Дежурна Ординација! #2

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не знам со маст диклофенак дали да се обидам...или тоа е само за намалување на моментална болка?
Ма користи се живо и диво шо имаш на распологање. Се е за моментално намалување за болка.
Битно е да си олсеснеш функционираењто у тек на ден.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Здраво, може ли да ми подобјасните што значи ова:

Дијагноза: РТГ ПУЛМО ЕТ КОР
Нагласен интерстициум без јасно формирана консолидација.
Срцева сенка и хилуси уредни, незголемени.
ФК синуси слободни.

Ви благодарам многу!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.930
Овие неколку месеци почна со строга рестрикција на храна, со желба да ослаби иако е всушност, слаба со оглед на нејзината висина, во текот на денот едвај еднаш јаде, и тоа строго без леб, само на боцка што би се рекло - парче сирење, кашкавал, и некој сувомеснат производ, на замерки на изгледот дека е слаба и дека треба малку да се поправи реагира на начин што не сака да зборува за тоа и вели дека треба да ослаби уште 5 килограми, од време на време пие лаксативи во вид на чоколатца или Дримо швајцарскиот чај за слабеење, уште фалеше синоќа да поврати и тоа малку што го имаше изедено за ручек, а можеби и претходно повраќала а не знае никој за тоа, има скроз погрешна претстава за своето тело зашто е слаба а се доживува како дебела. Дали ова е почетен стадиум на анорексија, и како да се пристапи и убеди личноста дека треба да го смени пристапот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Овие неколку месеци почна со строга рестрикција на храна, со желба да ослаби иако е всушност, слаба со оглед на нејзината висина, во текот на денот едвај еднаш јаде, и тоа строго без леб, само на боцка што би се рекло - парче сирење, кашкавал, и некој сувомеснат производ, на замерки на изгледот дека е слаба и дека треба малку да се поправи реагира на начин што не сака да зборува за тоа и вели дека треба да ослаби уште 5 килограми, од време на време пие лаксативи во вид на чоколатца или Дримо швајцарскиот чај за слабеење, уште фалеше синоќа да поврати и тоа малку што го имаше изедено за ручек, а можеби и претходно повраќала а не знае никој за тоа, има скроз погрешна претстава за своето тело зашто е слаба а се доживува како дебела. Дали ова е почетен стадиум на анорексија, и како да се пристапи и убеди личноста дека треба да го смени пристапот?
на психијатар баче. Хемијата у мозокот е пореметена начисто. Целото тело е у фаза на депресија, дури и да јаде нема да има ефект пошто телото одбива храна.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.930
на психијатар баче. Хемијата у мозокот е пореметена начисто. Целото тело е у фаза на депресија, дури и да јаде нема да има ефект пошто телото одбива храна.
Зар смееш психијатар да спомнеш, кога она реагира на тоа само ако и кажеш дека е слаба. И воопшто не сака за тоа да зборува, се лути.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Овие неколку месеци почна со строга рестрикција на храна, со желба да ослаби иако е всушност, слаба со оглед на нејзината висина, во текот на денот едвај еднаш јаде, и тоа строго без леб, само на боцка што би се рекло - парче сирење, кашкавал, и некој сувомеснат производ, на замерки на изгледот дека е слаба и дека треба малку да се поправи реагира на начин што не сака да зборува за тоа и вели дека треба да ослаби уште 5 килограми, од време на време пие лаксативи во вид на чоколатца или Дримо швајцарскиот чај за слабеење, уште фалеше синоќа да поврати и тоа малку што го имаше изедено за ручек, а можеби и претходно повраќала а не знае никој за тоа, има скроз погрешна претстава за своето тело зашто е слаба а се доживува како дебела. Дали ова е почетен стадиум на анорексија, и како да се пристапи и убеди личноста дека треба да го смени пристапот?
Moj sovet vi e konsultacija so psihijatar
Megu podobrite psihijatri se Zaneta Karagoceva, Antoni Novotni, Aleksandar Marcikic
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Направив нова крвна слика, два месеци после прележана корона.
Сите параметри ми се во граница освен еден.
Тоа е LDI за кој Normal Range е 81-234, a мене ми е скоро дупло 554.
Не можам да најдам на интернет за што точно станува збор, па ако може некој поискусен да даде мислење?
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Здраво, може ли да ми подобјасните што значи ова:

Дијагноза: РТГ ПУЛМО ЕТ КОР
Нагласен интерстициум без јасно формирана консолидација.
Срцева сенка и хилуси уредни, незголемени.
ФК синуси слободни.

Ви благодарам многу!
Нема место за грижи од овој наод.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Здраво,дали некој се соочил со ваков проблем.На татко ми му се појави рана на десното рамо.Раната не заздравува цела година.Беше кај матичната и му е дадено кантарионово масло но нема ефект.Со што да ја третираме? 175506024_142361264515272_5265559859725698400_n.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Здраво,дали некој се соочил со ваков проблем.На татко ми му се појави рана на десното рамо.Раната не заздравува цела година.Беше кај матичната и му е дадено кантарионово масло но нема ефект.Со што да ја третираме?Прегледај го приврзокот 293084
нека појде на кожно, ќе го изгорат со азот и ќе се изгуби
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
нека појде на кожно, ќе го изгорат со азот и ќе се изгуби
Рон душо, немаш појма од медицина а се топориш ко да си некој др.мр.проф.
Човекот има жива рана која цела година не му зараснува, а ти ќе му ја гориш со течен азот ко да е брадавица:facepalm:
Мора на кожно да оди, тоа да, обавезно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Рон душо, немаш појма од медицина а се топориш ко да си некој др.мр.проф.
Човекот има жива рана која цела година не му зараснува, а ти ќе му ја гориш со течен азот ко да е брадавица:facepalm:
Мора на кожно да оди, тоа да, обавезно.
после постов да ја очекувам бијонс со илјада слики и реферати како тоа што сум го пишал не е точно. Иначе и да не мора да го горат со азот ќе му дадат друг третман, битно ќе иде на кожно. И нема никаква рана, не знам каде гледаш рана, местото е само воспалено малце.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво,дали некој се соочил со ваков проблем.На татко ми му се појави рана на десното рамо.Раната не заздравува цела година.Беше кај матичната и му е дадено кантарионово масло но нема ефект.Со што да ја третираме?Прегледај го приврзокот 293084
Човек, каква матична, ова треба специјалист да го види и да прецизира што е. Не си играјте со вакви рани, како само кај матична бил? Ова може да развие сериозна инфекција.
Има ли други здравствени состојби татко ти? Со буквално ништо не може да ја поврзете ранава? Ај размислете убаво кога се појавила и што се случувало во тој период.

Иначе откако ќе прецизира специјалист што/како ако е цврст и јасен во терапијата, терајте. Ако не дава ни тоа подобрување, јас би пробал со бабина маст. Не масло туку маст базирана на невен и други ствари. Ќе ти пишам по пп бројче од човекот ако сакаш, само пратете му слика прво на Вибер. Ова само ако нема подобрување по соодветен третман од кожен/пластичар.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Здраво,дали некој се соочил со ваков проблем.На татко ми му се појави рана на десното рамо.Раната не заздравува цела година.Беше кај матичната и му е дадено кантарионово масло но нема ефект.Со што да ја третираме?Прегледај го приврзокот 293084
Најдобро е да си појде на кожен.

Ама како алтернатива земи и Флого маст (Flogocid). 200-250 ден е и ја има во скоро сите аптеки. Кога имав отворена рана за недела дена ми ја залечи.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
У ова време
Здраво,дали некој се соочил со ваков проблем.На татко ми му се појави рана на десното рамо.Раната не заздравува цела година.Беше кај матичната и му е дадено кантарионово масло но нема ефект.Со што да ја третираме?Прегледај го приврзокот 293084
Закажете приватно ако можете да си дозволите кај доктор Горица у близина на Симпо на Рузвелтова.Може ке ви понуди опција и слика да и испратите за да види дали е итно.Пошто Дохчев покојни го нема,она е тренутно број 1.Како можеш за вакво нешто мирен да седиш,не те разбирам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom