Атеизам - дефиниција

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Кај тоа пишува дека верувам во НЕШТО



Добро прашање за вернициве, колку го знаат тоа у што веруваат
Уште еден “паметен“ атеист. Ај ти одговори ми како неверник, колку неверниците го знаат она на кое му се спротиставуваат и ги обвинуваат верниците дека не знаат во што веруваат?! За пример, ја го знам Марјан Стојановски, секоја една ебана песна му ја знам, затоа и го мрзам. Ти ја знаеш ли до детали верата (ти бирај си која сакаш) за да можеш да бидеш сигурен дека не треба да веруваш во неа?! Знаеш ли зошто си одлучил да бидеш неверник?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Уште еден “паметен“ атеист. Ај ти одговори ми како неверник, колку неверниците го знаат она на кое му се спротиставуваат и ги обвинуваат верниците дека не знаат во што веруваат?! За пример, ја го знам Марјан Стојановски, секоја една ебана песна му ја знам, затоа и го мрзам. Ти ја знаеш ли до детали верата (ти бирај си која сакаш) за да можеш да бидеш сигурен дека не треба да веруваш во неа?! Знаеш ли зошто си одлучил да бидеш неверник?
Еве го најпаметниот верник.... бингооооо

1. Немам потреба да го знам она во кое НЕ верувам, исто како шти ти немаш потреба да знаеш за атеизмот (од приложеното се гледа и дека не знаеш)
По истата аналогија ќе те прашам дали ти ги знаеш до детали Хиндуизмот, будизмот, Муслиманството... па си согледал дека христијанството е најдобра „вера“ за тебе??
I don't think so.....
Или да не одам подалеку дали ги знаеш сите христијански вери, православна,католичка, протестантска итн....

2. Многу добро знам зошто не верувам во прикаски за мали деца.
3. Христијанството не ми е толку непознато колку што ти мислиш дури го знам и повеќе од тебе. Прашање е што ти знаеш за атеизам.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Еве го најпаметниот верник.... бингооооо

1. Немам потреба да го знам она во кое НЕ верувам, исто како шти ти немаш потреба да знаеш за атеизмот (од приложеното се гледа и дека не знаеш)
По истата аналогија ќе те прашам дали ти ги знаеш до детали Хиндуизмот, будизмот, Муслиманството... па си согледал дека христијанството е најдобра „вера“ за тебе??
I don't think so.....
Или да не одам подалеку дали ги знаеш сите христијански вери, православна,католичка, протестантска итн....

2. Многу добро знам зошто не верувам во прикаски за мали деца.
3. Христијанството не ми е толку непознато колку што ти мислиш дури го знам и повеќе од тебе. Прашање е што ти знаеш за атеизам.
Е што има за атеизам да знаеш ?
Религија да не стана у задње време :pos:
One man says God is; his statement is positive.
The other says there is no God; his statement is negative. But both are sailing in the same boat,
they are not different people. They have not inquired.
Neither the theist has doubted nor the atheist has doubted; both have accepted borrowed
knowledge.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Е што има за атеизам да знаеш ?
Религија да не стана у задње време :pos:
One man says God is; his statement is positive.
The other says there is no God; his statement is negative. But both are sailing in the same boat,
they are not different people. They have not inquired.
Neither the theist has doubted nor the atheist has doubted; both have accepted borrowed
knowledge.
Само религиите ли треба да се знаат???
Што пак толку за религија има да се знае Семоќниот и се е кажано, ако нешто не ти е јасно прочитај во библијата....хаха, и толку
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Decko, stvarno ne me sfakas, ili se pravis deka ne me sfakas???

Vernicite tvrdat odredena rabota...taka da nivna zadaca e da dokazat deka toa vo sto veruvaat e tocno...ako dokazat, nemam nikakov problem, odma ke stanam vernik...Biblijata sum ja procital MNOGU pati, i jasno mi e zosto postojat stotici razlicni vidovi na hristijanstvo vo svetot...ZATOA STO SEKOJ MOZE DA SI SOZDADE SVOJA SLIKA ZA GOSPOD, ZAVISNO OD TOA KAKO NA NEGO MU ODGOVARA...

Znaci ti me prasa sto podrazbiram pod Bog...mnogu opsto prasanje i ako prasas 1,000,000 luge, ke dobies isto tolku razlicni odgovori...zatoa, jas sakam vernicite da mi dadat svoi definicii i dokaz i pricina zosto bi veruval...dosega mnogu razlicni definicii mi bile dadeni, no dokaz i pricina...not so much...

po muabetov mi licis na vernik, pa ako sakas moze da mi ja kazes tvojata definicija za gospod (vo koj i da veruvas), i sto e povazno, ZOSTO veruvas?

Еве јас сум верничка и немам задача да докажувам на никого дали Бог постои ?

Само можам да изнесам мислење зошто верувам. :)
Jasno mi e sto vikas, deka nikoj ne moze da znae dali ima ili nema visa sila...ama vernicite se tie sto tvrdat deka ima visa sila...the burden of proof (sto bi rekle amerikancite) e na niv...se dodeka ne dokazat (a ne uspeale milijarda godini), nema pricina da se veruva...i btw, ako si "agnostic", toa znaci i deka ne si siguren dali zevs, apolo, krishna, vishnu itn postojat??? Ti si ateist vo vrska so tie bogovi zatoa sto nikoj ne dal dokaz za nivno postoenje....jas samo odam cekor podaleku i go opisuvam i bogot od biblijata, bas radi istata pricina- nema dokaz da se veruva vo toj bog...
Aко ти или некој друг тука што не верува во Бог, докаже дека Бог не постои одма станувам неверник (ќафир) :salut:

--- надополнето ---

Е што има за атеизам да знаеш ?
Религија да не стана у задње време :pos:
One man says God is; his statement is positive.
The other says there is no God; his statement is negative. But both are sailing in the same boat,
they are not different people. They have not inquired.
Neither the theist has doubted nor the atheist has doubted; both have accepted borrowed
knowledge.
Абе труби да земеш да трубиш и џабе е. :tv:
 
T

Tetro

Гостин
Aко ти или некој друг тука што не верува во Бог, докаже дека Бог не постои одма станувам неверник (ќафир) :salut:


Истото ќе ти го кажам, само малку завртено...
Aко ти или некој друг тука што верува во Бог, докаже дека Бог постои одма станувам верник.

Разликата е што можеш да докажеш ако нешто постои, а ако НЕ ПОСТОИ, како може да докажеш? :mist:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Уште еден “паметен“ атеист. Ај ти одговори ми како неверник, колку неверниците го знаат она на кое му се спротиставуваат и ги обвинуваат верниците дека не знаат во што веруваат?! За пример, ја го знам Марјан Стојановски, секоја една ебана песна му ја знам, затоа и го мрзам. Ти ја знаеш ли до детали верата (ти бирај си која сакаш) за да можеш да бидеш сигурен дека не треба да веруваш во неа?! Знаеш ли зошто си одлучил да бидеш неверник?
eve jas ke odgovoram, konkretno za hristijanstvoto, knigata e tolku ocigledno izmislena da objasni raboti koi lugeto ne gi sfakale pred iljadnici godini, duri i smesno e...mnogu pati sum ja procital biblijata i radi toa sum i ateist....takov gospod ne e mozno da postoi...i oh, by the way, nema dokaz deka bogot od biblijata e porazlicen od site drugi bogovi koi covekot gi izmislil pred nego a i posle nego...ete zatoa sum ateist
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Еве јас сум верничка и немам задача да докажувам на никого дали Бог постои ?
Само можам да изнесам мислење зошто верувам. :)
Па изнеси........

Aко ти или некој друг тука што не верува во Бог, докаже дека Бог не постои одма станувам неверник (ќафир) :salut:
Се докажува постоење на нештата, а не непостоењето. Не видов дека некој докажа.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
eve jas ke odgovoram, konkretno za hristijanstvoto, knigata e tolku ocigledno izmislena da objasni raboti koi lugeto ne gi sfakale pred iljadnici godini, duri i smesno e...mnogu pati sum ja procital biblijata i radi toa sum i ateist....takov gospod ne e mozno da postoi...i oh, by the way, nema dokaz deka bogot od biblijata e porazlicen od site drugi bogovi koi covekot gi izmislil pred nego a i posle nego...ete zatoa sum ateist
А каков господ е можно да постои ?
Нели рече дека сите приказни за господ се измисљотина.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Еве јас сум верничка и немам задача да докажувам на никого дали Бог постои ?

Само можам да изнесам мислење зошто верувам. :)


Aко ти или некој друг тука што не верува во Бог, докаже дека Бог не постои одма станувам неверник (ќафир) :salut:

--- надополнето ---



Абе труби да земеш да трубиш и џабе е. :tv:

1. spored tvojata biblija, MORA da izneses zosto veruvas vo bog na site nevernici da gi ubedis, inaku i ti ne si vredna za da odis vo rajot (si ja procitala biblijata???)

2. sekoj moze da ja zavzeme taa pozicija, i muslimani, i hindu, i budisti i taka nataka...toa e ko decana, "cuvam doma nevidliv zmej", "e aj dokazi"..."nene aj dokazi deka ne cuvam"...ako nekoj tvrdi nesto (vernicite tvrdat deka gospod postoi), nivna zadaca e da dokazat deka toa e tocno...ateizmot ne prodava nisto, tuku samo ja otfrla pretpostavkata deka postoi bog...

dali treba da dokazam deka Jeti NE POSTOI za da ne veruvam deka postoi? ili treba da cekam dokaz deka postoi ZA DA VERUVAM, a se do togas da ne veruvam...razmisli

I ako nesto postoi, toa bi mozelo da se dokaze, no ako nesto ne postoi, ne moze da se dokaze deka ne postoi...tolku!
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
1. spored tvojata biblija, MORA da izneses zosto veruvas vo bog na site nevernici da gi ubedis, inaku i ti ne si vredna za da odis vo rajot (si ja procitala biblijata???)

2. sekoj moze da ja zavzeme taa pozicija, i muslimani, i hindu, i budisti i taka nataka...toa e ko decana, "cuvam doma nevidliv zmej", "e aj dokazi"..."nene aj dokazi deka ne cuvam"...ako nekoj tvrdi nesto (vernicite tvrdat deka gospod postoi), nivna zadaca e da dokazat deka toa e tocno...ateizmot ne prodava nisto, tuku samo ja otfrla pretpostavkata deka postoi bog...

dali treba da dokazam deka Jeti NE POSTOI za da ne veruvam deka postoi? ili treba da cekam dokaz deka postoi ZA DA VERUVAM, a se do togas da ne veruvam...razmisli

I ako nesto postoi, toa bi mozelo da se dokaze, no ako nesto ne postoi, ne moze da se dokaze deka ne postoi...tolku!
1. Не се интересирам да убедам никого. Иначе сум прочитала нешто од Библијата (што сакаш да кажеш) ??
2. А од каде се сигурни атеистите дека Бог не постои ?

За сите прашањето ! Како да ви се докаже дека Бог постои ? :)
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
I ako nesto postoi, toa bi mozelo da se dokaze, no ako nesto ne postoi, ne moze da se dokaze deka ne postoi...tolku!
Јok .
Не е така .
Ај докажи дека сакаш некого пример.
Квалитет не се докажува , интелигенција не се докажува.
The tao that can be told is not the eternal Tao.
Си чул за трансцендентално ?
 
T

Tetro

Гостин
2. А од каде се сигурни атеистите дека Бог не постои ?

За сите прашањето ! Како да ви се докаже дека Бог постои ? :)
Не се обидувај да покренеш прашања, кои и сам/а не знаеш да ги дефинираш.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
А каков господ е можно да постои ?
Нели рече дека сите приказни за господ се измисљотина.
Odgovarav konkretno zosto e absurdno Bogot od Biblijata da postoi...
Gospod koj e semoken, seznaen, perfektno moralen (kakov sto e pretstaven) NE E MOZNO da pravi greski na sekoj cekor, da im nareduva na evrejskite pleminja da vrsat genocid, da siluvaat devici otkako im gi ubivaat site rodnini, da bara luge da gi zrtvuvaat svoite deca samo zatoa sto saka da gi testira, da dava zakoni od tipot "kamenuvajte gi decata ako se neposlusni", ili "iseci ja rakata na zenata koja posegnuva po genitaliite na mazot za vreme na karanica" i na kraj (i najvazno) da izmacuva luge ZASEKOGAS vo pekolot zaradi toa sto ne veruvale vo nego...absurdno e, i ako ja procitas celata biblija, bi znael...

--- надополнето ---

1. Не се интересирам да убедам никого. Иначе сум прочитала нешто од Библијата (што сакаш да кажеш) ??
2. А од каде се сигурни атеистите дека Бог не постои ?

За сите прашањето ! Како да ви се докаже дека Бог постои ? :)
Poentava ja napraviv 1000 pati, ne mi se veruva deka ne me sfakas...Ateistite NE SE SIGURNI deka Bog ne postoi...samo nikakov dokaz ne e prezentiran za da veruvame deka postoi...se dodeka nema dokaz vo nesto, opravdana pozicija e da ne se veruva...ako veruvas vo se sto ke ti kazat, se dodeka ne se dokaze sprotivnoto, se stavas vo pozicija da veruvas vo mal milion gluposti, od tipoot na hmmm, ALAH, BUDA, VISHNU, KRISHNA, ZEVS, APOLO i taka nataka

eve uste ednas primerot...ako ti kazam deka "Jeti postoi, i oh, by the way, zivee kaj mene doma, samo sto koga ke mi dojdat gosti stanuva nevidliv" bi bilo opravdano DA NE MI VERUVAS, se dodeka ne ti dokazam...a koga ti ke mi pobaras dokaz, ako jas recam "NE MOZE, AJ TI DOKAZI MI DEKA NE POSTOI I NE ZIVEE KAJ MENE DOMA", siguren sum deka bi me smetala za neiskren i aroganten glupak

ako nesto postoi, MOZE DA SE DOKAZE, ako nesto NE postoi, NE MOZE DA SE DOKAZE DEKA NE POSTOI

--- надополнето ---

Јok .
Не е така .
Ај докажи дека сакаш некого пример.
Квалитет не се докажува , интелигенција не се докажува.
The tao that can be told is not the eternal Tao.
Си чул за трансцендентално ?
Dokaz deka sakam nekogo? Moite postapki prema taa osoba...
Kvalitet? Mojot performans vo dadenata situacija.
Intelegencija? Si cul za test za intelegencija?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
petar dali ti veruvas deka imas mozok . dali mozes da go vidis tvojot mozok a sepak veruvas deka imas, ne zboruvam sega vo napredna tehnologijaa da receme pred mnogu god lugeto veruvale deka imaat mozok no ne mozele da go vidaat, ne znaci nesto deka treba da se vidi pa da veruvaas , vsunost dokazitee ti se pred tvoite oci no izgleda ne mozes da gi vidis zaslepen si.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom