Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.775
Поени од реакции
23
е сега грујо ке ми го пуши мене на наредни избори, а и на многу други кои нема да гласаат за него.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
е сега грујо ке ми го пуши мене на наредни избори, а и на многу други кои нема да гласаат за него.
Законот потекнува од законодавниот дом на Европа, бидејќи сакате Европа и бидејќи постојано се труби Европа Европа ќе има закони какви што има а и многу посурови што чекаат да бидат донесени. Не дека не го поддржувам овој ама ете објаснување. И владата е приморана да ги спроведува. Е сега тоа што некој не разбира е друга работа.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............... нема да го дишам твојот дим.
Хехехе......камо да непушачите беа вака равносни, упорни и тврдоглави и со горната парола настапеа со протести сегде кај што од загадувањето е загрозено човековото здравје..... сега ќе бевме најчистата и најеколошката земја во светот.:toe::helou:

Само изгледа во овој случај (со цигарите) друга ќе да е работата....:toe:
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.775
Поени од реакции
23
Законот потекнува од законодавниот дом на Европа, бидејќи сакате Европа и бидејќи постојано се труби Европа Европа ќе има закони какви што има а и многу посурови што чекаат да бидат донесени. Не дека не го поддржувам овој ама ете објаснување. И владата е приморана да ги спроведува. Е сега тоа што некој не разбира е друга работа.
more ajvan ja imam kafic i biznisot ke mi propadne, a nema ni grujo, ni ti, ni slicnite kako tebe da dojdat i da mi ja pokrijat zagubata. da boze da padne na ustaven pa grujo da go ispusi togas, i vise nikogas nema da glasam za nego ili za bilo koj negov kandidat.

kade u evropa se upotrebuva ovoj zakon? citas deka sekade kade sto e donesen posle toa paga zakonot, zos se namaluva biznisot na nekoi dejnosti.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Законов според мене е чиста утка.Ако не можам да си седнам у кафана ко човек со мезе,пиење и цигара да си запалам нема ни да идам у кафана.Дома ем ке си имам одбрана клиентела ем музика по кеиф.
А овие што галамат против пушењево нека бркаат работа.Гледам на секој чекор мртви паѓаат непушачи чим ги допре радиоактивниов дим од цигарите.
До вчера ништо не ви сметаше сега се разгаламивте ко пред зид да ве вади некој.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
МОЛАМ?
Чекај уште еднаш, МОЛАМ?
Абе ајде жити се, владата немало да дозволи. А зошто дозволва толку луѓе со ретки болести да седат дома и да молат за пари затоа што им се потребни за лекови?
Нив зошто не им дадат пари за да не дозволат да умрат?
Доста жити се, ајде ти се молам, продавање на пуфки и целуфки.
хаха просто е тамарче... мн лесно е да сватиш.
ако се грижи така државата за сите замисли колку пари треба она да им даде на нив за разно разни операции третмани и слично..

вака поинаку се грижи.. ем ти шитка тутун и ти зема пари
ем те казнува зашо пушиш тутун.. знаеш дека е штетно тоа и затоа ке платиш..
е вака не штити државата...

Законот потекнува од законодавниот дом на Европа, бидејќи сакате Европа и бидејќи постојано се труби Европа Европа ќе има закони какви што има а и многу посурови што чекаат да бидат донесени. Не дека не го поддржувам овој ама ете објаснување. И владата е приморана да ги спроведува. Е сега тоа што некој не разбира е друга работа.
Џанки види сега брат.. сите го тупите европа европа европа.. ти ако сакаш 100% спроведувај ги закониите у македонија дали се европски или не.. ако сакаш цела македонија полија ја со злато џабе ти е се кога прво комшијата под тебе не ти дава да влезеш у европа... викаш мешате работи едно друго а глеам и ти го праиш истото.
инаку кажи ми во која европска држава има толкав процент на невработеност? во која европска држава има толку питачи како кај нас? во која европска држава има толку низок стандард како кај нас? во која европска држава платата им е 200 евра а казните се во просек од 300 евра... да не набројувам понатака.. неможеме ние да се споредуваме во европа.. прво немаме асална инфраструктура на патиштата низ земјата.. на автопати има дупки алооооо и ти споредуваш со европа? ајде те молам....
само ова шо го правиме ние македонците ( во глобала зборам џанки не само за тебе или мене ) го нема никаде на свет.. со сила го ставаме гзот кај шо си ги мерат куровите и после крив ни е некој коа не ебат како сакаат. епа криви сме си самите ние...
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
е сега грујо ке ми го пуши мене на наредни избори, а и на многу други кои нема да гласаат за него.
Мислиш дека другите што ќе дојдат подобри ќе се ?? Се лажеш .. сите си исти срања !!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Законот потекнува од законодавниот дом на Европа, бидејќи сакате Европа и бидејќи постојано се труби Европа Европа ќе има закони какви што има а и многу посурови што чекаат да бидат донесени. Не дека не го поддржувам овој ама ете објаснување. И владата е приморана да ги спроведува. Е сега тоа што некој не разбира е друга работа.
E ova e najkrs argument upotrebuvan od nepusacite podrzuvaci na sranje zakonot. Demek Evropa taka barala i nie sme morale. Aha da, zimi lev tasak. Ko da se drugo ni e sredeno vo drzavava i site uslovi koi gi baraat od Evropa se ispolneti, pa ni treba samo uste ovoj zakon za da vlezeme. Kurot. Ako se sredime ko drzava, i bez ovoj zakon sigurno deka ke ne primat. Ne e ova tolku golemo i tragicno prasanje za da spreci nekakov vlez vo EU.:toe:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
more ajvan ja imam kafic i biznisot ke mi propadne, a nema ni grujo, ni ti, ni slicnite kako tebe da dojdat i da mi ja pokrijat zagubata. da boze da padne na ustaven pa grujo da go ispusi togas, i vise nikogas nema da glasam za nego ili za bilo koj negov kandidat.

kade u evropa se upotrebuva ovoj zakon? citas deka sekade kade sto e donesen posle toa paga zakonot, zos se namaluva biznisot na nekoi dejnosti.
Мене ми е најмалку гајле ако ти пропадне бизнисот.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мене ми е најмалку гајле ако ти пропадне бизнисот.
тебе ти е најмалку гајле на државата па ич!!! и ти кажуваш сеа државата се грижи за нас???

ајде те молам џанки.. читни го постот погоре шо го пишав... на државава не и е гајле за нишо освен да собере поголем буџет и некој таму да си го делат за нив... ке се свестите еден ден али касно ке е после...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
тебе ти е најмалку гајле на државата па ич!!! и ти кажуваш сеа државата се грижи за нас???

ајде те молам џанки.. читни го постот погоре шо го пишав... на државава не и е гајле за нишо освен да собере поголем буџет и некој таму да си го делат за нив... ке се свестите еден ден али касно ке е после...
Тоа со буџетот нема врска. И тоа го кажав погоре казните не се ни 0.0001 процент од буџетот не само овие еве да ги земеме оние за јавна чистота. Направи математика не зборете на памет имаше анализи што го потврдуваат тоа. Ама џабе ти си пристрасен и крај. И секогаш ќе збориш против.
Законов функционира поздрав.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Вака сега едно мало појаснување за малку неупатените :icon_lol:. Читам овде ако се забранува пушење на јавни места тогаш треба да се укинат и субвенциите за тутунот. Е сега има две врсти на тутун крупнолисен и ситнолисен, тутунот што воглавно се произведува во Македонија е ситнолисниот кој подоцна се дели на типови и подтипови. Ситнолисниот тутун е само зачин во цигарата во промили се мери додека крупнолисниот тутун е главната состојка. Ситнолисниот тутун понатаму се употребува во медицината индустријата итн итн. Можи човек поупатен од мене тоа да го објасни......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom