Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Компирот, доматот, тутунот се во иста фамилија. И татулата. Па никому ништо, тоа не му значи нешто на болниот.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
прво направив брз тест од оние германските од еурофарм, па кога ми покажа позитивен отидов одма во авицена. резултатот и на двата теста е позитивен а ете имам и симптоми кои се развија екстра брзо за само еден ден, од кашлица до течење нос и температура.
Омикрон, спиј мирно, двајца блиски го прележаа со овие симптоми после НГ. Температурата кај нив беше 3-4 денови, грлото како да ти застанало нешто суво при голтање (7-8 денови), течење нос 5-6 денови. Не изгубија мирис, не изгубија вкус, температурата не им отиде над 38 ниту еден ден, омалаксаност само 2 денови.
Автоматски споено мислење:

Овојпат не е теза, него е непобитен факт . секој втор што кивна и му потече нос во мојата околина (посебно на работа каде сме 150+) се тестира и 99% вади позитивен резултат на факин корона , седат дома 5-6 дена карантин као , парацетамолче и топло чајче и така ... јас цел декември имав силна кашлица , неколку денови ме болеа и коските... отидов до матична, ми кажа па не е дека грипот исчезна знаеш, немора да значи да правиш корона тест , остави на моја совест де.. не се тестирав .. еве сите живи здрави не му фали влакно никому ... идеме даље .
Тоа се чекаше, затоа почнуваат да олабавуваат мерките особено во земји со висок степен на вакцинација.
По се изгледа дека сме на крајот, здравје натаму ќе си фаќаме сите, ама ќе биде business as usual.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Овојпат не е теза, него е непобитен факт . секој втор што кивна и му потече нос во мојата околина (посебно на работа каде сме 150+) се тестира и 99% вади позитивен резултат на факин корона , седат дома 5-6 дена карантин као , парацетамолче и топло чајче и така ... јас цел декември имав силна кашлица , неколку денови ме болеа и коските... отидов до матична, ми кажа па не е дека грипот исчезна знаеш, немора да значи да правиш корона тест , остави на моја совест де.. не се тестирав .. еве сите живи здрави не му фали влакно никому ... идеме даље .
Ако твојата околина е позитивна тоа не значи дека е грип туку овој сој на короната е поблаг.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Јавен документ од Англија
COVID-19 vaccine surveillance report Week 42
Со прости зборови, тие со две вакцини никогаш повеќе нема да можат да добијат природен имунитет на ковид групата вируси.
Тоа не значи дека ќе умрат, а многу потешко ќе предупредуваат, примерно Омикрон, и ако си стар ќе умреш, благодарение на вакцината.
За такви особи, додека се живи треба да се на игла, со актуелен бустер препарат, под услов да имаат произведено.
Како што викаат, на здравје бричење.
Не случајно тероризираат народ за трета , четврта вакцина, пример Грција и ред други , особено за стари луѓе.
Незнам многу дезинформација има, но има нешто многу гнило во Ковид теророт.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Океј. Полесен е овој сој, факт. Еве сите мои колеги што беа заразени, лесно го поминаа.
И двајцата невакцинирани колеги океј поминаа, само малку подолго ги држела температурата и треската, општо поизразени симптоми имале.
Фала Богу не е страшен овој сој, особено кај вакцинирани. Три-четири дена и толку.
Кај оние што се вакцинирани со три дози еден ден нос им течел само, блага температура и ништо повеќе.

Но не ми се верува дека сеуште има луѓе кои општо го негираат постоењето на вирусот, па и после цели две години. Лажни биле ПЦР тестовите -Грип било!
Боже сачувај работава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
... отидов до матична, ми кажа па не е дека грипот исчезна знаеш, немора да значи да правиш корона тест , остави на моја совест де.. не се тестирав .. еве сите живи здрави не му фали влакно никому ... идеме даље .
Само што сега не знаеш дали си прележал, и си испуштил да добиеш сертификат. Не знам дали ова ти значи нешто но вреди да се спомне како фактор. Не знам за тебе ама за мене лично макар самото сознание вреди. На крају краева брз тест за дома кошта ~300ден. и ако правилно се земе брис би требало да покаже точен резултат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Само што сега не знаеш дали си прележал, и си испуштил да добиеш сертификат. Не знам дали ова ти значи нешто, но вреди да се спомне како фактор. Не знам за тебе ама за мене лично макар самото сознание вреди. На крају краева брз тест за дома кошта ~300ден. и ако правилно се земе брис би требало да покаже точен резултат.
Ни јас не направив брз тест и ништо не ми значи тој сертификат од 45 дена! Притоа во секој момент можам да направам тест за антитела (кој исто така ништо не ми значи) ако сакам да утврдам дали сум бил во контакт со вирусот или не.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
а бе каква Корона, Ист Гејт мора да работи Турбо, знаете таму кој има дуќани ???
за да работаат овие Турбо воведоа и Недела државен Празник за сите маркети
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Ни јас не направив брз тест и ништо не ми значи тој сертификат од 45 дена! Притоа во секој момент можам да направам тест за антитела (кој исто така ништо не ми значи) ако сакам да утврдам дали сум бил во контакт со вирусот или не.
Тестот за антитела не обезбедува сертификат, што во случајов тебе не ти треба но на некој можеби му значи... Пример, за влез во повеќето држави сега бараат или вакцинација плус бустер доза, или вакцинација плус PCR тест, или сертификат за прележување на болеста.

Друга работа, е што со позитивен резултат од тест следува боледување. Одговорно е човек да се изолира од другите во ваква ситуација. Освен тоа и без разлика на полесната клиничка слика на овој сој, сеуште се работи за опака болест која во специфични случаи знае да направи лоши изненадувања. Зошто да не се искористи можноста ако системот ти пружа можност 20 дена боледување за да се одмориш и да се изолираш од можност да закачиш грипови и настинки, во момент кога имуниот систем ти е ослабен?

Еве пример со мој близок пријател. Пред месец и половина прележа ковид-19 со релативно лесни симптоми, но неодамна закачил грип и му се случиле компликации: пулмонарна емболија. Веќе неколку дена е хоспитализиран.

Ова се разбира е анегдота, и не значи дека на многумина ќе им се случи нешто вакво. Муабетот е зошто да не се направи сѐ што може за да се избегнат компликациите и проблемите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
eве, наместо почести бустери, ќе измислеле вакцина за еднаш годишно
така да, доста плачење и засукајте ракавите

 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461
а бе каква Корона, Ист Гејт мора да работи Турбо, знаете таму кој има дуќани ???
за да работаат овие Турбо воведоа и Недела државен Празник за сите маркети
Мора да се работи стари,не е секој на државна цицка и редовна пензија.
Чукни тоа лејката малку пред да пишеш нешто.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Мора да се работи стари,не е секој на државна цицка и редовна пензија.
Чукни тоа лејката малку пред да пишеш нешто.
удри си ја лејката, школите до први ги затворија а тука дечињата се топтан во буљук без маски...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461
удри си ја лејката, школите до први ги затворија а тука дечињата се топтан во буљук без маски...
Ти збореше за работење турбо на Ист гејт.

Инаку мене ако ме прашуваш сите мерки до една на вилипче и останатите дегени од политичари се ван секоја памет,тука го сметам и затварањето на училиштата,се разбира.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Мора да се работи стари,не е секој на државна цицка и редовна пензија.
Чукни тоа лејката малку пред да пишеш нешто.
Нека работат без вакви групирања.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Ти збореше за работење турбо на Ист гејт.

Инаку мене ако ме прашуваш сите мерки до една на вилипче и останатите дегени од политичари се ван секоја памет,тука го сметам и затварањето на училиштата,се разбира.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
од Ист Гејт нема леба, добивме само сообраќајна гужва, градот и така е во ХАОС... нека отворат фабрики , иако и тие новите фабрики се со 100% увозна суровина, ама барем има наша преработка и наши вработени таму ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom