Recent Content by youchooseyoulose

 1. youchooseyoulose

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Dobra vecer decki Dali nekoj ima menjato Makedonska vozacka dozvola vo Bugarska skoro? Ako ima da kaze koja e procedurata, kolku vreme treba za ova i kolku pari ke cini? posledno sto cuv e deka moras da imas 6 meseci prestoj vo Bugarija inaku nema sansa. Baska praele problemi so adresite pa...
 2. youchooseyoulose

  Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

  Здраво луѓе како иде? Листав назад за одговор но многу оф-топик постови и баталив. Како може да купам криптовалути online дали со дебитна, со кредитна или пејпал? Има мислам куповина и на Пејпал али пише дека МКД уште не е на листа, друго пробав Coinbase исто ми пише дека не сме поддржани и...
 3. youchooseyoulose

  Царина за стар багаж?!

  Знам дека администрацијата ни е катастрофа но после неколкуте обавени разговори имав можност да зборувам со: - "Неам поима" луѓе. - "Не сум надлежен за тоа" луѓе. - "Јас тебе не те познавам" луѓе. - Луѓе "А добро од каде ми го најде бројчево" Најпосле една госпоѓа ми се јави и објасни што и...
 4. youchooseyoulose

  Царина за стар багаж?!

  Здраво луѓе. Другар мој сака да прати книги и носена облека по авион од Дубаи за Скопје. Е сега, тој не иде со пратката а таа е на мое име, вкупна тежина околу 120КГ. Дали некој е запознаен со процедурата при влез на ваква пратка и дали има шанса да биде царинета? Фала и поздрав.
 5. youchooseyoulose

  Најекономично греење (затоплување)

  Dobar den postovani gledaoci :) Kratko prasanje: Kade moze da kupam freon R32, R410A i kakvi se paketite, dali se prodavaat malite kanisteri sto se od 1KG ili moram da kupam od onie po 10KG sto se? Pozdrav
 6. youchooseyoulose

  Најекономично греење (затоплување)

  Ovoj model so ti go pisav sose montaza ke me cini 36k. Toj ti sto mi go prati ke me cini 42k. 100evra ne se malku pari so ogled na toa so se ist brend i dvete se 5kw. Sto e razlikata? A gledam i eden model na Vivax 18 AEQI na akcija isto 36k so podobri karakteristiki na list. E sea citam Vivax...
 7. youchooseyoulose

  Најекономично греење (затоплување)

  So bi rekol za ovoj model Haier Tundra AS18TD2HRA/1U18EE8ERA
 8. youchooseyoulose

  Најекономично греење (затоплување)

  Neso poeftino drugar? So montaza i ostali stvari ke ispadne preku 42k. A tolku ne mi se dava za klima so bi ja koristel onaka kezual. Fala za preporakata sepak.
 9. youchooseyoulose

  Најекономично греење (затоплување)

  Dobra vecer dobri luge. Ajde preporaka za 5.5kW klima do 600€. Bi ja koristel letovo pretezno za ladenje a moze i prolet leto za onaka... koa temperaturite ni se shubi-dubi. 55m2 e prostorijata so pvc inaku lepenka kukja istok-zapad so sosednite, sprat iznad sprat ispod, neam stiropor ali...
 10. youchooseyoulose

  Греење, ладење и вентилација - Совети и Препораки.

  Здраво друштво, како иде? :) За греење ладење имаше теми но за ваков пакет систем неможев да најдам па отворив нова тема. Би побарал совет од некоја постручна особа околу HVAC систем. Станува збор за просторија за состаноци од околу 120м2 каде би сакал да го поставам системот. Пошто не станува...
 11. youchooseyoulose

  Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

  Благодарам за опфатниот одговор друже. Инаку комшиите имаат окрш викендици и реално се на 200 метри лево десно сите, башка што ни тие немаат струја а знаејќи ги, не би ги ни занимало пошто е скапо а реално и слабо одат натаму, па така неможам од никој да земам. Со агрегат не би сакал да се...
 12. youchooseyoulose

  Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

  А овака сега. Од мојата парцела налево од каде што влегувам во имот до асфалтот има уште две парцели коишто се на мои чичковци и тие не праат проблем за вакви работи, зборот ми е, ако излезам до улица со копање преку нивни имот од таму асфалт има 400метра (прав јавен пат) којшто на катастер се...
 13. youchooseyoulose

  Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

  400Евра е приклучукот Трасата би минала преку неколку ниви и пасишта, воглавно се парцели без објекти а некои од нив се напуштени со години, зарем може да ти прават проблем за ова? Зарем неможат по меѓите да ги постават бандерите? Размислував и за Акумулатори али струја е струа. Башка скапи се...
 14. youchooseyoulose

  Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

  Друже у старт ме сечеш :) Трафо има на околу 500метра, значи 100метра подалеку. Е сега локацијата е блиску едно село што имаше 200тини жители а сега нажалост има околу 4-5 фамилии останато што може да индицира дека трафото било некогаш многу пооптеретено од сега. А инаку јас би сакал да...
 15. youchooseyoulose

  Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

  Здраво дечки :) Пошто незнаев каде да постирам за ова прашање најсоодветно ми изгледаше оваа тема па решив тука да го поставам моето прашање. Имам една парцела на многу убаво место на која што сакам да направам викендца со струја, вода се културно, али проблем е тоа што нема блиску напонски...
На врв Bottom