ИЗДАВАЊЕ НА УВЕРЕНИЈА ( ЛИЧНИ КАРТИ, ВОЗАЧКИ ДОЗВОЛИ И СЛ. )

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Не така...
Правило на управната постапка е дека жалбата не го одлага извршувањето освен ако не се трпи непроценлива штета и бла, бла, бла...знаеш веќе...а тоа со кол центар и жалба ти е небулоза, бидејќи веќе тече постапката :)
Роковите течат од денот на поднесувањето, точно, ама станува збор кога е денот на поднесувањето?
За евентуална тужба, самиот си го кажа членот, во првиот пост.
И, таа тужба ќе ти падне, не по друг, туку по истиот тој член. Заради она што јас го тврдам.
Ете, толку е просто и едноставно.

П.С. Немој да ми кажеш дека на татко ти не си му завршил работа хехе.
Strumiks, samo za dve raboti ke te prasam, daj najdi mi clen sto go ureduva ova Javuvanjevo po telefon ( a da ne spomeneme sto ne mozese nekad ni da gi dobies ), i clen kolku moze da tece postapkata, da go opravdas ova so edna godina cekanje i posle pak da cekas da ti ja napravat.
Za zalbata ne te razbrav dobro, ili ne si pisal dobro ? Zalbata go odlaga izvrsuvanjeto na resenieto, osven koga : toa e uredeno so zakon, koga treba da se prevzemat itni merki vo javen interes i koga so odlaganjeto bi se predizvikala steta itn. Vo site drugi slucai zalbata ima suspenzivno dejstvo.
A za tatko mi, ne mu zavrsiv rabota, ke idam sega ke gi molam za nesto sto treba da si zavrsat sami. Ja go pouciv da gi tuzi :)
a i kogo go sretnam taka mu vikam, si ima be i drugi organi vo drzavava, ama site se pravat kako sto rekov slepi, zatoa sto ( barem spored mene ) tie sto preba da urgiraat za ova si vadat dokumenti preku red i ne gio zabole za toa dali se raboti zakonski ili ne

Џену Грл, и Слаш, како нема да ви прават пропусти, кога кривица на МВР е за состојбава, по правило треба да плаќаат казни они што не издаваат документи на време, ама сега да си покријат газот па ај може да се вози со Уверение, мајката. Море не сум во Сообраќајна више инаку ќе видевме за тоа, ја намерно ќе казнувам за да си го јаде МВР од тужби после. Инаку сега претпоставувам дека има наредба од Горе од Началството да не се казнува за ова дека како што рековте има застој. Епа за тоа и зборам јас овде, за застојот. Арно ама по правило, не може бе некој горе да нареди на полиција да работи незаконски само да си покрие некој друг горе газ. Ете тоа ти е Македонија :tapp:, полицајци не казнувајте оти некој началник или да не спомнеме повисоко некој функционер, ќе треба да го јаде за ова.
Криво ми е што си ги напаѓам моиве ама и криво ми е што не работат законски, а сите одозгора се прават на будали
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
:bilokojzbor:Луѓе, немојте така за власта а нарочно не за министерката на МВР, зарем не слушате - работат 24/7 во неделата.
За жал поразителни резултати, но што е најстрашно секој ден хаосот е се поголем.
Ужас:ija:.Кој го е тоа направил.Народов се однесува како да е се мед и млеко?
Или пак јас не сум во тек.:baeh:
 
M

macgowan

Гостин
Sega ima problem-nema obrasci-najnovo e ova...site granici se preminati-prvo eve bezvizen rezim pa posle nemat rende!Demek ne bilo plateno na firmata od stranstvo za obrascite,parite za plati na budjetarite so redovno im gi kasnat gi optegnale!Do koga!E sega TUZETE LUGJE - KE DOBIETE!
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се сликав во Беко за лична карта и ми рекоа да одам во МТВ, ама после месец дена. На моето прашање дека според закон треба да ми ја дадат личната карта за 15 дена, жената вработена во МВР само ги крена рамениците и не одговори ништо. Најкултурно прашав дали ќе ми пратат СМС дека ми е готова личната карта, за да не одам како мисир у МТВ и да не ми е готова личната карта, жената ми кажа дека праќањето СМС било скапо и после месец дена откако ме сликале у Беко да појдам во МТВ кога сакам и во колку саат ми одговара да си ја подигнам истата.

После 5 недели поминати од сликањето си викам да одам да си ја земам личната карта. Кога, има што да видам во МТВ. Хаос не виден. Гужва, како плата да даваат. И за да бидам културна, отидов да прашам што се случува зш толкава гужва. Еден од вработените ми одговори дека штотуку ги зеле ливчињата на оние кои чекаат и ќе им ги дадат личните карти. Си прашав и за колку време ќе ги земат другите ливчиња (моето и уште на 30 луѓе) ама не знаеа да ми одговорат. После пола саат чекање и толерирање на говеда кои не чекаат во ред, туку ќе сврзат два-три збора на јазикот на малцинството и си земаат лична карта, видно изреволтирана го прашав уште еднаш вработениот зошто се дозволува неред. Зошто некој зема лична карта без да чека? И ми се избаци едно говедо-вработено у МВР и припадник на малцинството (мислејќи дека го фатил Бога за му*а) и почна да се дере као лудак. :nesvest:
Ја нормално дека не го толерирав, му кажав дека јас и тие што чекаат на ред го плаќаме за да работи, а не за да се дере. Го прашав и за што зима плата, за НЕЗНАМ? И типот изглеа се увреди ептен и замислете онака у униформа облечен - лице кое треба да ги спроведува законите, да биде љубезен, културен, толерантен, се врти и ми вика: Глупачо една ти не ме плаќаш и ми замавнува со рака! :uvo:
Додека вработениот во МВР ме навредуваше, до мене стоеше неговиот надреден и ништо не кажа.
Откако надредениот ме повика и ми кажа дека е надреден, јас го прашав како може да дозволи таков однос на неговиот вработен? Како може да дозволи некој да замавнува на граѓанин и ништо да не превземе? На моите прашања, надредениот одговори дека тој и вработените не работат кај мене дома, па ја да ги плаќам :самоубива:
По 2 саата чекање, нервози и малтретирање успеав да ја земам личната карта, за среќа без ќутек и ви препорачувам да си земете слободен ден од работа ако одите да си ја зимате личната карта и да бидете подготвени на СЕ, па и на тоа дека и после 3 месеци може сеуште да не ви е готова личната карта. Може да чекате и 3 саата и да ви кажат да дојдете повторно, бидејќи не ви е готова личната карта. Бидете спремни и по три пати да одите до МТВ и да се вратите дома без документ.
Ако не сте се почувствувале до сега како говедо, појдете да си ја земете личната карта за да го осетите тој филинг.


Јебеш га, сите имаат држава, а ние само си играме држава ни мање ни више туку 19 години :tapp:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
немам коментари за постот од македонка... чиста вистина од А до Ш исто патешествие доживеав за патна исправа (пасош) кој го очекувам цели два месеци но ни трага од истиот, но незнам зошто си ствараме нервоза кога ако на есен се смени името ке мора повторно да ја тргаме истата голгота пред шалтерите на така нареченото МВР кој ке не опслужуваат истите неписмени и обесправени борци за човекови права.... да додадам дека овааа година се очекува вработување на уште 1000 срамковни вработувања од загрозената врста на обесправените ни сожители која ПЕРВЕРЗИЈА во нашата БАНАНА држава македонија.......
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се сликав во Беко за лична карта и ми рекоа да одам во МТВ, ама после месец дена. На моето прашање дека според закон треба да ми ја дадат личната карта за 15 дена, жената вработена во МВР само ги крена рамениците и не одговори ништо. Најкултурно прашав дали ќе ми пратат СМС дека ми е готова личната карта, за да не одам како мисир у МТВ и да не ми е готова личната карта, жената ми кажа дека праќањето СМС било скапо и после месец дена откако ме сликале у Беко да појдам во МТВ кога сакам и во колку саат ми одговара да си ја подигнам истата.

После 5 недели поминати од сликањето си викам да одам да си ја земам личната карта. Кога, има што да видам во МТВ. Хаос не виден. Гужва, како плата да даваат. И за да бидам културна, отидов да прашам што се случува зш толкава гужва. Еден од вработените ми одговори дека штотуку ги зеле ливчињата на оние кои чекаат и ќе им ги дадат личните карти. Си прашав и за колку време ќе ги земат другите ливчиња (моето и уште на 30 луѓе) ама не знаеа да ми одговорат. После пола саат чекање и толерирање на говеда кои не чекаат во ред, туку ќе сврзат два-три збора на јазикот на малцинството и си земаат лична карта, видно изреволтирана го прашав уште еднаш вработениот зошто се дозволува неред. Зошто некој зема лична карта без да чека? И ми се избаци едно говедо-вработено у МВР и припадник на малцинството (мислејќи дека го фатил Бога за му*а) и почна да се дере као лудак. :nesvest:
Ја нормално дека не го толерирав, му кажав дека јас и тие што чекаат на ред го плаќаме за да работи, а не за да се дере. Го прашав и за што зима плата, за НЕЗНАМ? И типот изглеа се увреди ептен и замислете онака у униформа облечен - лице кое треба да ги спроведува законите, да биде љубезен, културен, толерантен, се врти и ми вика: Глупачо една ти не ме плаќаш и ми замавнува со рака! :uvo:
Додека вработениот во МВР ме навредуваше, до мене стоеше неговиот надреден и ништо не кажа.
Откако надредениот ме повика и ми кажа дека е надреден, јас го прашав како може да дозволи таков однос на неговиот вработен? Како може да дозволи некој да замавнува на граѓанин и ништо да не превземе? На моите прашања, надредениот одговори дека тој и вработените не работат кај мене дома, па ја да ги плаќам :самоубива:
По 2 саата чекање, нервози и малтретирање успеав да ја земам личната карта, за среќа без ќутек и ви препорачувам да си земете слободен ден од работа ако одите да си ја зимате личната карта и да бидете подготвени на СЕ, па и на тоа дека и после 3 месеци може сеуште да не ви е готова личната карта. Може да чекате и 3 саата и да ви кажат да дојдете повторно, бидејќи не ви е готова личната карта. Бидете спремни и по три пати да одите до МТВ и да се вратите дома без документ.
Ако не сте се почувствувале до сега како говедо, појдете да си ја земете личната карта за да го осетите тој филинг.


Јебеш га, сите имаат држава, а ние само си играме држава ни мање ни више туку 19 години :tapp:
Забораив да доадам дека, не само шо личната карта ја земав на 26.04.2010 год. (после повеќе од еден месец како што ми кажаа у Беко) туку и ми пишува дека ми ја ИЗДАЛЕ на 31.03.2010 год. :nesvest:
Па може ли некој на форумов да ми одговори дали е тоа правилно? Да лажираат датум на издавање, само за да запазат законски рок од 15 дена за издавање на лични документи кој тие сами го пробиваат.:raz:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Забораив да доадам дека, не само шо личната карта ја земав на 26.04.2010 год. (после повеќе од еден месец како што ми кажаа у Беко) туку и ми пишува дека ми ја ИЗДАЛЕ на 31.03.2010 год. :nesvest:
Па може ли некој на форумов да ми одговори дали е тоа правилно? Да лажираат датум на издавање, само за да запазат законски рок од 15 дена за издавање на лични документи кој тие сами го пробиваат.:raz:
Кога ќе ја видиш структурата на вработени во МВР (кај телевизија), дека работат полуписмени, работат луѓе што "А" не знаат да кажат македонски, како да се дојдени од пластичарска улица дирекно у МВР, се ти е јасно. А за прашањето, ваљда мислат дека ја ИЗДАЛЕ кога ја напраиле на машината, а тебе кога ти ја дале, ќе сметаат дека демек имало гужва, неможност да се завршат на време сите работи итн, итн.
Кога си видела со кои магариња и неписмени полтрони си имаш работа, среќна си што немаш подлив под око :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Кога ќе ја видиш структурата на вработени во МВР (кај телевизија), дека работат полуписмени, работат луѓе што "А" не знаат да кажат македонски, како да се дојдени од пластичарска улица дирекно у МВР, се ти е јасно. А за прашањето, ваљда мислат дека ја ИЗДАЛЕ кога ја напраиле на машината, а тебе кога ти ја дале, ќе сметаат дека демек имало гужва, неможност да се завршат на време сите работи итн, итн.
Кога си видела со кои магариња и неписмени полтрони си имаш работа, среќна си што немаш подлив под око :)
Зимаат 10 ливчиња, а ти надвор чекаш 40-60 како стока додека не излезе еден неписмењак кој одвај знае да ги прочита имињата и да ти соопшти дека личната карта не ти е готова. Што прават внатре 40 минути со 10 ливчиња? Се трудат да ја дешифрираат македонската кирилица, или во real-time ги изработуваат личните карти? Ова е бедотија од систем. Едношарлатански систем бе. Вака ни до 2029-та нема да ги сменат сите лични карти. Се срамам што сум Македонец и вакви работи ме вадат од такт. Да бев малцинство во секоја друга држава ќе добијам подобар третман од третманот што го добиваат македонските граѓани во својата земја.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
А за прашањето, ваљда мислат дека ја ИЗДАЛЕ кога ја напраиле на машината, а тебе кога ти ја дале
Тогаш треба да пишува ИЗРАБОТЕНА на 31.03.2010 год. а не издадена.:toe:
Има разлика од изработена до издадена..... само додека викаме ќути среќа шо сум си дошла без ќотек и ај кој ќе се расправа сеа, они не работат како сакаат.
Дефинитивно стравот влегол у коски кај македончето. Ако порано имаше многу ХРАБРИ МАКЕДОНЦИ, сега преовладуваат ПЛАЧИПИЧКИТЕ и СЕИРЏИИТЕ.
Срамота.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Зимаат 10 ливчиња, а ти надвор чекаш 40-60 како стока додека не излезе еден неписмењак кој одвај знае да ги прочита имињата и да ти соопшти дека личната карта не ти е готова. Што прават внатре 40 минути со 10 ливчиња? Се трудат да ја дешифрираат македонската кирилица, или во real-time ги изработуваат личните карти?
Еее па и ти, многу им даваш да работат со кирилица, немој ќе те тужат за дискриминација :) Тоа е тоа, одговорот е едноставен- пренатрупана а неписмена администрација. Се пукнаа од фалење пред месец-два дека набавиле машина вредна милион евра која имала капацитет да изработува по 5000 документи дневно. Се е тоа убаво, само треба некој да знае да го мрда копчето "ON/OFF"

* Ќе заборавев...освен неписменоста и неагилноста треба шупците да ги чекате да завршат телефонски раговор со сите 15 души од фамилија, со цело село кај што живеат и со некој кој издава дипломи за 1000 евра...чисто да си завршат работа додека е време.

Тогаш треба да пишува ИЗРАБОТЕНА на 31.03.2010 год. а не издадена.:toe:
Има разлика од изработена до издадена..... само додека викаме ќути среќа шо сум си дошла без ќотек и ај кој ќе се расправа сеа, они не работат како сакаат.
Дефинитивно стравот влегол у коски кај македончето. Ако порано имаше многу ХРАБРИ МАКЕДОНЦИ, сега преовладуваат ПЛАЧИПИЧКИТЕ и СЕИРЏИИТЕ.
Срамота.
А што треба да направиш? Да се спуштиш на негово ниво? Па пријателке, тие се неписмена раја бре, тој не видел социјален живот освен да пасе овци и да праи муабет со други такви како него, и сакаш со него да се расправаш. Разбирам дека треба да се реагира, ама не кај него и не со него. Туку до министерствата директно. Лекот е едноставен- кратење на администарција.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За личната карта и за возачката немав проблеми, ама за изводот чекав добри 45 минути додека дојде некој на шалтер за издавање (не беше термин за пауза) а во позадина една дебела јаде суџук и ништо не прави. И за државјанство кога бев дебелата пак јадеше суџук :tv:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Јас имам пријател кој има завршено средно електро а работи во полиција,кај оддел нештосо доверливи документи и пиштол има и значка:nesum:

Порано така се вработуваа во полиција на `шала` и работеа со документи:tapp:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
За личната карта и за возачката немав проблеми, ама за изводот чекав добри 45 минути додека дојде некој на шалтер за издавање (не беше термин за пауза) а во позадина една дебела јаде суџук и ништо не прави. И за државјанство кога бев дебелата пак јадеше суџук :tv:
Pa nareden pat zemi i ti sudzuk apni si na salter :)
Praj i ligi :) hahaha

Тогаш треба да пишува ИЗРАБОТЕНА на 31.03.2010 год. а не издадена.:toe:
Има разлика од изработена до издадена..... само додека викаме ќути среќа шо сум си дошла без ќотек и ај кој ќе се расправа сеа, они не работат како сакаат.
Дефинитивно стравот влегол у коски кај македончето. Ако порано имаше многу ХРАБРИ МАКЕДОНЦИ, сега преовладуваат ПЛАЧИПИЧКИТЕ и СЕИРЏИИТЕ.
Срамота.
Samo ne znam dali do sega nekoj ima tuzeno i kako pominal ???
A da udrat site po edna tuzba drzavava i taka nema pari ke treba da odi vo stecaj :)
Samo toa e toa, nema profesionalnost vo rabotata, ne se pravat plus zakoni kako sto treba, ama i site vikaat aj sto ke se bunis, koj izlegol na kraj so drzava. Jas ne mozam licno da vlagam vo konflikt zosto odma ke mi napravat problemi na rabota, ama eve barem vaka kolku mozam go sovetuvan narodov za pravata sto gi imaat pa vie si znaetge ponatamu :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
A da udrat site po edna tuzba drzavava i taka nema pari ke treba da odi vo stecaj :)
:хехе:
Oчекуваш овој народ да ја тужи државава? :nesvest:
Не ме смеј, те молам. Јас се бунев за сите 100 души шо чекаа пред врата за лична карта и ќутек ќе изедев ради нив, а они си ќутат.:самоубива: Ни да ме поддржат, ни ништо. У фаца им кажувам дека се овци и говеда, дека треба да се побуниме пошо сме бетер од Зимбабве, ама нема кој да те разбере.:tapp: Им викаш дека срамота е уште да се водиме по онаа "ќути од лошото има и полошо" и дека редно време е да викаме "од доброто, има и подобро" а они се смејат.
Е тоа не е народ, тоа се партиски идиотчиња.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
:хехе:
Oчекуваш овој народ да ја тужи државава? :nesvest:
Не ме смеј, те молам. Јас се бунев за сите 100 души шо чекаа пред врата за лична карта и ќутек ќе изедев ради нив, а они си ќутат.:самоубива: Ни да ме поддржат, ни ништо. У фаца им кажувам дека се овци и говеда, дека треба да се побуниме пошо сме бетер од Зимбабве, ама нема кој да те разбере.:tapp: Им викаш дека срамота е уште да се водиме по онаа "ќути од лошото има и полошо" и дека редно време е да викаме "од доброто, има и подобро" а они се смејат.
Е тоа не е народ, тоа се партиски идиотчиња.
Потполно те поддржувам во размислувањето.
Било срамота да се караш, а за нив не е срамота што си играат со трпението на мекедонскиот измачен народ? Ние сме предавничка крв!
Мило ми е што уште има некој како тебе. Мене ме викаат вечен бунтовник. Но, како ќе се избори човек за свиоте права со арно? Ако одиш со арно си игнориран. Мораш денес на некои да им ги покажеш забите, но на дипломатски начин. Се е во дипломатијата:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom