Потона брод во Охридско езеро

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Па колку шо знам појасине ги чуваат внатре во бродон. Според се шо кажуваат и на ТВ и шо читам овде, трагедијава се случила во многу кратко време,а дури да им поделат појаси и дури да ги стават бродот веќе потонал.
get it?
Шо ми рече? Туго несречо... Од што ,,сме виделе" ние појаси за спасување во Македонијава, не ни го знаеме принципот на нивна употреба. Појасите по правило, се облекуваат при влезот на бродот. Get it?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.820
И појаси да имаја шо кога се` се случувало во 3 минути максимум. Или отсега кога се возат со брод да ги имаат цело време на нив.
аха.
значи арно шо не купует појаси. видиш. добра проценка. џабе ќе трошеле пари за појаси.:uvo:

денес не ни е денот, изглеа:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113365
 
А

Ајсшутер

Гостин
Па колку шо знам појасине ги чуваат внатре во бродон. Според се шо кажуваат и на ТВ и шо читам овде, трагедијава се случила во многу кратко време,а дури да им поделат појаси и дури да ги стават бродот веќе потонал.
get it?
Како што знам немало ни појаси и да имало сигурно не треба откако ќе се случи дефект да ги вадат и да ги разделуваат се даваат предходно и се носат цело време.. и сигурно немале они за 70 патници колку што качиле а било регистрирани за 43, уствари сигурно немало ни појаси.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
22 konecno ili tvoja pretpostavka?
Така рекоа на канал 5, сега и слушнав дека се десила несреќа. исчезнатите ги сметаат во загинати. Дајбоже да не се, но исчезнати во ваква несреќа, а наоколу секоја педа полна со луѓе...тешко да имаат шанси-за жал-камо да не е така, да грешам :toe:


Не знам, слушајќи ги вестиве...језиво. Не размислувам дали биле 30 или 60, дали биле бугари, грци, срби...дали имале заштита, појаси, кој крив прав...тоа е најмало прашање...луѓе биле, луѓе нечии роднини, дошел да се радуваат и проведат... и отишле Бог да им ја прости душата
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
А министерот одма оставка од морални причини
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Според новините по БТВ 18 мртви и 4 изчезнали.Всички мртви се бугари освен един (сина на капитана ).4 мата изчезнали с'што са б'лгари и те почти 100% са вече мртви.Цјалата група е била от б'лгарски пенсионери и това с'што е допринесло за много жертви.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Па колку шо знам појасине ги чуваат внатре во бродон. Според се шо кажуваат и на ТВ и шо читам овде, трагедијава се случила во многу кратко време,а дури да им поделат појаси и дури да ги стават бродот веќе потонал.
get it?
Елечињата се облекуваат при влез во брод. Исто како што појас во кола се става пред да тргнеш, а не откако ќе направиш судар. Зарем ти појасот ќе го облекуваш кога ќе се најдеш во вода? Нека не ве учат така уште од мали, вие ќе треба да го преземете туристичкиот бизнис за некоја година... :toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Бог да ги прости загинатите.

Огромна трагедија. Затоа е и невкусно да се гневиме и навредуваме на темава.
Сочувство и помош се сега најважни.

Ти си се нашол некогаш на сред езеро кога има бранови? Или дали воопшто си го видел Охридско езеро кога е разбрането какво е?
Тука некаде го поддржувам Трн - во разбранувано Охридско и не е така пријатно, поготово претоварено бродче како ова... така да, најверојатно тоа е причината за крахот...
Моите родители кои се во Охрид, рекоа дека езерото денеска било исклучително мирно. А, и очевидците не рекоа "бранови го превртеа бродот", туку дека едноставно задниот дел од бродот почнал да тоне, а за невообичаено брзо време, и целиот брод потонал.

Инаку, нема врска тоа со Охриѓани (бојкотот на нивниот не-туризам е друг муабет...овде, за трагедијава, тоа не е причина).
Разлогот е, најверојатно, универзален - човечка лакомост во комбинација со македонскиот момент на суб-стандард кој го има буквално во се (конкретно, нередовни технички прегледи, неажурност на полицијата по потонувањето на бродот итн.)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Елечињата се облекуваат при влез во брод. Исто како што појас во кола се става пред да тргнеш, а не откако ќе направиш судар. Зарем ти појасот ќе го облекуваш кога ќе се најдеш во вода? Нека не ве учат така уште од мали, вие ќе треба да го преземете туристичкиот бизнис за некоја година... :toe:
И да ги имале облечено... ако останале заглавени во тоа импровизираното кафуле џабе им биле, и на вести го потврдија тоа што го пишав претходно... голем дел од жртвите биле заробени токму во тоа затвореното делче т.н кафулето.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Шо ми рече? Туго несречо... Од што ,,сме виделе" ние појаси за спасување во Македонијава, не ни го знаеме принципот на нивна употреба. Појасите по правило, се облекуваат при влезот на бродот. Get it?
Тогаш тука нема шо да се дискутира. Јас од кога се возам на бродови ниту еднаш не ми рекле стави појас за спасување пред да тргни бродов, та сум одела Св. Наум или до Канео и назад или нешо слично.
Зборувавте за појасите, реалноста е таква шо никој во Охрид не му текнува да им речи на туристите да стават појаси за спасување,а чисто се сомневам дека некој и ќе ги послуша. Друго, веќе штом немале појаси на нив,тогаш и да сакаа да ги стават немаше да има доволно време.


аха.
значи арно шо не купует појаси. видиш. добра проценка. џабе ќе трошеле пари за појаси.:uvo:

денес не ни е денот, изглеа:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113365
Ако не ми го сфаќаш постон подобро не ми реплицирај. Никаде не реков дека џабе се фрлени пари или слично. Зборував за тоа дека појасите за спасување претежно ги чуваат во кабината и дека дури да ги истават и да им ги поделат, си ојдоја невини луѓе и ништо. Не сум јас или Петко криви шо сите одат на лепе очи и мислат ај досега не се случило,па отсега.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Бог да ги прости загинатите.
Не е ниту време ниту место да почнеме со расправии за охридскиот туризам. Чвековата лакомост и алчност како и секогаш се виновни за несреќите кои се случувале.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
И да ги имале облечено... ако останале заглавени во тоа импровизираното кафуле џабе им биле, и на вести го потврдија тоа што го пишав претходно... голем дел од жртвите биле заробени токму во тоа затвореното делче т.н кафулето.
Така е. Ама тоа што немало елечиња само ја покажува непрофесионалноста и негрижата на сопствениците на бродот за човечките животи на патниците. Ти може и со појас за кола ќе загинеш во судар, ама може и ќе те спаси. Може имало и такви што не биле заробени, а не знаеле да пливаат и се удавиле во паника...
 
Ј

јовица11

Гостин
Нека почиваат во мир, голема несреќа. Потонал за две минути?! Како е тоа можно?!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Тогаш тука нема шо да се дискутира. Јас од кога се возам на бродови ниту еднаш не ми рекле стави појас за спасување пред да тргни бродов, та сум одела Св. Наум или до Канео и назад или нешо слично.
Зборувавте за појасите, реалноста е таква шо никој во Охрид не му текнува да им речи на туристите да стават појаси за спасување,а чисто се сомневам дека некој и ќе ги послуша. Друго, веќе штом немале појаси на нив,тогаш и да сакаа да ги стават немаше да има доволно време.
Знаеме ние, затоа бркаме топлинки овде цело време на темава. Не е дека нешто посебно ,,ни ги отвори очите". Туку ти не ми беше јасна... И покрај твојата ,,свесност" дека нема спасувачки појаси, велиш ,,E добро де, шо има везе". Убаво ти рече Acid, нека не ве учат од мали така...:tapp: И ти утре може да се најдеш во таков брод.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom