Ајде мажи, настапете на сцена!

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Жените го прифатија домаќинството како ПРОФЕСИЈА...ова е ново.
Немој после да се навредувате ако некој ви каже дека домаќинки треба да бидете.
Па секако дека е професија.Неможе секоја да биде домаќинка.
Не се навредувам,за такво нешто не ме бива,ниту планирам да бидам.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Па секако дека е професија.Неможе секоја да биде домаќинка.
Не се навредувам,за такво нешто не ме бива,ниту планирам да бидам.
Не за навредување и потчинување, ниту за планирање си иде тоа само по себе...
Како што можеш ти сама за себе да зготвиш, да се испереш, испеглаш негледам проблем ако тоа го направиш за уште двајца тројца кои ќе ти бидат дел од семејството, нели?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не за навредување и потчинување, ниту за планирање си иде тоа само по себе...
Како што можеш ти сама за себе да зготвиш, да се испереш, испеглаш негледам проблем ако тоа го направиш за уште двајца тројца кои ќе ти бидат дел од семејството, нели?
Истото важи и за тебе.
Како што можеш ти сама за себе да зготвиш, да се испереш, испеглаш негледам проблем ако тоа го направиш за уште двајца тројца кои ќе ти бидат дел од семејството, нели? :)
Не гледам и јас никаков проблем да го „мрднеш газот“ и овие „лесни“ работи да ги завршиш во мое име.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Истото важи и за тебе.
Како што можеш ти сама за себе да зготвиш, да се испереш, испеглаш негледам проблем ако тоа го направиш за уште двајца тројца кои ќе ти бидат дел од семејството, нели? :)
Не гледам и јас никаков проблем да го „мрднеш газот“ и овие „лесни“ работи да ги завршиш во мое име.
Па јас не реков дека имам некој проблем со тоа.
Мушко сум и знам и да се испеглам и да напраам за јадење и да се исперам. Ама немислиш дека е срамота тоа да незнае да го направи една жена/девојка?
Може да е со фриз и нокти, а незнае јадење да направи...
Од САСА жени преку глава (Самостојна, атрактивна, самоуверена и амбициозна у превод)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Абе машкото ви измислило машина за перење алишта и уште се буните.
before>


after>



на темава: Мразам претерана љубомора и неразумни девојчиња :)
За тоа што сакам, долг е списокот...
Мм заборави:

ironing%20board%20with%20shirt.jpg
и најважното:
tv_homepage.jpg

Да бидеш домаќинка е полесно од 99% од работните места на кои се наоѓа еден просечен маш (common sense), иначе зошто целата професија домаќинка е една од најнеплатените професии во свет (ок, исклучоци секад има, у случај некој да посочи колку многу ја плаќаат помошничката на Бил Гејтс :) )
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Најчестото мое прашање: Што сакаат, а што мразат мажите кај нас жените?????:pipi:

Повеќето мажи се затворени и очекуваат жената да чита мисли, но нели е потешко да се игра на претпоставки, отколку отворено да се зборува ( нормално дека треба да се има понекоја мистерија, токму и таа е причината што подолгата врска може да ја одржи т.е.да се разбива монотонијата ), но за главните карактерни особини што се сака , а што не, треба отворено да се зборува на тој начин да се внесе поголема хармонија во врската маж- жена....Дали сум во право!!! Ве поздравувам сите и ви посакувам убава вечер.
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Мислев темава е ајде ЖЕНИ настапете на сцена зошто сите особини што ги опиша се карактеристични за жена.

Кој обично прашува прв за идење на кафе? Кој обични треба да чита мисли дали тој/таа ќе се согласи за да идат на кафе, кој треба прв да иницира first kiss? Кој прашува 'ајде да се земеме'? Кој ја има задачата ДА ЧИТА МИСЛИ. Жените, генерално, очекуваат МАЖИТЕ ДА ИМ ГИ ЧИТААТ МИСЛИТЕ а не обратно. Види си ги само женските муабети од типот на...еј абе зошто не ме викна на кафе или зошто не ми се јави или зошто се понаша така...ТАКВИ МУАБЕТИ се екстремно РЕТКИ во машко друштво.

Неверојатно колку многу жени можат да бидат во заблуда кога станува збор за машкиот пол (не викам дека не е исто како и кај машките него не е до толку изразен степен).
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Жена која има два сина и сопруг.
Зошто ако не е тешко да вклучиш машина,не ја преземеш таа обврска,ете лесно е,од сега само ти пери садови и алишта.
И за крај,најтешка професија е домаќинка.
Мислам дека темата беше што сакаме а што мразиме кај жените. Ние само си даваме одговори.
Следното нешто што го мразам кај жените е беспотребната тврдоглавост и неприфаќање на факти.
И на крајот, од каде знаеш дека не перам сам?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ЕДЕН ДЕН КАКО ЖЕНА...

На некој маж му дошло преку глава да оди на работа секој ден додека жена му останува дома. Тој сакал да види што прави таа па се помолил: “Драги Господе:...


...Јас одам на работа секој ден по 8 часа додека жена ми само седи дома. Сакам она да знае низ што се поминувам и затоа те молам да дозволиш нејзиното тело да се замени со моето на еден ден. Амин.“

Бог решил да му ја исполни желбата на мажот. Следното утро човекот се разбудил како жена.

Станал, подготвил појадок за својата сопруга (мажот), ги разбудил децата, им подготвил алишта за на училиште, спакувал ужинка, ги однел на училиште, се вратил дома за да исчисти, отишол до банка да подигне пари, до супермаркет по намирници за ручек.

Го сменил песокот на мачките и го избањал кучето. Веќе дошло 13 часот и побрзал да ги намести креветите во спалната, да ги испере алиштата, да пребрише прашина и паркет; истрчал да ги земе децата од училиште.

Им подготвил ручек и им помогнал околу домашната задача. Потоа ја наместил даската за пеглање и додека пеглал гледал серија на телевизија. Во 16:30 почнал со готвење на зеленчукот за вечера.

По вечерата ја исчистил кујната, ја вклучил машината за садови, ги ставил перените алишта на тераса да се сушат, ги избањал децата и ги легнал да спијат.

Во 21:00 бил комплетно исцрпен, а домашните работи останале недовршени... додека во кревет го чекала жена му која очекувала да води љубов со него, што некако едвај без да се пожали успеал да и удоволи.

Следното утро штом се разбудил клекнал покрај креветот и се помолил:

“Господе, не знам што си мислев. Многу погрешив кога и завидував на жена ми што секој ден останува дома додека јас сум на работа. Те молам дозволи ми да се вратам во своето тело!“

Господ на тоа му одговорил “Сине мој, имам чувство дека ја научи лекцијата и ќе бидам среќен се да вратам онака како што беше. Само, ќе мораш да почекаш 9 месеци. Минатата ноќ ти забремени“.

Внимавајте што посакувате затоа што може навистина да ви се оствари!

--- надополнето ---

текстов го постирав зашто бев трогната од маските мислења на 21 век!!!
ХАХААААААХА :aplauz:
свака част за постот а и за жените :pehar:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па јас не реков дека имам некој проблем со тоа.
Мушко сум и знам и да се испеглам и да напраам за јадење и да се исперам. Ама немислиш дека е срамота тоа да незнае да го направи една жена/девојка?
Може да е со фриз и нокти, а незнае јадење да направи...
Од САСА жени преку глава (Самостојна, атрактивна, самоуверена и амбициозна у превод)
Не ми е и мене проблем да ги извршам домашните обврски,немој да ме сфаќаш погрешно.Имам проблем ако тоа го правам само јас.

--- надополнето ---

Мислам дека темата беше што сакаме а што мразиме кај жените. Ние само си даваме одговори.
Следното нешто што го мразам кај жените е беспотребната тврдоглавост и неприфаќање на факти.
И на крајот, од каде знаеш дека не перам сам?
За да се развие дискусија мора некој да се убаци,иначе ќе замре темава,ако пишуваме листи што не сакам/сакаме.
И треба да переш сам,еве ти ја мојата подршка.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ја бе мијам метам, и знам јајца да испржам :icon_lol:.
Со правосмукалка опасен сум, ама за пеглање не ме бива.
Уствари не знам да пеглам ич, ама можам да научам :icon_lol:.

--- надополнето ---

Уствари чекај ја утнав темава :icon_lol:.....
Сакам да каже што сака, а не агресивно да се турка со задникот во мене, па да мислам дека сака да ме тепа :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, ќе јадам ќотек изгледа ај ај :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.489
Не ми е и мене проблем да ги извршам домашните обврски,немој да ме сфаќаш погрешно.Имам проблем ако тоа го правам само јас.
Кои се домашни обврски? Онака направи список? Мислам ако можеш, зашто сигурно ќе биде долг.

Друго, додека жените чувале деца и се грижеле за домот мажите ги работеле физичките работи и измислиле премногу работи за олеснување на животот. Ако мислиш дека зборам глупости, земи најди кој што има измислено, и 98% од работите се измислени од машките, а сеа што понатака иде тешењето дека позади секој успешен маж стои жена е досадно.

Поентата, некои работи во природата функционирале убаво и резултатите ги гледаме, не ја превртувајте работава додека си е се океј, зашто како што идеме почнаа и хомосексуалци да посвојуваат деца и тоа веќе се прифаќа како сосема нормално(што не е).

п.с. 19 години другарка не знае кога врие водата а 5.00 просек во средно :uvo:(да не измешате интелигенција со незаинтересираност)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кои се домашни обврски? Онака направи список? Мислам ако можеш, зашто сигурно ќе биде долг.

Друго, додека жените чувале деца и се грижеле за домот мажите ги работеле физичките работи и измислиле премногу работи за олеснување на животот. Ако мислиш дека зборам глупости, земи најди кој што има измислено, и 98% од работите се измислени од машките, а сеа што понатака иде тешењето дека позади секој успешен маж стои жена е досадно.

Поентата, некои работи во природата функционирале убаво и резултатите ги гледаме, не ја превртувајте работава додека си е се океј, зашто како што идеме почнаа и хомосексуалци да посвојуваат деца и тоа веќе се прифаќа како сосема нормално(што не е).

п.с. 19 години другарка не знае кога врие водата а 5.00 просек во средно :uvo:(да не измешате интелигенција со незаинтересираност)
:pos: :pos:
На кој му е океј нека продолжи,слободно!
Секој нека си прави како му е убаво,еден живот е,нема реприза.

Додека жените немале право да се образуваат,мажите измислувале.Време е да се одморат малце,многу се заморија во последниве векови,па да не прегорат де :icon_lol:
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
:pos: :pos:
На кој му е океј нека продолжи,слободно!
Секој нека си прави како му е убаво,еден живот е,нема реприза.

Додека жените немале право да се образуваат,мажите измислувале.Време е да се одморат малце,многу се заморија во последниве векови,па да не прегорат де :icon_lol:
формулата за добивка ако е ефикасна не се менува....
едно ќе те прашам миличка моја,
правам куќа сам, влечам цемент, песок, цигли, ѕидам, шалувам итн...
направив куќа ама... не било крај на работите
требало грозје да се стави, 1 тон низ раце ми поминаа од требење дршки до мелење и правење вино и ракија, складирање и тн... па сметало некое бетонче скрши го и преправи го, требало да се среди дворот, да се направи настрешница, фурна да се изѕида, буре да се премести, да се искречи....
секој ден има навистина многу работа по дома
јас работам и жена ми работи, значи двајца враб отени...
како се осмелувате да кажете дека само вие работите по дома, само вие средувате, гаќи перете и нзнам што, ко ние маживе да сме само мрзи амерички пред телевизор????
и плус кујната е мое задолжение, бар за викенд јас готвам за она да се одмори, а инаку секој ден јас мијам садови, помагам
е сеа ајде да се смениме на еден ден миличка ( се надевам не ми се лутиш на изразот ) и да видиме на кој му е потешко
има МАШКИ и ЖЕНСКИ работи и така функционира од памтивек и така ќе продолжи да функционира, без разлика дали ти само дома переш или чистиш, па дали мислиш дека е лесно на еден маж да се грижи за се?
или ќе плаќаж електричар за секое расипување на бојлер или шпорет или за промена на осигурач, или водоводџија за секоја чешма што протекла или незнам канализација коа се затнала од косата у када?
не биди плитка ( ова со извинување го кажувам, али констатирам по постовите дека имаш проблем да работиш само ти домашни обврски ) и види ја поголемата слика
уствари цело време вртите на женските обврски дома
каде се машките??????????????????
немој те молам
и да еден живот е нема реприза али за разлика од другите јас со радост работам и стварам за моите деца да им е убаво, за они да живеат како треба, да не се расправаат тато и мама за тоа чија е чија работа, да има слога, разбирање, помош еден на друг а не да си лечиме фрустрации и комплекси кој чисти а кој не.
не си во право ама твојот став и твој и несакам да ти го сменам, само те замолувам да погледнеш од овој агол, мој агол, машки агол, за 99,9 % од жените непозннат :toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Чоканче мислити,срати и цвече брати није исто.
Си се помачил да напишеш долг пост,во кој го објасни мојот став.Многу паметно од твоја страна :icon_lol:
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Чоканче мислити,срати и цвече брати није исто.
Си се помачил да напишеш долг пост,во кој го објасни мојот став.Многу паметно од твоја страна :icon_lol:
Од машко не барај памет ( веруј ми на збор ), играат како ќе им свират жените
уствари има само 2 типа на мажи едни кои признават дека се папучари( условно нели ) и едни кои непризнаваат
разликата е само у аголот на перцепција
:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom