Recent Content by мекојае

 1. М

  Сте се препознале самите себеси?

  Јас досега неам сретнато копија на мене а ми имат кажано како имат видено девојче исто како мене.Еднаш видов девојче како школска моја идам ја гушкам еее кај си Драгана и она еве бе и се смее ја се тргнам она само црти и фигура на Драгана. Ме фати срам викам леле извини се препознав ми враќа...
 2. М

  Љубов со магија

  Ако 3 особи имат луди идеи не значи дека сите се исти. Општо познато е дека у секоја фамилија си има црна овца Поздрав
 3. М

  Љубов со магија

  Не знам колку мислеш за многу одамна сите личности се живи и уште на почетокот напишав дека овие личности ми се во моето семејство така да се си е вистина.Мајка и на Трајанка сега е 93години. Кој не сака не мора да верува.поздрав
 4. М

  Љубов со магија

  Да точно дека биле мајки истовремено затоа што мајката ја раѓа Трајанка на 17год,а Трајанка раѓа на 18 год шо значи мајката и била 35 кога го родила последното седмо дете коа и е братче на Трајанка. Порано било нормално ова жените раѓале млади и по повеќе деца.
 5. М

  Љубов со магија

  Личност од семејството добил прстен направен од млеко од мајка му и од сестра му (двете у исто време биле доилки)и која ќе ја видел низ него негова била.Цел живот го помина со разни жени една го чекаше до 45год и потоа се омажи за друг. Не сакам да верувам но сакам да кажам ако е стварно така...
 6. М

  Јеховини сведоци

  Запознав едни такви јс пријатели и така на почеток фини се ок и седнуваме во бар и не смеат да си ги чиднат чашите пред пиење- така порано правеле кралевите и на секое чукнување умирал некој Роденден не слават-роденденот значи старееш плус за роденден била побарана главата на Св. Јован.. Кај и...
 7. М

  Драга Кајгана (виртуелен дневник)

  Дк имам у школото една наша балканка и нормално се дружиме само таму.Јас како подолго време тука и кажувам кое кај е кај има некој наш(Југославија) и ми е гајле шо проблеми има секој има нешто што го јаде ама почна да се однесува идиотски како најдобра е со јазикот жими к... и моето занимање...
 8. М

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Уште ли излават пасоши. Ја сите извори шо го имаше повеќе не работат а сакам да помогнам на едно србинче детето е душа.Ако знае некој нешто корисно нека пише
 9. М

  Драга Кајгана (виртуелен дневник)

  Јас како дете од село кога ќе се “работеше” некое животно од што многу плачев и трауми си праев моите ме испраќаа на гости, ама од кај комшиите што слушнав уште си имам трауми. Туку вчера си скинав бемка/младеж боли корни а сеа излегов на тераса да се сончам па ајде до пола стомак божем да не ја...
 10. М

  Закопани работи

  Штипско село пред 40/45 год,на сред село вла нашол прилично бааги злато и ставил пепел сабајле детско ноже.Овој луд имал 2сина и ќерка и “нормално” ќерката ја дал курбан. Татко ми има братучед кој и е сосед и го имам слушнато еднаш сам кажа девојчето наеднаш го снема и коа прашуваме кај е ништо...
 11. М

  Дали им верувате на гатачките (гатање)?

  Еве ти што викаш, и кај нас дојде една жена, оваа не беше циганка, од некоја друга раса беше, значи поштена, и гледаше на златни обетки. испадна на крај све злато што имавме дома да ти било проколнато, ама ете се нафати жената и го зема за да го закопа некаде. упм, се спасивме од зло и маѓија...
 12. М

  Дали им верувате на гатачките (гатање)?

  Иде Циганка кај баба ми која седеше во двор сама во лето. (Баба ми беше најскржавото човече на светот) Ц: шо праеш бабо зошто седиш сама? Б: сите се на работа! Ц: сакаш да ти гледам,нешто не си арна!!! Б: да да не сум, ајде кажи ми нешто Ц:дај нешто златно ја убаво на злато гледам Б: аааа неам...
 13. М

  Вили, самовили...

  Како дете со своите братучеди и тетка ми бевме на планина не знам на кој датум точно, излегувале самовилите на еден ѓол. Ни самовила ништо не видовме,кога се вратив дома приврзокот крст ми го немаше од ланчето.
 14. М

  Чудни македонски зборови

  Дедо ми од осоговскиот крај употребуваше исто фанела . Во некои села во Источна Македонија за пченка се користи мумуруска или царевка а за мисирка не знам.
На врв Bottom