Recent Content by DuX1112

 1. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Е, не извртувај сега, не реков ништо такво. Ти си го интерпретираш така оти така ти одговара. Убаво набројав што се' мора да се деси за да си ја добијат они геополитичката војна, ние сме делче од слагалицата, со кое ако не може милум, ќе може силум. Класичен straw man...Додуша ми текнува кој...
 2. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Имено... Штом преговараме за промена на име... Очигледно промена на име е исходот. Луѓево како од вчера да се. Се' фино, ама не ти е базирано сценариово на реалниот однос на сили. Го игнорираш делот кај што сме... најслаби и најнемоќни. Помалце ги кошта Македонија да ја притиснат/поделат, него...
 3. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Интересот на САД да ја осигура Европа од руското влијание. Целта е да се напика целиот континент во НАТО како не би можеле Русите цело време да палат пожари внатре и да дестабилизираат/саботираат долгорочни проекти. Доколку ние се туфкаме и теркаме уште (поминаа 30 години, пази), може некој...
 4. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Јас мислам дека ти се лажеш дека земјава ќе опстои ако не фати приклучок во ЕУ, и посебно НАТО. Ќе не' изедат за доручек... За месец дена веројатно. Да ти илустрирам поконкретно: опкружени сме со НАТО земји. Доста е на пример Албанија да изведе лажен инцидент, демек наши влегле во некое...
 5. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Фино, зошто мислиш дека биле глупости и без логика? Не може да не се решава без да остави сериозни, ако не и фатални последици. Ако не се реши за догледно време мене ми мириса дека ќе има војна во регионот, ново прекројување на границите а Македонија ќе ја нема, ни во овој облик ни со ова име...
 6. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Тогаш ќе гласа ПРОТИВ / НЕ. Прашањето е дали сте за влегување ВО ЕУ И НАТО СО ДОГОВОРОТ XYZ (пакет). Исто како да те праша некој ДАЛИ САКАШ ДА ГИ ПОСЕТИШ ВИЕНА И ПАРИЗ СО ЛЕТ НА ВИЗЕР. Не те прашуваат дали сакаш да одиш во Виена, Не те прашуваат само дали сакаш да одиш во Париз, Не те...
 7. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  У центарот на ЦИА. :))))
 8. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Е де, нареден пат коа ќе дојде ВМРО на власт ќе си го изгласаат истото ко попчиња. Видена е нивната, референдумот е нивна идеја впрочем, а во 2013 г. понудиле предлог Северна Македонија, има написи по медиуми како Грујче вика дека ќе го стаел на референдум, ова она... Останува да се види дали...
 9. DuX1112

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Не сум знаел дека сум имал фанови, фала на внимание. :)
На врв Bottom