Дежурна Ординација! #2

Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
У ова време

Закажете приватно ако можете да си дозволите кај доктор Горица у близина на Симпо на Рузвелтова.Може ке ви понуди опција и слика да и испратите за да види дали е итно.Пошто Дохчев покојни го нема,она е тренутно број 1.Како можеш за вакво нешто мирен да седиш,не те разбирам?
Дали докотор Горица има склучено договор со фондот и дали долго се чека за термин?
Автоматски споено мислење:

после постов да ја очекувам бијонс со илјада слики и реферати како тоа што сум го пишал не е точно. Иначе и да не мора да го горат со азот ќе му дадат друг третман, битно ќе иде на кожно. И нема никаква рана, не знам каде гледаш рана, местото е само воспалено малце.
Не е само воспалено,не се гледа добро на сликата зосшто има ставано кантарионово масло. Раната крвари денес ,утре и задутре заздравува го чеша се надеваме дека здравее а веќе третиот ден пак исто.Се лупи самата кора и пак крвари.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дали докотор Горица има склучено договор со фондот и дали долго се чека за термин?
Ја имаш во мој термин (има склучено договор со фондот) и следен слободен термин е на 25 мај.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Пред една недела правев некои лекарски прегледи и на крвната слика ми покажало покачен шеќер негде на граница. Што би можело да биде причина за ова? Обично сум немал такви проблеми а и водам здрав и спортски живот па се замислив.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пред една недела правев некои лекарски прегледи и на крвната слика ми покажало покачен шеќер негде на граница. Што би можело да биде причина за ова? Обично сум немал такви проблеми а и водам здрав и спортски живот па се замислив.
HbA1c тест.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Ми земаа крв од левата рака, првиот ден се беше во ред ама утредента ми се појавија две големи темно сини модрици на десната страна од вената.
Прв пат ми се случува ова, се надевам не е ништо сериозно?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ми земаа крв од левата рака, првиот ден се беше во ред ама утредента ми се појавија две големи темно сини модрици на десната страна од вената.
Прв пат ми се случува ова, се надевам не е ништо сериозно?
Не е ништо, не се секирај. Очигледн си мал сеуште. Ќе пораснеш, не брзај.
Туку за вакви ствари имаш број Ало Докторе (02)15123 , ако не се лажам 24 саата работат.
Јави се фино лепо. Барање помош од било каков форум ти е како барање помош од пијан човек.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ми измерија крвен притисок 110 со 70. И лекарката рече дека не е страшно тоа но дека сепак требало како понормално било да се има 120 с0 80.
Давав доброволно крв како дарител и во Црвен крст ми измерија крвен притисок пред да давам крв. Ми дадоа да испијам кока кола со цел да се подобри крвниот притисок додека чекав на ред за да дарувам крв.

Си имам еден здравствен проблем од кој имам мака и тензија горе во главата, и често имам лупање и пулсирање горе во главата. И често ми одзема енергија тој мојот здравствен проблем, на суво ми празни енергија.

И спомнав на докторката што проблем имам, таа одговори дека најчесто се јавува кај деца тој проблемот, тоа и самиот го знам одамна. Јас сум меѓу тие поретките кај кои тој здравствен проблем се јавува во пубертет. И реков на докторката: и сега веројатно цело време ќе морам да го трпам проблемот. Докторката водивна, се насмевна и рече: тоа е, нема што да се прави.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ми измерија крвен притисок 110 со 70. И лекарката рече дека не е страшно тоа но дека сепак требало како понормално било да се има 120 с0 80.
Давав доброволно крв како дарител и во Црвен крст ми измерија крвен притисок пред да давам крв. Ми дадоа да испијам кока кола со цел да се подобри крвниот притисок додека чекав на ред за да дарувам крв.

Си имам еден здравствен проблем од кој имам мака и тензија горе во главата, и често имам лупање и пулсирање горе во главата. И често ми одзема енергија тој мојот здравствен проблем, на суво ми празни енергија.

И спомнав на докторката што проблем имам, таа одговори дека најчесто се јавува кај деца тој проблемот, тоа и самиот го знам одамна. Јас сум меѓу тие поретките кај кои тој здравствен проблем се јавува во пубертет. И реков на докторката: и сега веројатно цело време ќе морам да го трпам проблемот. Докторката водивна, се насмевна и рече: тоа е, нема што да се прави.
И сеа? Имаш некое конкретно прашање?
Што убо си пиша сè, ја не глеам тука каква помош бараш од ординацијава.
Треба да те молиме да ни кажеш кој е тој таинствен проблем што се јавувал кај деца ама ти го имаш? Се срамиш, кутрото?
Драга кајгана е наваму >>>
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ми измерија крвен притисок 110 со 70. И лекарката рече дека не е страшно тоа но дека сепак требало како понормално било да се има 120 с0 80.
Давав доброволно крв како дарител и во Црвен крст ми измерија крвен притисок пред да давам крв. Ми дадоа да испијам кока кола со цел да се подобри крвниот притисок додека чекав на ред за да дарувам крв.

Си имам еден здравствен проблем од кој имам мака и тензија горе во главата, и често имам лупање и пулсирање горе во главата. И често ми одзема енергија тој мојот здравствен проблем, на суво ми празни енергија.

И спомнав на докторката што проблем имам, таа одговори дека најчесто се јавува кај деца тој проблемот, тоа и самиот го знам одамна. Јас сум меѓу тие поретките кај кои тој здравствен проблем се јавува во пубертет. И реков на докторката: и сега веројатно цело време ќе морам да го трпам проблемот. Докторката водивна, се насмевна и рече: тоа е, нема што да се прави.
Кој е "тој здравствен проблем"? Не може некој да ти даде совет или помош без притоа да ти го знае конкретниот проблем, кога ти се (по)јавил, како започнал (интензитет и дали има подобрување), кои симптоми ги имаш и во кој обем. Фактички треба да одговориш на што е можно повеќе прашања од анамнезата.

На дел од прашањата одговори- кога ти се појавил и укажа на дел од симптомите. За да некој проба да ти помогне ќе мора да кажеш нешто повеќе. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ми измерија крвен притисок 110 со 70. И лекарката рече дека не е страшно тоа но дека сепак требало како понормално било да се има 120 с0 80.
Давав доброволно крв како дарител и во Црвен крст ми измерија крвен притисок пред да давам крв. Ми дадоа да испијам кока кола со цел да се подобри крвниот притисок додека чекав на ред за да дарувам крв.

Си имам еден здравствен проблем од кој имам мака и тензија горе во главата, и често имам лупање и пулсирање горе во главата. И често ми одзема енергија тој мојот здравствен проблем, на суво ми празни енергија.

И спомнав на докторката што проблем имам, таа одговори дека најчесто се јавува кај деца тој проблемот, тоа и самиот го знам одамна. Јас сум меѓу тие поретките кај кои тој здравствен проблем се јавува во пубертет. И реков на докторката: и сега веројатно цело време ќе морам да го трпам проблемот. Докторката водивна, се насмевна и рече: тоа е, нема што да се прави.
Тоа е кога едукација на докторите завршува во 1980, ќе се трескат вакви глупости. 110/70 е перфектен притисок, 120/80 е осетно полош притисок.

Ти давале кока кола за да ти го подобрат?

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
4
јас имам од 130/90 до 150 /100 притисок овој вика 110 лош притисок
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
od 140 do 160 e prva faza hipertenzija , ne znam od kaj najde vtora faza
 

Kajgana Shop

На врв Bottom