Recent Content by КиреМали 1911

 1. КиреМали 1911

  Скопјанки - спремајте бикини!

  Ќе ни го изукрадат цел песок од обалата на Преспанско (пошо Ориѓанишчана не го давет нивнион :) ), и ќе го донесат овде, да го какаат ѓупчињана... Место да го средат езерцето во Парк, да заличи на нешо... тие нас, бања со алги :))))
 2. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  За бронзената патина прашуваш? Тешко е да се каже дефинирана бројка. Тоа што позеленува во бронзата, е всушност оксидацијата на бакарот (Cu), кој е составен дел на оваа легура: На почеток, атомите на бакарот реагираат со воздухот, и создаваат розов оксид, наречен куприт (Cu2O). Тој постепено...
 3. КиреМали 1911

  Вашиот хит на денот

  The ponies run, the girls are young, The odds are there to beat. You win a while, and then it’s done – Your little winning streak. And summoned now to deal With your invincible defeat, You live your life as if it’s real, A Thousand Kisses Deep. I’m turning tricks, I’m getting fixed, I’m back on...
 4. КиреМали 1911

  Кривата кула во Пиза веќе не е најкрива на свет

  И како по обичај, ако си архитект кој сака да експериментира со технологијата и да пркоси на физичките закони, трк на мерење терен во Абу Даби :) Фасцинантно дело, во секој случај. Не поради формата, која донегде е веќе видена, исто како и фасадата. Повеќе поради храбриот статички потег, и...
 5. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Е вака сега... Ченто е бел, затоа што е изработен од бел мермер, камен со карактеристика на полупорозност - впива одредено количество на влага, притоа менувајќи ја бојата од бела до темно-кремаста. Позитивната работа, кај овој материјал (затоа и се користи за скулптури) е тоа што со...
 6. КиреМали 1911

  Во Париз ограбени 500 милиони уметнички евра

  Ај, ај, ај... :)))) Ама, камо да бев бе друже, јас мислам дека ќе бев толку среќен, шо немаше да додржам и ќе имав кажано, и ќе бев веќе затворен :)
 7. КиреМали 1911

  Во Париз ограбени 500 милиони уметнички евра

  После 100 години, од коа ќе е умрен колекционерот, нема да е ни битно, ќе се најдат во нечии други раце. А за колекционерите и за тие кои ја сакаат уметноста, вреди и пет минути да си насамо со такво дело, а не цел живот. --- надополнето --- Мисли си дека ќе ги фатат.
 8. КиреМали 1911

  Во Париз ограбени 500 милиони уметнички евра

  Во светот постојат луѓе кои знаат да ја ценат уметноста, и се толку заљубени во неа, што не бираат средства за да поседуваат некое дело. Моментот со украдените дела, колку и да е неубав, зошто ќе немам прилика да ги видам, го сфаќам. Преголема страст да се поседува нешто. И, не е како Ферари...
 9. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Службено: Spaso, уште еднаш спомниш комуњар, партија, или слично на под-форумов, добиваш бан. edit: Miki1976 и ти. Стопати кажано, коментирајте од аспект на архитектура и уметност, а не од аспект на политика. Ако не го можете тоа, коментирајте на друг форум, кај шо ќе најдете наслов политика.
 10. КиреМали 1911

  Архитектите бараат преиспитување на проектот „Скопје 2014“

  И додека архитектите ти навиваат за архитектурата, докторите ти се молат за нова опрема, учителите не се опираат на корумпираност, и сите останати професионалци не смеат да се бават со професија... ... цветајте.
 11. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Стефус бе :) Ај првиот пример шо ми го имаш дадено, се слагам донекаде... ама во вториов, кај виде Модерна, жити се најмило? Да ми речиш некаков експресионизам, да те разберам. Ама и тоа потешко на човеков-дрво некако ми иде... Знаеш, има „дела“ кои не можат да се сместат во еден посебен стил...
 12. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Ич без навреда, иако по стоти пат се колнам дека ќе прекинам да коментирам на темава, ќе ти одговорам. Најкултурно што можам. Прво грешка си во стилот. Овде нема кубизам. Примеси негови можеби, али далеку од тоа дека може да се дефинира како кубистичка скулптура ова. Како второ, не мислам...
 13. КиреМали 1911

  Расизам

  Пошо сум имал контакти со црнци, и тоа баш такви, дојдени овде по некоја службена должност, а и сум јадел со нив заедно на маса, па богами и сум пиел, ич не се сметам за расист. Башка шо, ама ич не гледам разлика меѓу нив и белци, или не знам си какви. Странец како странец, се слагам малку...
 14. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Како шо можите да забележите, ве остајвме да си се полните во душичките на темава, и да коментирате за тоа какави лепоти се дешаваат низ плоштадов денес. Ама... Немој да ми плукаш по скултури кои имаат права уметничка вредност, кои се дела на етаблирани македонски автори и универзитетски...
 15. КиреМали 1911

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  Аман бе ЕвилБети, аман :) Првиот и вториот ти се генерали, следствено, ти се војсководци. Третиот ти е Еразмо Нарнијски, статуа попозната како Гатамелата. Исто така војсководец - во ренесансното време, Италија била поделена на државички. И не мешај, последнава е надгробна статуа. Поставена е...
На врв Bottom