Ако не бидеш мој/а, тогаш нема да бидеш ничиј/а!?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Иако реченицава најчесто се сретнува во шпански серии и филмови, сепак ја доловува поентата на мојата тема.

На пример, девојки/дечковци во обидот да освојат девојка/дечко, се опседнуваат толку многу, што се спремни на се само за да го/ја добијат. Значи им расипуваат врски, ги разделуваат од потенцијалните кандидати, “елиминираат“ конкуренција на секаков начин.

Што мислите за ваквите луѓе или “сплеткароши“? Дали тоа што го чувствуваат е љубов или сепак преоѓа во опсесија?

Нивниот пристап навистина се сведува на реченицата: или мој/а или ничиј/а.

Сте имале ли искуство со некој да прави да ги тргне сите потенцијални кандидат/ки од ваша околина со цел да се истакне себе, да ви расипува врска само за да бидете со таа особа?

Дали некогаш сте ја имале таа филозофија? Дали некогаш сте тргнале со таа помисла? Дека сте спремни на се само посакуваниот субјект да биде ваш?

Зарем не се постигнува така контра ефект?

п.с. не е темава иста со темата за љубов или опсесија, овде зборуваме чисто за пристапот и погоре наведената реченица.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Љубовта не знае за граници:pipi::pipi::pipi:

Не знам баш што да кажам ....

Еве јас да сум и ептен да ми ЗНАЧИ таа личност ке сторам СЕ што е во моја моќ за да биде моја ....А тоа вклучува и расипување на врски претпоставувам ......
Зависи од степенот на опседнатост !
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Мислам дека се работи за многу непријатна ситуација во која личноста која е следена од другата може да го извлече најдебелиот крај, ни крива ни должна. А секако дека се' започнува со љубов од страна на другата личност. Но, со тек на време, соочена со факти како тие дека не е постигнат значителен напредок (не се покажува повратен интерес), таа личност почнува полека да се гуши во својата неспособност да го прифати фактот дека не може да биде со љубениот/љубената. Како резултат, љубовта полека преминува во опсесија, а чиновите кои најпрво биле наменети за доброто на личноста која ги интересирала, полека преминуваат во испади на бес, љубомора, завист и неможноста да се прилагоди на непроменетата ситуација од страна на другата личност. Желбата да сме со личноста која најпрво сме ја засакале е одамна заменета со желба да ја поседуваме како наш објект, и наш доказ за триумф во борбата да ја освоиме. А и да го постигнеме тоа, таквата врска сигурно нема да трае долго, зашто уште на почетокот почнала да се гради на разнишани темели. А за среќа, ни сум бил под опсада на таква девојка, ниту јас сум и' го сторил тоа на некоја... Не вредам толку за некоја така да ме третира, ниту пак некоја вреди толку да ми стане животна цел, независно кои средства и да треба да ги применам за да бидам со неа.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Најдебилно нешто е ова :tapp: ако не може да е моја да направам се само за да не биде нечија...ниско диру и одвратно,едноставно се помирувам со тоа вртам нов лист и и посакувам среќа во животот :helou:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
разбирам човек да не се одкажува одма за да ја добие таа личност но како викаат со сила убавина не бива незнам по секоја цел неможеме да бидеме со некого ако воопшто не му се свиѓаме и по извесен период ако продолжуваме со таа игра и со мотото мој или ничиј мислам дека станува веќе опсесија инспирирани секако од љубовта
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Иако реченицава најчесто се сретнува во шпански серии и филмови, сепак ја доловува поентата на мојата тема.

На пример, девојки/дечковци во обидот да освојат девојка/дечко, се опседнуваат толку многу, што се спремни на се само за да го/ја добијат. Значи им расипуваат врски, ги разделуваат од потенцијалните кандидати, “елиминираат“ конкуренција на секаков начин.

Што мислите за ваквите луѓе или “сплеткароши“? Дали тоа што го чувствуваат е љубов или сепак преоѓа во опсесија?

Нивниот пристап навистина се сведува на реченицата: или мој/а или ничиј/а.

Сте имале ли искуство со некој да прави да ги тргне сите потенцијални кандидат/ки од ваша околина со цел да се истакне себе, да ви расипува врска само за да бидете со таа особа?

Дали некогаш сте ја имале таа филозофија? Дали некогаш сте тргнале со таа помисла? Дека сте спремни на се само посакуваниот субјект да биде ваш?

Зарем не се постигнува така контра ефект?

п.с. не е темава иста со темата за љубов или опсесија, овде зборуваме чисто за пристапот и погоре наведената реченица.
Опсесија а би рекла и немање попаметна работа во животот.
Прво никој не е ничија сопственост за да биде мој и ничиј друг. Барем јас луѓето не ги гледам како предмети. Разбирам и опсесивност и посесивност ама па се си има граници.

Расипување врска..односно мешање на трета личност од страна постои доколку еден од оние кои се во врска го допушти тоа. Реално гледано потребни се двајца за нешто да се случи.

Никогаш не сум била нападна ниту пак сум помислувала дека морам да направам се за некој да биде мој. Едноставно ако и двајцата сакаме нешто ќе го имаме. Мешањето и расипувањето на нечија врска не значи започнување на врска со оној кој буквално направил се за да ја уништи.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Љубовта не знае за граници:pipi::pipi::pipi:

Не знам баш што да кажам ....

Еве јас да сум и ептен да ми ЗНАЧИ таа личност ке сторам СЕ што е во моја моќ за да биде моја ....А тоа вклучува и расипување на врски претпоставувам ......
Зависи од степенот на опседнатост !
Точно, не знае за граници.
Но, ако таа е среќна со друг, а не е среќна со тебе, биват со сила убајна? Да расипиш врска и остали работи кои ја прават среќна ?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Точно, не знае за граници.
Но, ако таа е среќна со друг, а не е среќна со тебе, биват со сила убајна? Да расипиш врска и остали работи кои ја прават среќна ?


Затоа реков зависи од тоа до кој степен сум опседнат со неа ....

Едно е да САКАШ некого со цело срце а др. е да си опседнат со него/неа ;)

Реков јас .... Да сум ОПСЕДНАТ со девојката (значи да мислам само на неа ова/она да се распрашувам по другарки што како зашто) со сигурност тврдам дека би се обидел да ја освојам па МАКАР и била во врска ...

Ама како што реков - Зависи од тоа дали е Љубов или Болест (опседнатост) :smir:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Дали тоа што го чувствуваат е љубов или сепак преоѓа во опсесија?
Мислам дека се работи за мала доза љубов и преголема опсесивност.
Желба да се поседува некој...т.е да се биде нечија сопственост.

Сте имале ли искуство со некој да прави да ги тргне сите потенцијални кандидат/ки од ваша околина со цел да се истакне себе, да ви расипува врска само за да бидете со таа особа?
Не сум имала искуство со ваква особа и не би сакала да имам.
А доколку би била во врска и некој сака да ми ја расипе таа врска,само поради причината дека е вљубен во мене и е опседнат со мене,на тој начин ми станува антипатичен и никогаш не би имала нешто со сплеткарош.

Дали некогаш сте тргнале со таа помисла?
Не сум тргнала со таа помисла,затоа што не сакам врз туѓа несреќа,да градам своја среќа.

Дека сте спремни на се само посакуваниот субјект да биде ваш?
Зарем не се постигнува така контра ефект?
Спремна на се,ДА.....ама кога некој не е во врска.А доколку тој веќе е во врска,не би сакала да се мешам,да уништам нечија врска само поради желбата да бидам со некој.А што доколку тој некој е лудо заљубен во особата со која што е во врска?Зарем да си гајам илузии дека некогаш искрено би ме сакал?Или пак да се радувам дека сум уништила нешто убаво?:nenene: фала.
Не би сакала да постигнам контра ефект и некој цел живот да ме мрази што сум му ја уништила врската....сепак со сила убавина не бива.Некој или сака да биде со тебе или не.:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Мене таа фраза малку на психопатска ми личи.
Да преземеш или да сакаш да преземеш целосна контрола врз некого и врз неговата волја. Најчесто останува само на муабет, ама замислете личноста да е малку лабилна или со дупки во мозок....
Не ја гледам тука љубовта, нема љубов. Само опсесија.

А.. и не. никогаш не сум тргнала со таа мисла. секој човек има право да си ги спакува парталите и да си отиде. И да бира чиј ќе биде (во наводници)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Таквиот начин на мислење и постапување, (според мене) не претставува ни љубов ни опсесија туку болест.
Знам како е да се сака некој, знам како е да се биде опседнат со таа личност, но фала Богу подалеку не сум отишла.
Секој има право на среќа, на сопствен избор.Оние кои тоа не можат да го сфатат и прифатат се болни.Тоа не значи дека не треба да се бориме за саканата личност.Всушност јас под таква борба подразбирам да бидам таква каква што сум и да се обидам таа личност таква и да ме запознае, т.е. да знае каква сум јас навистина.Се додека тоа не го постигнам-ќе се борам, дури и да е во врска. Но тоа не значи правење сплетки или нешто слично, туку користење на секоја можност што ќе ми се укаже за да го постигнам претходно наведеното.:)
Откако ќе бидам сигурна дека сум го постигнала тоа, ќе можам да бидам и спокојна...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ако некој стварно сакаш ќе го пуштиш да биде среќен, па макар и со друга личност!!! А се ова што глеаме низ градов, тоа не е љубов. Ма ајде бегај некоја 15 годишна раскалаштурена девојка засвиѓала некој дечко и мора да го има, пошо као мала тато и маама се и купувале и едноставно сеуште не знае дека не може да добие се што ќе посака.
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
166
Поени од реакции
5
Ajde site da priznaeme koga sakas da bides so nekoj/nekoja ne biras sredstva kako da dojdes do nea/nego za da ja postignes posakuvanata cel.
Ja mislam kaj maskite koga se vo blizina na sakanata se trudat da bidat sto e mozno pozabelizitelni da pravat gluposti,spletki se so cel da izmamat pogled ili razgovor od sakanata licnost i vo toj moment ne razmisluvaat koj e vo blizina i posakuvaat koj razgovara so nejze da go otrgne so toa sto ke go podbutne nastrana.

Jas barem go imam iskuseno na sebe i znam sto se slucuva vo tie momenti i kaj maskite spored mene prerasnuva vo eden vid na 'vojna na zborovi' ili bukvalno vojna pomegu sebe i se smisluva plan kako da se neutralizira protivnikot i da bide maksimalno ponizen sto nema da mu tekne da pristapi "konkurentot" blizu do "plenot" koga vo blizina e "predatorot".

Bez razlika na toa dali ti e najdobar drugar ili pak samo ednostavno drugar
kaj maskite spored mene se vklucuva da ja narecam "masina koja gazi se pred sebe".

Najloso od se e krvnickiot pogled koj dokolku bi bil razberen bi znacel "odstapi taa e moja".
Celiot zivot e igra i eden vid na poker,treba da znaes da igras i koga imas losi karti odnosno da znaes da blefiras i pritoa dobro da odglumis deka si slab.
Ovie licnosti se maksilmalno podgotveni i znaat sto treba da napravat koga da odat vo napad i koga da se povlecat.

Zatoa ovie licnosti preogaat vo faza na paranoja koja moze da prerasne vo takva opsesija sto dokolku ne se kompletira zacrtaniot plan moze da dojde do granica na opsesivnost kade licnosta koja e sakana da bide pratena denje i noke i pritoa da se vodi zapisnik sto jade,pie,kade se dvizi,kade iskaca,so kogo se druzi i takanatamu....................................................................

Zatoa da sumiram ne se biraat sredstva i ne postojat nikakvi pisani i nepisani pravila so koi bi dosol do sakanata licnost i pritoa da ne povredis nikogo.
Za se si ima granica no za ovaa 'rabota' da ja narecam nema.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако некој стварно сакаш ќе го пуштиш да биде среќен, па макар и со друга личност!!! А се ова што глеаме низ градов, тоа не е љубов. Ма ајде бегај некоја 15 годишна раскалаштурена девојка засвиѓала некој дечко и мора да го има, пошо као мала тато и маама се и купувале и едноставно сеуште не знае дека не може да добие се што ќе посака.
ПОЛН ПОГОДОК!!!! СЕ СОГЛАСУВАМ ПОТПОЛНО СО ТЕБЕ:smir::helou:
 
А

Александра Д.

Гостин
Не сум претерувала до толку. Да, сум сакала некој да е мој, ама чим не сака да е со мене, аиии ич не ме гајле, нека иде да крши глава.
Сепак, со другарките имаме договор... Тој со кој сум била јас, или пак ми се допаѓал, да не бидат тие со него доколку го знаат ова. Имало случаеви каде што ова се случи и се скаравме... Ама веќе не. Поважно е пријателството отколку некој машки дебил кој може да те остави без око да му трепне. Не важи за сите.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom