Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Збориме за во јавни простории, ако не сфати до сега.

За на улица не постои држава кај што е забрането.
Видете логика тука сега. ова барам да ми го објасни БИЛО КОЈ ЧЛЕН ШТО ДЕЛИ МИСНЕЊА НА ТЕМАВА!!!

забрането е да се пуши во јавни простории. ОКЕЈ сваќам.
забрането е да се пуши на летните тараси (пример на кеј)
не е забрането да се пуши цигара на улица

зарем овие црвениве не се исти? океј не се исти. не се 99.9% слични?
и сеа к ми бистрите политика дека у законов има ЛОГИКА???
:shok: :lud: :shok: :lud: :shok: :lud:

 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Видете логика тука сега. ова барам да ми го објасни БИЛО КОЈ ЧЛЕН ШТО ДЕЛИ МИСНЕЊА НА ТЕМАВА!!!

забрането е да се пуши во јавни простории. ОКЕЈ сваќам.
забрането е да се пуши на летните тараси (пример на кеј)
не е забрането да се пуши цигара на улица

зарем овие црвениве не се исти? океј не се исти. не се 99.9% слични?
и сеа к ми бистрите политика дека у законов има ЛОГИКА???
:shok: :lud: :shok: :lud: :shok: :lud:


А вие се чудевте кај е Америка :tapp::tapp::tapp::tapp:
 
?

..........

Гостин
Видете логика тука сега. ова барам да ми го објасни БИЛО КОЈ ЧЛЕН ШТО ДЕЛИ МИСНЕЊА НА ТЕМАВА!!!

забрането е да се пуши во јавни простории. ОКЕЈ сваќам.
забрането е да се пуши на летните тараси (пример на кеј)
не е забрането да се пуши цигара на улица

зарем овие црвениве не се исти? океј не се исти. не се 99.9% слични?
и сеа к ми бистрите политика дека у законов има ЛОГИКА???
:shok: :lud: :shok: :lud: :shok: :lud:

Толку им фаќа црпката, и на едните и на другите.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Abe se se, ama u sopstvena kola da e zabraneto bre?!!!

Sfakjam u taksi, javen prevoz, kombinja... ama u sopstvena kola, duri i sam ako bides u kola.... ncncnc
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Abe se se, ama u sopstvena kola da e zabraneto bre?!!!

Sfakjam u taksi, javen prevoz, kombinja... ama u sopstvena kola, duri i sam ako bides u kola.... ncncnc
Абе нездрава работа. И на мобилен не смејш да збораш, утре ќе ми забранат и да пијам алкохол во сопствената кола. До каде вака бе, ебати државата.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Видете логика тука сега. ова барам да ми го објасни БИЛО КОЈ ЧЛЕН ШТО ДЕЛИ МИСНЕЊА НА ТЕМАВА!!!

забрането е да се пуши во јавни простории. ОКЕЈ сваќам.
забрането е да се пуши на летните тараси (пример на кеј)
не е забрането да се пуши цигара на улица

зарем овие црвениве не се исти? океј не се исти. не се 99.9% слични?
и сеа к ми бистрите политика дека у законов има ЛОГИКА???
:shok: :lud: :shok: :lud: :shok: :lud:

Ти не разбираш што е целта со пушењето , ама изгледај го клипчево што е изадок до серијата The It Crowd и ќе ти се разјасни.

 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Пред некое време бев у Истамбул на аеродром.Нормално,прва работа после симињање од авион ми беше да запалам цигара.Се утепав од прашување по луѓе каде е дозволено да се запали.На крај ја најдов единствената просторија у цел аеродром каде што е дозволено пушење,едно ебано терасиче у ќоше,2 на 2 у кое беа настискани ко сардини еден куп луѓе од цел свет.Јака слика,ко 50 наркоманчиња настискани у подрум со шприцевите у рака.
Ако ова не е дискриминирачко,незнам што е тогаш.А тоа е последица од вакви глупи одлуки.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Ете:

ГАЗДАТА САМ СИ ГО ЗАТВОРИ ЕЛИТНИОТ НОЌЕН КЛУБ ВО ОХРИД


Клуч на врата на "Арена" поради забраната за пушење


Елитниот ноќен клуб "Арена" во Охрид е првата жртва на забраната за пушење во угостителските објекти. Од почетокот на годинава клубот престана да работи, бидејќи на сопственикот на клубот не му се исплаќа да го држи отворен.
"На новогодишната ноќ имав триста гости од странство, но кога видоа дека во клубот не се пуши, втората вечер дојдоа 150, а следната никој не дојде. Јас не сум во состојба да ги контролирам сите гости. Не можам да влегувам во женски тоалети за да видам дали некој ќе запали цигара. Ако тоа се случи, следува казна за мене. Поради намалената посетеност на клубот и опасноста од казна, решив да го затворам објектот сe додека не се измени Законот за забрана на пушењето", вели сопственикот на "Арена" Илија Џепароски.
(Д.Ч.)


http://www.vest.com.mk/?ItemID=92C8DFAA88B94747A2D31A079D528CE4
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Многу се некако деформирани тие држави, многу стопови и забрани.
Вработен во фабрика во американскиот град Сент Луис во вооружен напад уби тројца и рани петмина свои колеги.
пред недела-две сличен масакр.
У Финска масакр пред некој ден (пред 1 месец иста случка). Јапонија самоубиства како за добро утро...
Дали се вакви држави пример на добро спроведени закони за забрана (за пушење и еден куп слични забрани)?
Можда делува неповрзано, но...само потсетување за нивната реалност (е сега некој пак ќе праша -што има ова врска, можда нема, а можда и има).
Следен закон очекувам нешто од следниве области
забрана на домашно печење ракија и правење вино, колење свињи, говеда, овци...правење ајвар (ајвер).
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
ЗАКОНОВ Е СУПЕР веке нема да бидат труени непушачите од пушачите.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
А шо очекувате вие ?
„Диксриминација , демек марихуаната дрога било ... “ ?
Ако штети на околината нормално ќе биде забрането , каква дискриминација какви глупости ?
Нас непушачите не прашува некој дали ни одговара да бидеме у зачадена просторија , што нема кафич каде што нема пушач ?
Тоа не е дискриминација?
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
А шо очекувате вие ?
„Диксриминација , демек марихуаната дрога било ... “ ?
Ако штети на околината нормално ќе биде забрането , каква дискриминација какви глупости ?
Нас непушачите не прашува некој дали ни одговара да бидеме у зачадена просторија , што нема кафич каде што нема пушач ?
Тоа не е дискриминација?
gledam 11 godinki imas , ti najubavo ke ja osetis pretstojnata diktatura bas koga ke si na 18 godini :wink:

i kogo jas trujam sam vo kola ?
 
T

theTinule

Гостин
Законот нема никаква смисла...
Претпоставувм дека владата е лута нешто со титунски комбинат па сега сака да им го намали прометот..хахаха!
Не навистина е преглупаво. Разбирам да не се пуши во ресторани каде што се јаде, ама ова непушење во СИТЕ локали е претерано...
Јас лично не сум пушач ама сите што се околу мене се пушачи. Денес не седнавме никаде на топло баш заради тоа што неможат да запалат цигара девојките...
И исто знам дека и кога ќе биде летно време на терасите нема да може да се пуши зошто и таму се служела храна..ајдеее...претерано...
Можат барем да направат закон како во Холандија да има кафулиња каде што ќе се пуши и каде што нема да се пуши, па пушачите ќе си одат во таквите каде што се пуши, а непушачите во непушачките кафулиња. Таму така е решено, ама сепак тие непушачките се празни.
Како и да е,не го поддржувам овој закон.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom