Recent Content by oon

 1. oon

  Конфликтот во Сирија

  https://saff.ba/turska-vojska-objavila-snimak-kako-je-unistila-55-tenkova-18-oklopnjaka-i-29-haubica-asadovih-snaga-video/
 2. oon

  Конфликтот во Сирија

  The Turkish Armed Forces is the second largest standing military force in NATO, after the U.S..[8][9][10][11][8] Turkey is one of five NATO member states which are part of the nuclear sharing policy of the alliance, together with Belgium, Germany, Italy, and the Netherlands.[12]
 3. oon

  Конфликтот во Сирија

  Турција никогаш не беше на страната на Русија. Остајте го Ердо, се е игра... Да беше така како прво Турција ќе излезеше од НАТО. Едноставно неможе една стара и традиционална членка на НАТО да биде со Русија. Се беше фарса и лага уште од почетокот.
 4. oon

  Конфликтот во Сирија

  Нели Сирија имаше С-400 од Русија. Како влегоја турските воени авиони во Сирија да бомбардираат све живо и диво.?
 5. oon

  Конфликтот во Сирија

  А турска војска 40 години војува со Пкк..
 6. oon

  Конфликтот во Сирија

  Турската Армија и опозицијата се про амерички во Турција. Ердоган кат тат ќе биде ебен од позади, и тоа наскоро.
 7. oon

  Конфликтот во Сирија

  Друже мене ме интересира русите дали ќе стојат на зборот. Дали ќе го заштитат Асад или ќе го издаваат на Ердоган и на западните земјии. Како во времето со Милошевиќ овде на Балканот.
 8. oon

  Конфликтот во Сирија

  Според некои медиуми Турската армија пред малку со голема воена офанзива влезе во сирискиот град Идлиб. Градот Идлиб беше под контрола на Асад. Дали е вистина останува да се види во текот на денот.
 9. oon

  Конфликтот во Сирија

  Ок така нека биде..
 10. oon

  Конфликтот во Сирија

  Убо друже како сакаш така верувај. Поздрав 1582380961 https://www.brif.mk/osloboden-eks-nachalnikot-na-generalsh/ 1582381077 Една мала информација..
 11. oon

  Конфликтот во Сирија

  Армијата е про амерички ориентирана. А не про руски и про Ердоганска. Да да секуларистите се вратија назад на работа. Барај на гугл ќе видиш.
 12. oon

  Конфликтот во Сирија

  Е па не знае кај да тера бидејќи од една страна е под закана од неговите внатре во Турција. А од друга страна сака добри односи и со Русија. Иначе Ердоган да имаше апсолутна сила Турција ќе излезеше од НАТО уште од одамна. Во Турција само Ердоган е за Русија. Почнувајќи од армијата, па се до...
 13. oon

  Конфликтот во Сирија

  Се согласувам.
 14. oon

  Конфликтот во Сирија

  Во Турција Ердоган е про-руски ориентиран Турската Армија и секуларистите од опозицијата се про Амерички ориентирани. Тука е целата поента. Ако Ердоган упорно инсисистира добри односи со Русија тогаш ќе се соочи со нов вистински воен удар. И ќе биде осуден на доживотен затвор.
 15. oon

  Конфликтот во Сирија

  Добро утро друже.. Иначе Ѓуленистите кога се обидоа пуч да му направат на Ердоган само 5% од армијата учествуваше на пучот. Заради тоа пропадна пучот. Да даваа поддршка и секуларните кемалисти на пучот, тогаш исходот ќе беше многу поинакво. Односно Ердоган немаше да постои како претседател...
На врв Bottom