ФОН доделува 100 стипендии за најдобрите!

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
лани прашањата беа многу лесни..особено на општиот тест..овие прашања што се поставени на страната на фон не се од лани...тие лани беа уште полесни од овие тука што ги гледам...препишување нема..и вреди да се пријавиш само ако мислиш дека ќе успееш да го задржиш просекот доколку би добил стипендија...не да се разочараш после тоа...на второто тестирање имаше малку потешки прашања..ама само на мојот факултет затоа што тоа не го учиме во средно..а на економски ,правен и сл. беа баш лесни прашањата...усното интервју на филолошки го изведуваше некој англичанец па малку потешко поминале на тоа...

а тоа некој што спомна за просекот... лани не бараа (т.е рекоа да не го внесуаме) просекот од 4-та година...затоа што не се знае како точно ќе ја завршиш годината...
на нив им е битно од 1 до 3та каков ти е просекот и врз основа на тоа да добиеш поени...( од 2 до 5 поени )
 

bluu

Доктор по општесвени науки
Член од
22 февруари 2007
Мислења
213
Поени од реакции
4
hahahaha profesorite bruka bile za toa najdobrite profesori od makedonija se prefrlija na fon ...ako oni se bruka za kade e vopsto celo makedonsko obrazovanie...pozdrav
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Осеќам дека пак ке има Приватни/Државни куромерења :))
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
секој си го брани своето - што е во ред :tv:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Чудо уште не сум сретнал на форумов Европски-ФОН препуцавања :pos2:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
И одеднаш на тема стипендии темата се претвори во анализирање на професорите кои предаваат таму, на препукување државен-приватен, на тоа дали и зошто нема дискусија на тема Европски vs ФОН...

Не знам многу за стипендиите како што ама знам дека колегите што зимаат стипендии се трудат да одржат некојси таму просек. Не е се така лесно како што изгледа кога не си таму.
Ех да и патем на тема професори...истите се од државен така да наставниот кадар ни е целосно за критика или пак за критика е само кога предава на приватен?
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Кога е полагањето за стипендија?
 
O

Orangez

Гостин
Од лично искуство приватното школување е срање... Доколку има некој можности може да оди во странство, а се разбира некои немаат нека се обидат тука на државните факултети...

А во врска со стипендиите пробајте и ви посакувам многу среќа:smir:
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Јас сум стипендистка на ФОН од оние првите пред две години. Во средно бев сите години одлична, тестот беше лесен за оние кои учеле во средно. Досега имам просек 10.00 со добро учење. Нека не се мамат оние кои мислат дека на ФОН не се учи :). Ако некој сака да има 10-ки секаде треба да се седни и да се учи. Досега сум задоволна и од наставата и од професорите на ФОН. А пред да ја добијам стипендијата воопшто не размислував да студирам на ФОН, но комплетно го сменав мислењето ;)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Јас сум стипендистка на ФОН од оние првите пред две години. Во средно бев сите години одлична, тестот беше лесен за оние кои учеле во средно. Досега имам просек 10.00 со добро учење. Нека не се мамат оние кои мислат дека на ФОН не се учи :). Ако некој сака да има 10-ки секаде треба да се седни и да се учи. Досега сум задоволна и од наставата и од професорите на ФОН. А пред да ја добијам стипендијата воопшто не размислував да студирам на ФОН, но комплетно го сменав мислењето ;)
Се сложувам со тоа дека ако некој сака да научи ќе научи секаде... но на државните треба убаво да седниш да научиш и за 6-ка ;)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Јас се пријавив за тестирањето за стипендија но го испуштив, сега ми :(
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
И ако земеш стипендија и следната година ако немаш просек над 9.4 ќе ја изгубиш и ќе мора да плаќаш како нормално да си запишан... од 100 стипендисти 80 професорите ќе направат да немаат толкав просек... колку и да учат и 50 од нив ќе продолжат да плаќаат по нормална цена бидејќи веќе почнале да не ја губат прва година... е такви се стипендиите, не знам зошто се тепате за стипендии на еден никаков приватен универзитет каде што парите се пред знаењето,, факултет каде што ако му платиш ќе положиш... половина од нив не знаат ни што предмети имаат и пак полагаат. да се борам за на таков факултет ФАЛА НЕ
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Јас сум на ФОН, прва година и прошлата сабота полагаа ученици за добивање стипендија. Мислам дека треба два пати да полагаш тест. Првиот е прашања општо од светот(на пр. Кога е формирана Лигата на Народите и сл.), а вториот пат мислам дека беше цртање.

Од кај мене имам колеги стипендисти со целосна стипендија 6000е(делумна е 1500е), и ако немаат просек 9.4 на крај мора секоја година нахнадно да ги враќаат парите. Добивањето на лаптоп, јас што не сум стипендист е вклучено во цената, а кај двете групи стипендисти, треба да се плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom