Да тибам тополите! [акција за сечење и садење нови дрва]

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
тибам тополи,. липи, цреши вишни и кајсии, треви и цвеќиња, лоратадин и цетиризин...полен, памук и мушички... едвај чекам дожд.

Ах, да...сум За сечење. Ваљда има дрва што не цветаат
 
T

TaMчЕ

Гостин
:je: :je::je: :je::je: :je::je: :je::je: :je::je: :je: Конечно ќе можам да излезам на улица и да не се вратам дома цела бела -.-
мнннннооогу паметна идеја со сечењево на тополиве :je: :je::je: :je: Нема веќе кашлање кивање чешање и нервози од летачките објекти :je: :je::je: :je::je: :je::je: :je:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.371
Ја подржувам иницјативата за сечење на тополите но неместо тополи да насадат ЛИПИ па да видите што е алергија што кој мој сте се запнале за тополите ?? по благородни дрва од нив нема, а посебно се корисни за градски тоест урбани средини,и така беше пекол низ скопје во лето нека ги исечат па да видите што е стварно пекол без тополи ебаве тоа шмизлите розеви 7 дена цветаат не цветаат цело лето
Која е благородноста на овие дрва бе машко? Сите викаат дека има само негативен ефект од нив, ама ти си се запнал ко лоботомиран дека се благородни. Ебате тврдоглавиот, ебате. Има и други благородни дрва што не предизвикуваат здравствени проблеми, а сепак држат сенка. На почеток ми беше чудно кој идиот би засадил вакви штеточини во Скопје, ама еве, имало и такви.

Акцијата за сечење е за пофалба. Се надевам дека ќе ја реализираат што поскоро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ги мењаат видовите (или мењаат машки со женски и обратно) со оние кои не прават прашина и полен и кои не фрлаат алергогени. Конкретно у Белград имаат мака со истите женски тополи и веќе доста години наназад ги мењаат со машки дрвја топола. Треба и кај нас да следат што прават другите земји за здравјето на луѓето -и со тополите и липите, багремите...се она што исфрла алергогени во голема количина-опасни се.

Покрај дрвјата,за најголема штеточина (од тревите) како извор на алергогени се смета амброзијата
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=83191113484&id=42&setIzdanie=21776
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0_%28%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%29
2elb7g9.jpg
Поленот на амброзијата предизвикува алергија кај 10% од луѓето. Од сите поленски алергии, поленот на амброзијата е предизвикувач во 50 до 60% од случаите. Кај најчувствителните лица, 8-20 поленови зрна во 1 m3 воздух, можат да предизвикаат силни реакции, а само еднo растение амброзија произведува 1-8 милијарди поленови зрна.
Во поленот на амброзијата се констатирани 52 соединенија кои се алергогени, од кои 6 се посебно опасни. Алергиската реакција првенствено се појавува на горните дишни патишта. Отежнатото дишење и засилената секреција се основни облици на алергијата која може во некои ситуации да премине и во астматични напади. Се почесто во светот се бележат смртни случаи предизвикани од претерана алергиска реакција на амброзија.
У голем број држави буквално се организираат хајки против ова растение со цел да се искорени. Сега не цвета, но во лето и есен прави големи проблеми.

Се заеб., требаше амброзијава у здравје да ја пишам. Дајте сега да сечеме тополите.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
мене најмногу ме нервира шо се лепат за патики ко мастики и после треба да застанам на работ на тротоарот да ги исчистам...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас сум со тазе топола-опструкции, немам доволно воздух ни да се испсујам ко човек... ДА СЕ СЕЧЕ!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Која е благородноста на овие дрва бе машко? Сите викаат дека има само негативен ефект од нив, ама ти си се запнал ко лоботомиран дека се благородни. Ебате тврдоглавиот, ебате. Има и други благородни дрва што не предизвикуваат здравствени проблеми, а сепак држат сенка. На почеток ми беше чудно кој идиот би засадил вакви штеточини во Скопје, ама еве, имало и такви.

Акцијата за сечење е за пофалба. Се надевам дека ќе ја реализираат што поскоро.
Кисел ке се врегаме сега ??:zlo:
Добро бе ај сега како голем познавач на дрвјата кажими едно дрво што за една година има раст од 600 со 1400 сантиметри

кажими кое друго дрво старо 6 години врши конверзијана на 28 тона јаглерод во кислород за само една година.

А дека прочистува над 800 тони вода тоа да не ти го спомнувам небитно нели

Кажи,и едно дрво чиј лист се компостира толку брзо и при неговото распагање испушта на 1кг 970гр хранливи материи за почвата.

Ај да те прашам зашто околу цел Манчестер и во самиот град има цели шуми со тополи?

Зошто Париз има цели дрвореди со тополи зошто секој поголем град во светот сака да има што е можно повеќе тополи ? Алергиите и остали срања што ви се случуваат барајте ги на

друго место не во тополите можеби ви се реакција на нивниот полен ама предизвикувачот е друг
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Acid, kako da ti kazam, porano lugeto ne bea tolku alergicni na sve i svesto :)
Sega topolite smetale, dobro mozda pravat problemi malku ama sega ne smetaa tolku porano mislam. Alergiite se od zdraviot zivot sto go ziveeme, i od razni zagaduvanja, a topolite se najmalku krivi
Ajde sega ke zasadat nesto pomoderno, podemokratski :) Topolive bea komunisticki :D hahaha
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Не само што многу луѓе се алергични на тополите него тополите имаат и друг проблем кога се засадени сред град! Тополите се дрвја со многу плиток корен! А тоа е лошо кога има силен ветер... Сведок сум на еден случај во Капиштец кога дуваше многу силен ветер и тополава која беше 30 метра висока, кога рече ПАЃАААААМ (не буквално :) ) човече земјотрес... А уште полошо беше тоа што падна врз една кола! А колата беше во движење со луѓе внатре... Среќа падна врз хаубата - отиде моторот и колата ама бар луѓето остаа живи... Леле шо пцуење удри тој човекот хихи
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Добро познат, читај погоре и овде за хибриди
Hybrid Poplar
(Populus hybrids)
General Description
Many hybrid clones between Populus species have been planted in the
Northern Great Plains. Most hybrids grow very fast but often lack the
cold and drought hardiness of the native cottonwood. The most
common parent species of these hybrids are Cottonwood (Populus
deltoides) and Black Poplar (Populus nigra). These hybrids are referred
to as the P. x euramericana hybrids. Other species that have been
crossed with Cottonwood include Balsam Poplar, Japanese Poplar and
Russian Poplar.

Flower Type - Unisexual catkins; dioecious.
Flower Color - Tiny brownish-red flowers early in spring.
Fruit Type - Dehiscent capsule.
Fruit Color - Light brown, seeds in a mass of “cotton”. Many clones
are vegetatively propagated male plants and produce no seeds or
“cotton.
И види за инвазивни видови
An invasive species is a non-native species (including seeds, eggs, spores, or other propagules) whose introduction causes or is likely to cause economic harm, environmental harm, or harm to human health. The term "invasive"; is used for the most aggressive species. These species grow and reproduce rapidly, causing major disturbance to the areas in which they are present.
Не знам кој вид топола е у прашање у Скопје ама белата топола припаѓа на овие инвазивни видови.
У ствари тополата во некои држави во Америка (за Европа не знам) е забранета за садење.

Но фармацевтската индустрија му се радува на вакви алергии :zlo:, работи пуном паром -од сирупи за кашлица и капки за нос и очи до инфузии и лекови против пнеумонија, сите болести на респираторен систем се присутни.
 
S

smart ass

Гостин
Јас сега прашав дипломиран фармацевт конкретно за оваа лоботомија и културно ми кажа дека акцијата ќе БИ за ЏАБЕ...уствари ќе ИМА пак алергии и пак ќе најдат рајата друго дрво да кукаат понего-ко бош еве Тополите ни се криви...што се криви деее...нарочито ако некој има алергија.

И тоа видете Теорија испадна дека биле ШТЕТНИ...ама ова џабе ли беше...


Инаку со евентуална сеча скопје ќе биде бара со жежок асфалт и хомислав на плоштад!!

--- надополнето ---

Но фармацевтската индустрија му се радува на вакви алергии :zlo:, работи пуном паром -од сирупи за кашлица и капки за нос и очи до инфузии и лекови против пнеумонија, сите болести на респираторен систем се присутни.
Не беее...се радува на продажбата на друго..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Абе не се будали во белиот свет што лека полека ги менуваат со други видови, понештетни за околината. Да почнеа нашиве од пред 10-15 години, досега многу ќе се намалеше нивната штетност.

Како се лекува алергискиот ринит?

1) Избегнување на алергените. Најдобар начин на спречување на алергиските напади е избегнување на алергените (субстанци на кои сте алергични) од непосредната околина, Куќата треба темелно да се исчисти од прашина, да се остранат теписите, завесите, тапациран мебел, покривки од пердуви итн.
Кога воздухот е загаден, се советува да останете во домот и да се затвораат прозорците и вратите. Ако имате домашно милениче на кое сте алергични, потребно е да му најдете друг дом. Просторот во кој што престојувате треба да биде што почист.

2) Лекови.
Избегнување едино е можно со ништење на изворот
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе не се будали во белиот свет што лека полека ги менуваат со други видови, понештетни за околината. Да почнеа нашиве од пред 10-15 години, досега многу ќе се намалеше нивната штетност.

Избегнување едино е можно со ништење на изворот
Добро и сега по твое треба да се умиштат сите тополи за да нема во популација лица со алергии? а од фкупната популација со такви алергии се да речеме ,максимум 5% кој ги ебе мене тополите ми се убави корисни и бе ми сметаат кој е алергицен нека се леци нека не ми го скратува правото да дисам колку толку почист воздух и да си седам во сенките на големите тополи впрочем тополите се одамна тука нови се овие со алергиите
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Огромен поздрав за акцијава, посебно затоа што многу блиску живам до Иво Лола Рибар.
Нема веќе да ми се бутаат во сите можни отвори од моето тело:pipi:(referring to the nose) и нема да кивам 17 саати во денот.Јеееееееј
 

Kajgana Shop

На врв Bottom