Што јадете во моментов? (фото)

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899


znaci NAJDOBRO nesto sto sum probal vo ovoj zivot!!!
Orgil Special Rulle im e, kao specijalitet na mestoto

przeni rakcinja, obicni rakcinja, avokado, losos pecen, chilimajonez,
i nekoi spicy/chili sosovi, plus wasabi i soja sos.

kako trgnalo od sushito, kje otkazam svinsko skros
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
aglio olio peperoncino...бомба паста праам,нек си ебе матер

20210114-185000 20210114-185023 20210114-185037 20210114-185051 20210114-185106
Само со жолчка или цело јајце? Јас ја правам за двајца со 1 цело и 1 жолчка на 300гр брашно, сакам да пробам само со жолчки денес, алфредо сос. И да, користиш специјално брашно или остро обично? И јас сакам свежа паста многу и често ја спремам.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Само со жолчка или цело јајце? Јас ја правам за двајца со 1 цело и 1 жолчка на 300гр брашно, сакам да пробам само со жолчки денес, алфредо сос. И да, користиш специјално брашно или остро обично? И јас сакам свежа паста многу и често ја спремам.
Рецепти за паста има многу.Колку што има градови во Италија толку постојат и рецепти.Неможам да кажам кој е правилен)))
Јас имам свој рецепт.
Жолчки 0.75
Брашно "00" 0.6
Семолина 0.4 ( брашно од тврди сорти пченица)
Маслиново масло 0.060

а ако ти треба за лепење (равиоли,тортелини,тортели итн) можеш и малце вода или бело суво вино да му капнеш ))))
Јас не ја солам,а некој ја солат.. ))))))
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Рецепти за паста има многу.Колку што има градови во Италија толку постојат и рецепти.Неможам да кажам кој е правилен)))
Јас имам свој рецепт.
Жолчки 0.75
Брашно "00" 0.6
Семолина 0.4 ( брашно од тврди сорти пченица)
Маслиново масло 0.060

а ако ти треба за лепење (равиоли,тортелини,тортели итн) можеш и малце вода или бело суво вино да му капнеш ))))
Јас не ја солам,а некој ја солат.. ))))))
Не ставам сол ни јас, ставам доволно во сосот. Ти веројатно ги мериш јајцата според меркиве, ама ко што ми стои по твојов рецепт и јас не сум далеку од рецептот. Со тоа што досега не сум користела брашно 00, користам брашно за пица и остро, семолина кај нас ти е гриз а не го сакам него ич и затоа експериментирам. Користам брашна на Џејми во Деликатесен ги има. Јас сум таљатели тип, евентуално лингвини, а сега за Нова година си нарачав дел на миксерот што се додава за фусили, ама уште не ми е пробан. Откако пробав лазања со свежа паста, никад веќе не купив од продавница, нема врска тоа што се продава со ова.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не ставам сол ни јас, ставам доволно во сосот. Ти веројатно ги мериш јајцата според меркиве, ама ко што ми стои по твојов рецепт и јас не сум далеку од рецептот. Со тоа што досега не сум користела брашно 00, користам брашно за пица и остро, семолина кај нас ти е гриз а не го сакам него ич и затоа експериментирам. Користам брашна на Џејми во Деликатесен ги има. Јас сум таљатели тип, евентуално лингвини, а сега за Нова година си нарачав дел на миксерот што се додава за фусили, ама уште не ми е пробан. Откако пробав лазања со свежа паста, никад веќе не купив од продавница, нема врска тоа што се продава со ова.
Да да јас само по грамови работам а тоа се околу 40 жочки 2+/-
Па семолината не е баш гриз,по фина е ))))))
Брашната на Џејми не ги знам јас работам само со Molino Grassi..))))
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Да да јас само по грамови работам а тоа се околу 40 жочки 2+/-
Па семолината не е баш гриз,по фина е ))))))
Брашната на Џејми не ги знам јас работам само со Molino Grassi..))))
Епа е по фина, ама никаде не сум сретнала баш семолина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.289
Поени од реакции
22.536


znaci NAJDOBRO nesto sto sum probal vo ovoj zivot!!!
Orgil Special Rulle im e, kao specijalitet na mestoto

przeni rakcinja, obicni rakcinja, avokado, losos pecen, chilimajonez,
i nekoi spicy/chili sosovi, plus wasabi i soja sos.

kako trgnalo od sushito, kje otkazam svinsko skros
Probaj so wasabi caviar sledniot pat ako si ljubitel na ljuto i wasabi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom