Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
2 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
0
iva sea se resiv ama bas 100% sum spremnaaaaaaaa
fala ti mnoooogu najmnogu!!!
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Пирсањето и бремените жени

Некои жени го оставаат и во текот на целата своја бременост,а некои и за време на пораѓањето.Што значи дека само ако им стане неудобно со пирсот кој го носат може да го извадат или пак да го заменат со некој потенок и помал како на пример Tygon (пластичен и тенок скоро како рибарска жилка).Тој ќе се прилагоди кон промените на вашето тело за да ви биде поудобно и веднаш штом ви заврши бременоста можете повторно да ставите некој од вообичаените пирсови.


Пирс на градите за време на бременост и доење
Што се однесува до пирс на пупката и за време на бременост како и за време на доење до сега не се покажала некоја негативна реакција,т.е доењето не е попречено од тоа што таа имала пирс. Значи за време на доење сите жени го вадат пирсот за да може да се одвива полесно доењето.

поз до членката.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
160
Поени од реакции
25
zato sto su piglu, :pos2: neko je rekao da je to u modi i svi se popale odma :vozbud:
 

Ann'

Jezebel's Daughter
Член од
9 јуни 2008
Мислења
210
Поени од реакции
9
Вака сеа, утре одам на пирсање. : )
Е сеа, дали треба да се закаже, или нема врска тоа, може да одам кога било? =/
Доколку нема бетадин, може било кој друг јоден раствор? И колку време треба да го користам бетадинот?

Ај, ако некој успее да ми одговори. Пред да се испирсам. =)

П.С. И колку кошта пирсање јазик? : )
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ми дојде и мене редот да се пофалам.:)

Во петокот се истетовирав, и засега се` е супер, заздравувањето иде ко што треба.

Ива, ја мачкам тетоважата со Јекодерм, само ме интересира до кога ќе треба да ја мачкам?:) И дали има посебни препарати за зачувување на бојата и слично?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Вака сеа, утре одам на пирсање. : )
Е сеа, дали треба да се закаже, или нема врска тоа, може да одам кога било? =/
Доколку нема бетадин, може било кој друг јоден раствор? И колку време треба да го користам бетадинот?

Ај, ако некој успее да ми одговори. Пред да се испирсам. =)

П.С. И колку кошта пирсање јазик? : )
За да не се повтараме читнете ја 1 страна од темата:wink:
Тетоважи и пирс-нега

значи да ти кажам се зависи и кај кој ке се пирсаш...

Оние кои работат во студио шреферираат ,те мора задолжително да се дојде еден ден пред пирсањето и да се остави (свој/ или од таму пирс ) за да се истерелизира! После тоа се закажува термин.
Бетадин има но за надворешна употреба (побарај по аптеките)

Колку чини пирсање незнам значи се ти зависи од студио до студио ...
бетадионт се користи 3- 4 пати дневно (ако е за интерна употреба- се прави како гргара 20 дена) за екстерна исто така 3- 4 пати дневно во рок од 20 дена!

Секако доколку имаш прашања биди поконкретен за кој пирс станува збор односно за кое место.

И секако внимавај околку пирсовите знаеш дека титаниумските се само по студијава.. се друго носи последици!

Бидете предпазливи навистина има мн ставрио кои вака не сте ги виделе а се дешаваат при нестручен и непрофесиоанел пирсинг...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Вака сеа, утре одам на пирсање. : )
Е сеа, дали треба да се закаже, или нема врска тоа, може да одам кога било? =/
Пожелно е да се закаже, за да се стерилизира пирсот кој ќе ти биде ставен, а за тоа е потребно малку подолго време. Пирсерите најчесто бараат да се закаже еден ден однапред за да има време преку ноќ да се стерилизира пирсот. Најчесто бараат и капар :)
Ах и да, треба и пирс да си купиш ако немаш.
Доколку нема бетадин, може било кој друг јоден раствор? И колку време треба да го користам бетадинот?

Ај, ако некој успее да ми одговори. Пред да се испирсам. =)
Бетадин како што можеш да прочиташ на претходните страни, веќе не се произведува, ама затоа имаш Повидон и останати јодни раствори. Се препорачува 1%тен раствор за да можеш и ако го голтнеш да не постои опасност по органите за варење.

П.С. И колку кошта пирсање јазик? : )
Зависи од тоа кај кого се пирсаш. Кај Игор во Скин Арт е 800 денари со твој пирс, или 1200 ако купиш нов пирс од кај него.
На други места можеби и другите се цените, но отприлика тука се движат.

Се остава пола од парите однапред како капар. И ако имаш под 18 години мора да имаш и лична карта од родител.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ми дојде и мене редот да се пофалам.:)

Во петокот се истетовирав, и засега се` е супер, заздравувањето иде ко што треба.

Ива, ја мачкам тетоважата со Јекодерм, само ме интересира до кога ќе треба да ја мачкам?:) И дали има посебни препарати за зачувување на бојата и слично?
тетоважата ја мачкаш значи 15 дена можеш на секои 3-4 саати да со јекодерм (јековит - хрватско е и поубаво мириса ) :wink:

Значи екстра крема за зачувување има ама само по странскиве сајтови и може да ти дадам линкчиња па да си нарачаш од нет:):):)

иначе можеш за сјај значи откако ке помине периодов убаво да зарасне (заздрави) мачкај ја со павловичева таман да остане сјајна а и кожата да се потхрани:):):)

екстра овет за побрзо заздравување и од 15 дена ( те кожичката побрзо да спадне) бањај се се почесто , значи плакни го местото се повеке и за 5-6 дена поминува :trepka::wink:

ако има пак нешто прашај и дај ми сликааа:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

ајде поз до тебе знаев дека ке се истетовираш:eek:jea:
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
И јас сум тетовиран

Слично на ова

 

Ann'

Jezebel's Daughter
Член од
9 јуни 2008
Мислења
210
Поени од реакции
9
Фала за брзиот одговор : )
Ја бев денеска, и чекав само 15тина минути. =S Бев во тату, ми рекоа дека е добро таму. Со се` пирс платив 950 денари. Ми рече да купам физиолошки раствор, а во апотека ми дадоа и стомадитин.

Е сега, што треба, а што не треба да се јаде?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ke jades povekje lesni jadenja pozelno e supi , tecnosti ...

Sekako vnimavaj na higienata i posle sekoe jadenje plakni go pirsot:)

osobeno bitno za pusacite!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Сакам да го сменам пирсот на јазик шо ми е .. ја си купив нов пирс ама страв ми е да го сменам.. со алкохол ли да го дезинфицирам па да го ставам.. или..??? ај кажете со што да го промијам пред да го ставам на јазик.. фалаа :back:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Сакам да го сменам пирсот на јазик шо ми е .. ја си купив нов пирс ама страв ми е да го сменам.. со алкохол ли да го дезинфицирам па да го ставам.. или..??? ај кажете со што да го промијам пред да го ставам на јазик.. фалаа :back:
најубаво е да го извриеш во вода така сите бактерии ќе се отстранат

и јас сакав да го сменам ама ќе го поносам малце новиот пирс и ми се појавува таа белата течност и го враќам стариот и со него ми е најубаво.
смени го па види со кој ти е најубаво
позз
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Сакам да го сменам пирсот на јазик шо ми е .. ја си купив нов пирс ама страв ми е да го сменам.. со алкохол ли да го дезинфицирам па да го ставам.. или..??? ај кажете со што да го промијам пред да го ставам на јазик.. фалаа :back:
за менување доволно е да се помине во врела вода и со бетадин (повидон) и нема да има гајле .Нормално пазете на шипките да не се некои шчкартни и со различа шипк аод претходната!!!
Тука има место за мали компликации поради ширењето на дупката кој аби требало после афтер кер да е зацелена !!!!

Препорака 2 купувајте пирсови од студијка исклучиво и нема да им апроблеми!:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom