicos-Воден-кефир.41862/
--- надополнето: Aug 20, 2011 9:53 PM ---
Дај некој знае чаре да ги мајнам овие од грбот..на лицево немам многу само по 2/3
не треба да се змеруваат и акните на грбот, тоа што на лицето немаш, а грбот никој не ти го гледа, не значи дека не треба да се под итно третираат! баш и на грбот тие знаат да бидат мноооогу големи, да станат како чирови... А чаре како чаре, пробај со основните работи, користење на медицински сапун, лосион со антибиотик клиндамацин/хлоракол и ОБАВЕЗНО Aknefug Oxid Wash од DR WOLFF (скапичок е 1000ден. али јбг) - еднаш до два пати на ден со ова Aknefug а со лосионот повеќе пати.... ЗНАЧИ ова е основата, за лесни/средни проблеми , во секој случај најдобро е да се советуваш со доктро дерматолог!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
иначе ова со квасецот одамно е познато но никад неам пиено, единствено што "користам" од овие природни ремедици е водениот кефир, не дека лечи акни но малце сигурно подпомага, а башка и го има 100 други позитивни ефекти врз организмот и помага да се живее над сто години ;)

еве на форумов што има за кефирот , друго може гуглање

http://forum.kajgana.com/threads/tibicos-Воден-кефир.41862/
ок, ќе му убацам (т.е. ќе го советувам) и кефир во исхрана место обичен јогурт. ако ништо друго, корисен е за организмот. одвреме навреме почнав да му зборам да убацувам измеѓу оброци и мала количина бадеми и семки од сончоглед, лен, тиква...и тие се добра работа за телото ем при вежбање ем при чистење ма кожата.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
ок, ќе му убацам (т.е. ќе го советувам) и кефир во исхрана место обичен јогурт. ако ништо друго, корисен е за организмот. одвреме навреме почнав да му зборам да убацувам измеѓу оброци и мала количина бадеми и семки од сончоглед, лен, тиква...и тие се добра работа за телото ем при вежбање ем при чистење ма кожата.
МНОГУ КОРИСНО : во рамстор ( а во секој друг маркет) - масло од тиква и ленино масло , две мали шишенца, по една супена лажица секој ден ! мислам по 350 ден, едно шишенце, но се исплати....
 
Член од
25 јануари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
15
Sovet za prirodno popravanje na volumenot na obrazi(jabolcnici) , Pomagaat li kremovi so Hijaluronski kiselini i Kolagen , citav neshto za Eucerin krema pa nekoj sovet ili mislenje . Pozdrav
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ми спомнаа дека Павлавичева(или како и да се вика) маст и Зелената Глина помагале многу..пробајте си..
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Енибади?
--- надополнето: Aug 27, 2011 1:11 PM ---
Енибади?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Ми спомнаа дека Павлавичева(или како и да се вика) маст и Зелената Глина помагале многу..пробајте си..
Зелена глина обавезно (јас секоја вечер си правам маска), но ова не е само за тие што имаат "проблеми" , туку секој треба да си прави маска од зелена глина затоа што ги чисти порите, ја минеразлизира и освежува кожата, и малце (колку толку) ги регулира лојните жлезди, во секој случај ја прави кожата помазна и помлада!!!

а што се однесува до Павличевата маст, не сум информиран, но не вервувам дека е препорачливо да се мачка на проблематична кожа, затоа што колку што знам таа е многу мрсна маст, а тоа не треба да се става на кожа со акни и преактивни лојни жлезди...
--- надополнето: Aug 27, 2011 1:16 PM ---
Енибади?
--- надополнето: Aug 27, 2011 1:11 PM ---
Енибади?
хелпфул?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Зелена глина обавезно (јас секоја вечер си правам маска), но ова не е само за тие што имаат "проблеми" , туку секој треба да си прави маска од зелена глина затоа што ги чисти порите, ја минеразлизира и освежува кожата, и малце (колку толку) ги регулира лојните жлезди, во секој случај ја прави кожата помазна и помлада!!!

а што се однесува до Павличевата маст, не сум информиран, но не вервувам дека е препорачливо да се мачка на проблематична кожа, затоа што колку што знам таа е многу мрсна маст, а тоа не треба да се става на кожа со акни и преактивни лојни жлезди...
--- надополнето: Aug 27, 2011 1:16 PM ---

хелпфул?
Јас за ова Павличевава маст прочитав дека иако била мрсна немало врска тоа.Дека била за секаков вид на кожа без разлика мрсна/сува..
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Јас за ова Павличевава маст прочитав дека иако била мрсна немало врска тоа.Дека била за секаков вид на кожа без разлика мрсна/сува..
но незнам (како што пишав) дали и за кожа со акни...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
а чаре од лузни флеки што и да се,од акни на лице?контратубекс,скинорен?има чаре,20 години сум и више проблемов ме мачи 3-4 год...
млад си- ке најдеш решение за лузните, но што да кажат Бранко и Виктор Јушченко
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2005/04/05/yush4.jpg


 

Jeff Quin

Altruist
Член од
20 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
4
Третирање на акни преку посебна диета - доколку некој на форумов има некакво знаење или пробал нешто или што било би го замолил да ми помогне. Проблемот ми е грбот и малку од лицето. Имам разбрано дека во Филип II се правеле посебни диети во зависност од крвна група, масти и други состојки во организмот со различна намена. Сакам да ве прашам дали некој има разбрано дали постои диета за помош при елиминирање на акни. Поздрав и благодарам однапред !!!
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Третирање на акни преку посебна диета - доколку некој на форумов има некакво знаење или пробал нешто или што било би го замолил да ми помогне. Проблемот ми е грбот и малку од лицето. Имам разбрано дека во Филип II се правеле посебни диети во зависност од крвна група, масти и други состојки во организмот со различна намена. Сакам да ве прашам дали некој има разбрано дали постои диета за помош при елиминирање на акни. Поздрав и благодарам однапред !!!
а зошто мора преку исхрана , мислам дека тоа делува се согласувам , ама нема комплетно да се исчисти лицето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom