Recent Content by callejón de la muerte

 1. callejón de la muerte

  Декриминализација на марихуаната во Македонија

  Едно време се вртеа муабети за трава како gateway drug кон хорс, кока, мет и остали појаки дроги а сите забораваат дека тоа секогаш ама баш секогаш е алкохолот. Скроз ми е орвелијански ова со алкохолот шо на магичен начин е "недрога". Од екс-дилер имам слушано дека она што го нарекуваат "бело"...
 2. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Вербата е на страна на оние кои веруваат во цифрата. Методологија може да се смени, ете ќе видиш догодина како муртински ќе кмечи дека достигнале 500 евра просек, ветено сторено. А две третини вработени испод 300 евра. Егзактно, за да има просек од 450 евра би требало плати од 700-800 евра да се...
 3. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Да, во Југославија. Замисли технологија за тенк од трета генерација. Дај опиши ја таа висока технологија која влегла во РСМ откако пастирот почна да ги части странциве? Јас знам за една каде се произведуваат каиши за автомобили, технологија од пред 50 години. Друга се тапацираат седишта за коли...
 4. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Така беше порано, земаа просеци од сектори, сега гледам нешто ја изменале методологијата со цел да се подлаже народ дека нешто работат, но сумата на било каков начин да е добиена е голо говно. Демек јаката институција во јаката држава, неискварена од дневна политика, корупција, непотизам...
 5. callejón de la muerte

  Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

  Не е чудно што многу се останати од прва светска, тогаш имало и makeshift боздогани, томахавки и секакви чудесии за блиска борба. Во ровови и нема многу простор за маневрирање, пушка со бајонет е гломазна и може да закачи некаде, затоа се појавиле машиненпистоле и подоцна автоматите. Америте...
 6. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Не,не се опфатени сите, не се земени сите исплатени плати туку е чист паушал и начинот на пресметка дава лажна цифра која подоцна се употребува во дневнополитички срања. Не ми се верува дека имало луѓе кои веруваат во тоа дека навистина просечна нето плата во РСМ во моментов е 27500 денари, но...
 7. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Баш така, тој е начинот на кој доаѓаат до цифрата 27500 денари :) Релевантни се ко фрижидер на Антарктик.
 8. callejón de la muerte

  Декриминализација на марихуаната во Македонија

  Мозокот кај мажи престанувал со развој баш на 25 години, кај жени на 22, па тие би требало да бидат реални "полнолетства" кога се работи за психоактивни супстанци ваљда. Инаку неам став по темава пошто не ми праи ќеиф трава, не знам зошто. По принцип не гледам зошто растение би било забрането...
 9. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Земаат рандом примероци од плата на "секторите" преку субсекторите, често ги менуваат и разместуваат, на крај ја делат вкупната цифра на "просек по сектор" со број на сектори и тоа им е "просечна плата по вработен". Реална просечна плата по вработен би била цифрата на исплатени плати на сите...
 10. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Лага е дека просечната плата се смета "по вработен", пресметките ги добиваат по "сектори" па така имаш сектор текстил со 40.000 вработени и сектор "воздухопловство" со 15 вработени, но во статистиката овие два сектори имаат исто учество. Државен завод за статистика е обично партиско пропагандно...
 11. callejón de la muerte

  Premier League - Season 2020/2021

  Cost benefit.
 12. callejón de la muerte

  Premier League - Season 2020/2021

  Хаверц од Челзи е во конкуренција за најголем флоп во Историја на ПЛ, заедно со Пепе од Арсенал и соиграчот Кепа, најскапиот голман евер. Во таа насока се движи и Погба иако не може да биде полош од Хаверц и да сака, овој не делува како фудбалер туку како присилно да го довеле на терен.
 13. callejón de la muerte

  Платите и професиите во Македонија

  Ептен, џамче скрши гљујо искривениот со инвестициите кои ги плаќаме ние и ден денес. Домашни даночни обврзници да го субвенционираат странскиот газда и да му овозможуваат профит кој го носи надвор. Просто генијално. Ама имало за 20-тина машинци работа. Уау.
 14. callejón de la muerte

  Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

  Само 70+10 куршуми за полуавтоматска Гаранд, not good. Чудно што и редови имале sidearm, ова е Колт М.11 ако не се лажам. Три рачни бомби ваљда стандард. Боксер за блиска борба, злу нетребало :D Кај нас имаме од ЈНА тотален сет нераздолжен пошто распадот се деси, од шатор до една чудесија на...
 15. callejón de la muerte

  Прва светска војна (1914-1918)

  Ја читам автобиографијата на Манфред фон Рихтхофен, веројатно наславниот пилот на сите времиња, познат како Црвениот Барон. Бидејќи превод на таква книга на МК е научна фантастика морав да посегнам по next best thing а тоа беше БГ превод "Аз, червенија изтребител" т.е. "Јас, црвениот ловец"...
На врв Bottom