Прашање во врска со математика или странски јазик за матурата.

Статус
Затворена за нови мислења.

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Зависи кој факултет... На многу не влијае, али пожелно би било да земеш нешто што е поврзано со факултетот затоа што сега викаат дека не е битно ама ако на пример има многу со исти просек и им се разликува само проектната, сигурно ќе го примат прво некој што има проектна која е поврзана со факлутетот отколку некој друг... А на економски идат многу, така да ако сакаш да влезеш и тоа во државна квота, тогаш ќе ти влијае....
Ептен мали се шансите да има двајца со ист број на бодови, пошо голема улога во добивањето на бодовите има перцентилниот ранг на екстерните предмети (xx,yyy) што значи дека се заокруњува на трета децимала.
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
A me interesira dali mozi da se polagaat dva jazici??
Znaci kako eksteren go odbiram angliskiot, a kako interen francuskiot, na primer
i uste nekoj predmet. Mi rekoja deka ova najverojatno ne e mozno ama ima nekoj slusnato za ova?? Kako e sigurno?? :toe:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
A me interesira dali mozi da se polagaat dva jazici??
Znaci kako eksteren go odbiram angliskiot, a kako interen francuskiot, na primer
i uste nekoj predmet. Mi rekoja deka ova najverojatno ne e mozno ama ima nekoj slusnato za ova?? Kako e sigurno?? :toe:

Moже бе,зш да не може ? :icon_lol:

Јас полагав екстерен англиски и интерен германски...
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
А да ве прашам. Нешто професорката по математика ни рече демек во диплома ќе ни влегуваат оценките само од четврта година. Дали имате нешто вие слушнато за ова?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
А да ве прашам. Нешто професорката по математика ни рече демек во диплома ќе ни влегуваат оценките само од четврта година. Дали имате нешто вие слушнато за ова?
Во дипломата влегуваат оценките од сите предмети кои си ги изучувал во текот на средното школо и тоа оценката од последната година во која си го изучувал предметот.

Погоре праша за проектните. Најдобро би ти било да си земеш проектна која е во врска со факултетот на кој сакаш да се запишеш. Во конкурсот лани за медицински факултет, стоеше дека ако има над 5 пријавени со ист број на поени, рангирањето ќе се врши и според видот на проектната задача. Е сега кај нас имаше четворица со ист број на поени. Ако истите беа на граница за квотите, проектната задача ќе имаше влијание.

Уште нешто. Сфатете ја матурата како озбилна работа. Познавам луѓе од моја генерација кои иако четири години беа со најголем просек, не успеаа да се запишат на факултетот што го сакаа баш поради бодивите од матурата.
Секако уште ви е рано за да почнете да учите сериозно, но барем соберете материјали. Ќе ви затребаат негде во мај кога ќе стане густо. Најмногу внимание обрнете на македонски јазик и англиски/математика. Децимали одлучуваат при уписот на факултет.

Ако некој има прашања, слободно нека ми се обрати. Го имам обработено целосно системот на државна матура:)
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Во дипломата влегуваат оценките од сите предмети кои си ги изучувал во текот на средното школо и тоа оценката од последната година во која си го изучувал предметот.
Сакаш да кажеш, македонски учам четири години, но во диплома ќе ми влезе оценката само од четврта година?
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Како што спомнав претходно, планирам да се запишам на економски факултет, и за интерни предмети да изберам Филозофија и Историја. Добар избор е ова или?
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Како што спомнав претходно, планирам да се запишам на економски факултет, и за интерни предмети да изберам Филозофија и Историја. Добар избор е ова или?
да да добар избор е, но сепак можеш место Историја Социологија кај нас тие што одат на економски претежно од овие предмети бираат.Малку е полесно Социологија од Историја затоа што Историја многу бројки ова она 4 години слушаш за разлика од Социологија која ја слушаш 2 години.Сепак изборот останува на тебе:toe:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Како што спомнав претходно, планирам да се запишам на економски факултет, и за интерни предмети да изберам Филозофија и Историја. Добар избор е ова или?
Во однос на тоа што ти треба за на факултет, подобро некои од овие предмети да го замениш со социологија, а инаку за да полагаш историја не ти препорачувам, бидејќи како што не извести нашата професорка имало еден куп што паднале на тој предмет:(

Инаку, вчера имавме гости во школо од ФЕИТ и има нешто што не ми е јасно:icon_neut Имено, за да се запишеш во првиот уписен рок потребни ти се (како интерни) физика, информатика или странски јазик, а за екстерен нормално математика. Ама за вториот уписен рок, не мора да ги имаш тие предмети. Може со било кои. Која е логиката тука?
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Do vikiche.. Jas znam deka eksteren ako ti e angliski nemozes i kako interen da zemesh nekoj jazik. Za ova sum skoro 100%sigurna, posto mn lugje se bunea i na profesori i na psiholozi zosto toa e zabraneto. Prvo ne se sovpagja toa sto filoloshki na pr baraat i interen i eksteren da zemesh jazik, a od druga strana ova ti e zabraneto.. Seuste fakultetite i maturata ne se usoglaseni za raboti kako ovie.. taka da snajdi se pa zivi ....:helou:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Do vikiche.. Jas znam deka eksteren ako ti e angliski nemozes i kako interen da zemesh nekoj jazik. Za ova sum skoro 100%sigurna, posto mn lugje se bunea i na profesori i na psiholozi zosto toa e zabraneto. Prvo ne se sovpagja toa sto filoloshki na pr baraat i interen i eksteren da zemesh jazik, a od druga strana ova ti e zabraneto.. Seuste fakultetite i maturata ne se usoglaseni za raboti kako ovie.. taka da snajdi se pa zivi ....:helou:
Токму така... Значи за на филолошки , моеш да земеш градинарство и кулинарство ако сакаш, ама не смее да ти е и екстерниот и интерниот јазик.... :uvo::uvo::uvo: Се гледа дека ова е идеја на нашите висококоефициентни политичари... :back:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Инаку, вчера имавме гости во школо од ФЕИТ и има нешто што не ми е јасно:icon_neut Имено, за да се запишеш во првиот уписен рок потребни ти се (како интерни) физика, информатика или странски јазик, а за екстерен нормално математика. Ама за вториот уписен рок, не мора да ги имаш тие предмети. Може со било кои. Која е логиката тука?
Сосема е логично. Ако во првиот уписен рок не успееш да влезеш, малку е веројатно дека предметите кои си ги избрал ќе бидат компетентни за друг факултет различен од тој на кој што не те примиле. Па затоа во вториот уписен рок предметите кои си ги избрал не се битни. :pipi:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Сосема е логично. Ако во првиот уписен рок не успееш да влезеш, малку е веројатно дека предметите кои си ги избрал ќе бидат компетентни за друг факултет различен од тој на кој што не те примиле. Па затоа во вториот уписен рок предметите кои си ги избрал не се битни. :pipi:
Не, не. Не бараат различни предметите на сите факултети. Повеќето се совпаѓаат. Пример, ако одбереш филозофија и социологија, тогаш имаш право да конкурираш на: филозофски, филолошки, економски, правен (па дури и на ФЕИТ ако си во втор уписен рок). Меѓутоа, не е фер некој на ФЕИТ да се запише во првиот уписен рок со потребните предмети (за чие учење треба да го згрееш столчето), а некој во втор уписен рок да влезе со други предмети кои немаат никаква поврзаност со тие што ги бараат :icon_conf
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom