Сурфање со лаптоп или мобилен на јавни места, фалење или урбана култура

Сурфање од мобилен или лаптоп на јавно место


  • Вкупно гласачи
    176

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас до пред месец дена немав лаптоп...
Арно ама, мораше да се земе, заради работата...
Во последно време често патувам, а треба меил да пратам на пример, или било каква комуникација...
И, ми се случило неколку пати да барам wireless, најчесто во некое кафуле, и да испраќам меил пиејќи кафе...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас до пред месец дена немав лаптоп...
Арно ама, мораше да се земе, заради работата...
Во последно време често патувам, а треба меил да пратам на пример, или било каква комуникација...
И, ми се случило неколку пати да барам wireless, најчесто во некое кафуле, и да испраќам меил пиејќи кафе...
Aма тоа е работа, бизнис и сосема е оправдано.

Али на кеј имам видено девојки со лап топ и си проверуваат Фб и се допишуваат на мсн. Ајде бе. Си излегол на кафе за да комуницираш со луѓе, а не да се допишуваш преку интернет. Се претерува дефинитивно.

Го имам шетано лап топот на море, во Маврово, во Крушево ама најмногу до тараса искачал. На кеј и улица Македонија нема да го шетам :icon_lol:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Јас на тоа гледам како урбана култура..
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
И така беше измислен Н95... седиш си разговараш на фринг видео разговор со лондон,не привлекуваш внимание,потоа одиш на come2bet препишуваш нешто спортска ,звонам дома на Лап топ преку скајп се уклучува камерата проверувам дали е се под контрола и така... Џемс бонд јебига..Чалами пффффффф која сељачана сте бе у п.м во 21 век без технологија не можам да си го замислам животот,тие шо викаат дека е тоа чалам тие се антитехнологиски особи такозвани Планинци. :drk:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
На работа сум пред компјутер, дома имам десктоп. И да излезам некаде и да носам лаптоп за да проверувам меил или профил нема шанси.
А мобилен не користам еве веќе трета година.
Така да според мене не е потребно него навика е. И секако немање идеја што би друго правеле кога сте надвор, пример седите сам на кафе и чачкате по мобилниот. Што би друго?
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Za pogolem del od lugeto zaradi biznis ili rabota moraat da nosat i nosat lap top so sebe i rabotat na javni mesta, da receme uz kafe, relaksiracki, koa ne im vika sefot nad glava, si kadat cigara i labavo rabotat, nemam nikakov problem so toa, sepak profit ke imas, normalno. No za ostanatiot del e calam, poso sednal u kafic so lap top i sobira pcenka na facebook ili poker igra, ako mu se pogodi denot moze i pin bal da svrti, a za praznik gleda slikici od diskoteki.
 

netmkd

Непобедлива
Член од
2 јануари 2010
Мислења
57
Поени од реакции
6
Урбана култура се разбира. Ехее колку пати сум сурфала преку лаптоп во кафиќ, во парк...и не заради чалам туку затоа што работата ми е поврзана со компјутери и плус сум администратор на странски форум за ИТ технологија:wink:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Aма тоа е работа, бизнис и сосема е оправдано.

Али на кеј имам видено девојки со лап топ и си проверуваат Фб и се допишуваат на мсн. Ајде бе. Си излегол на кафе за да комуницираш со луѓе, а не да се допишуваш преку интернет. Се претерува дефинитивно.

Го имам шетано лап топот на море, во Маврово, во Крушево ама најмногу до тараса искачал. На кеј и улица Македонија нема да го шетам :icon_lol:
Е е, баш барав некој да каже што мислев јас, да не се мачам.

Значи ни фалење, а ни урбана култура - него глупост.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сејлачење ништо повеќе (тие со маков се врв), нема да пропадне светов ако во тој сат време додека пиеш кафе не пратиш маил.

Е ако си на пат некаде надвор од градот и немаш пристап до нет, ондак оправдувам користење на лаптоп по кафичи кај што има нет.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Сејлачење ништо повеќе (тие со маков се врв), нема да пропадне светов ако во тој сат време додека пиеш кафе не пратиш маил.

Е ако си на пат некаде надвор од градот и немаш пристап до нет, ондак оправдувам користење на лаптоп по кафичи кај што има нет.
А од каде знаеш дека тој што седи на соседната маса со отворен лап-топ не е од друг град или држава?Ова како пример само го зимам.
Одма да се лепеле етикети.Отиди во било кој нормален град во светов,седни у кафич и отвори си го лап-топот,никој нема ни да те регистрира.
Не кажале џабе,можеш да извадиш човек од село ама селото од човекот тешко.:toe:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Па не се нормални ни тие у големите градови низ светот. Уствари они се нај ненормални. Тамо уствари никој никого не регистрира било да си со лаптоп или без. Ебани роботи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Па не се нормални ни тие у големите градови низ светот. Уствари они се нај ненормални. Тамо уствари никој никого не регистрира било да си со лаптоп или без. Ебани роботи.
Во некои "големи" градови живеат 2,3,5,10,15 милиони жители...Така да, ако секој се замара дека видел некој на јавно место со мобилен или лаптоп ќе им се намали животниот век...

Е е, баш барав некој да каже што мислев јас, да не се мачам.

Значи ни фалење, а ни урбана култура - него глупост.
Добро Мац, за дете од 15 години да ти седне на кеј со лаптоп и да ти мирца нормално дека е глупост, но што со оние бизнисмените? Кои имаат потреба постојано да се online и во контакт со другите? И нивното е глупост?:smir:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во некои "големи" градови живеат 2,3,5,10,15 милиони жители...Така да, ако секој се замара дека видел некој на јавно место со мобилен или лаптоп ќе им се намали животниот век...



Добро Мац, за дете од 15 години да ти седне на кеј со лаптоп и да ти мирца нормално дека е глупост, но што со оние бизнисмените? Кои имаат потреба постојано да се online и во контакт со другите? И нивното е глупост?:smir:
Па ти прочита што имаше пишано Росоњерка?

Значи глупост за оние кои седат на кафе со другари и место да зборат во живо, мирцаат или се глупираат на фејсбук. :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Па ти прочита што имаше пишано Росоњерка?

Значи глупост за оние кои седат на кафе со другари и место да зборат во живо, мирцаат или се глупираат на фејсбук. :)
Аааа ок, јас мислев дека ти за сите го сметаш тоа за глупост.:smir:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Он не ама ја да.
Урбана култура е за некого, за мене е глупаво. Некој ке види некого со лаптоп или некој СФ мобилен и ке му се диви, ќе каже ‘‘бреј види цар сурфа и надвор, он е бизнисмен толку е бизнисмен што работи и кога му дале слободно време‘‘.
А некој ке каже ‘‘Види глуп човек, работи и кога има слободно време‘‘
 

Kajgana Shop

На врв Bottom