Прва лезбејка за Бискуп во САД

Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Прва лезбејка за бискуп во САД
Лос Анџелес, 20. март (ИНПРЕС)
Епископалната црква во САД ја именуваше Рев Мери Гласпул за првата жена бискуп во САД со хомосексуална ориентација. Церемонијата и инаугурацијата на Гласпул ќе се одржи на 15. мај во Лос Анџелес.
Иако врз членовите на оваа заедница е вршен огромен притисок да не се спроведува оваа одлука, сепак тоа се случи.
Лидерите на оваа црква беа лично предупредени од Рован Вилијамс, надбискупот од Кантербери затоа што тоа дополнително ќе ја разниша довербата во оваа црква која и така ја следат многу скандали поврзани со сексуалната ориентација на свештениците, бискупите и надбискупите.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Прва лезбејка за бискуп во САД
Лос Анџелес, 20. март (ИНПРЕС)
Хехе, крајот на христијанството.
Наместо да се бламираат со вакви работи, нека се откажат од вера.
Следен Исламот.
Едвај чекам и него да му дојде редот, па да се одмори светот од Абрахамски религии.
Доста се верува во нешто кое евреите го создале пред 20+ века.
Светот оди напред.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Хехе, крајот на христијанството.
Следен Исламот.
Едвај чекам и него да му дојде редот, па да се одмори светот од Абрахамски религии.
:pos2::pos2::pos2:Samo cekaj ti, ke docekas dosta...:helou:
 
N

Nephthys

Гостин
Прашај го спроведенив,толку е опседнат со педофили,хомосексуалци и лезбејки што човек ќе помисли дека има некој голем внатрешен проблем за кој и самиот не е сеуште свесен,или можеби е?!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Епископалната црква во САД ја именуваше Рев Мери Гласпул за првата жена бискуп во САД со хомосексуална ориентација.
Како што погледнав за нивната доктрина, именувањето на лезбејка за бискуп не се коси со нивните начела.
http://en.wikipedia.org/wiki/Episcopal_Church_%28United_States%29#Homosexuality
The Episcopal Church affirmed at the 1976 General Convention that homosexuals are "children of God" who deserve acceptance and pastoral care from the church. It also called for homosexual persons to have equal protection under the law. This was reaffirmed in 1982.
Despite these affirmations of gay rights, the GC affirmed in 1991 that "physical sexual expression" is only appropriate within the monogamous, lifelong "union of husband and wife."[44] Although some dioceses within the Episcopal Church bless same-sex unions, the church as a whole does not.
Туку, ај ќе си го оставам за себе мислењето за интимноста во корелација со успехот како личности на одредено поле и добрината на самата личност пошто многу духови се брануваат при вакви мислења :wink:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Бискуп кај православието е пандан на што, митрополит?

Жена да поставиш на било каква функција e против сите закони.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Што се не прават само да придобијат членови.
Значи се нема некое елементарно чувство.
Инаку сега ја загледав.
Па после прашуваат на теми како да препознаете лезбејка.
Евидентно е.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pocna propasta na rimokatolickata crkva!
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Хехе, крајот на христијанството.
Наместо да се бламираат со вакви работи, нека се откажат од вера.
Следен Исламот.
Едвај чекам и него да му дојде редот, па да се одмори светот од Абрахамски религии.
Доста се верува во нешто кое евреите го создале пред 20+ века.
Светот оди напред.
ne e krajot na hristijanstvoto, tuku katolickata crkva uste vo 1054 godina bese zastraneta
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Темава труе на хомофобичност ,ако може некој да ми објасни што менува секуалноста на бискупот ?

Како ќе ја спречи да ги извршува својте должности фактот дека сака жени а не мажи ??
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Темава труе на хомофобичност ,ако може некој да ми објасни што менува секуалноста на бискупот ?

Како ќе ја спречи да ги извршува својте должности фактот дека сака жени а не мажи ??
Постојат во секоја религија правила.
Во поголемите религии кои имаат реално влијание, жените не можат да бидат на никаква функција во храмовите и хиеархијата бидејќи се инфериорни.
Но, некои мали религии, секти и слично, кои се со тенденција да привлечат членови, посегнуваат кон вакви невообичаени методи.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Постојат во секоја религија правила.
Во поголемите религии кои имаат реално влијание, жените не можат да бидат на никаква функција во храмовите и хиеархијата бидејќи се инфериорни.
Но, некои мали религии, секти и слично, кои се со тенденција да привлечат членови, посегнуваат кон вакви невообичаени методи.
Озбилно ?

Добро можам да сватам на некој начин дека пред 2000 години им имало смисла ова "правило" ама има ли некој толку малоумен денес што верува дека жените се инфериорни ?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Озбилно ?

Добро можам да сватам на некој начин дека пред 2000 години им имало смисла ова "правило" ама има ли некој толку малоумен денес што верува дека жените се инфериорни ?
Тоа си е твое мнение, нема да ти се мешам, но Исламот, поголемиот дел од Христијанството, Будизмот итн. си имаат правила кон кои се придржуваат.
Ти ако сакаш црква во која и жените ќе бидат сметани за еднакви, можеш или сам да си ја направиш, или да се придружиш можеби на оваа со лезбејкава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom