Recent Content by argenthessis

 1. argenthessis

  Плински уреди

  Друже работиве што ги наброја ги има на голем дел од колите на плин. Така да јас би ти рекол навикни се на тоа. И да го средиш то што гуши и трокира пак ќе се јави. Не може да уградиш нешто во кола што не е предвидено од фабрика и пак се перфект да работи засекогаш.
 2. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Првин треба де се исчистат сите црева и и цевки што одат до турбото од масло и да се исперат со бензин. Маслото не е идеално особено не за во зима. Си треба 5-30. И чим го троши и смрди на масло, да сериозно е. Ако не си ти прв газда, од кај знаеш како е возена и како е одржавана колата...
 3. argenthessis

  Плински уреди

  Сијаличката за моторот (Check engine) оди заедно со плин ко гас со гаќи. Сто пати да ја исгасиш (а се гаси на дијагностика) сто и еден пат ќе светне, така да не вреди да се замараш за тоа. А тоа што ти капе бензин низ ауспух дефинтивно не е нормално, ако моторот е добар со добра компресија.
 4. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Дада, секако, сите коли во мк имаат поминато толку колку што пишува на километраж, особено дизелите на BMW, Audi, Mercedes i VW.
 5. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  А што очекуваш? Дизел BMW од 2000 година...500 000 км има досега поминато, и тоа со тормозење и малтретирање. Дур си дошол ти да седнеш во колата, едно 10 души пред тебе така ја возеле со педала до патос на ѓавато, затоа сега не оди. :toe:
 6. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Знам лик што има ист ваков и буквално ја шина од возење на црвена нафта, газија, и што ли уште не и нема гајле...ама не е автоматик, обичен мењач е. Автоматик ти е мачка во вреќа. може да се погоди и да тера уште 10 год. ама може и за 6 месеци да откаже. Инаку се доста погодени и со мотори и...
 7. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  А во МК која е логиката да одиш на официјален да ти сменат масло и филтри? Ај да си некако врзан во гаранција, ајде да одиш. Ама колава излезена од гаранција,што таму да одам, да ме има во списокот на одржување, демек кога ќе ја продаваш колата некој тоа ќе го интересира...секој ја гледа...
 8. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Не работат пиропатроните кои додатно го затегаат појасот, тоа механички што се заклучува при јако тргање е сосем друго, пиропатронот додатно го затега каишот и овозможува тој што седи на тоа седиште точно да удри напред во аирбегот. Нормално ако се работи како треба, без светење на сијаличиња.
 9. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Не може да се наполни капислата само. Решение за испукан airbag е само замена на истиот. Кај некој коли е лесно и се држи само на штрафчиња и се менува за 5 мин, ама кај некој е покомплицирано, треба да се претапацира воланот, седиштата, таблата, итн. Инаку за сите што им свети сијаличе за...
 10. argenthessis

  Сообраќајни прекршоци и казни

  Можно е, иако си средил со цајканите, лол и треба да си платиш и да ти ја земат возачката. Ко си бил џек да леташ со 100 низ населено место, сега биди џек до крај и одврзи го ќесето. Не се правам светец, сум возел и јас над ограничување, сум седнал и напиен (над лимит, не мртов пијан) да возам...
 11. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Купи нов, преслаб е за таа кола, 44 ампер часа не знам, ко малку ми делува, да не треба 55 за кај тебе? Инаку дај го овој кај шо продваат акумулатори, ќе ти одбијат некоја стотка. 1578756867 Хаххаахах Да е само Мерцедес...тука се и Ауди, БМВ и сл. Ако треба кредит да кренеш за да купиш гуми...
 12. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Што марка е акумулаторот?
 13. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Не знам од каде си ама Дац се одличен сервис како што се спомна.
 14. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Те уверувам дека топла не е мачка во вреќа ни во гаранција ни во квалитет. Доволно имам видено откажани акумулатори од овие фамозните марки за некој месец плус од гаранцијата за да сватам дека нема потреба да се плаќа за името плус 1500 денари, особено не за постари коли.
 15. argenthessis

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Нема ладњак за уље тој мотор (тн казанче) така да скоро сигурно дихтунг на глава е и ни оддалеку нема 500 евра да те фати. Макс 10 000 ден со сите пропратни работи, ако ти бара повеќе смени го мајсторот. 1578568414 Првин смени филтер за гориво. Може и да не е од филтер за гориво ама тој е...
На врв Bottom