Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Реално ништо повеќе и не очекувам. Од трејлерот единствено што ми се свиѓа е магичната природа во Галичник.

Од Стојан го имам гледано краткиот Брат за еден ден, жива глупост, од сценаристката го имам гледано краткиот Исклучиво жолти рози, блага катастрофа. Каква екипа, таков и филм.

Штета што има одлични глумци во главните улоги што веројатно немаат простор да покажат што знаат.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Врба во конкуренција за European Film Awards

The European Film Academy and EFA Productions take great pleasure in announcing the six titles of the second part of this year’s EFA Feature Film Selection.
In the coming weeks, the over 3,800 members of the European Film Academy will screen the 38 selected films and vote for the nominations in the categories European Film, Director, Actor, Actress and Screenwriter. The nominations will then be announced on 7 November at the Seville European Film Festival in Spain. An 8-member jury will decide on the award recipients in the categories European Cinematography, Editing, Production Design, Costume Design, Make-up & Hair, Original Score, Sound and Visual Effects.
The 33rd European Film Awards with the presentation of the winners will take place on 12 December.
Автоматски споено мислење:

Излезе трејлерот за Хомо на Игор Иванов - Изи

Мој прв впечаток: Уште еден лош филм. Посебно кога ќе ги видам како ги форсираат Коцев и Игор Ангелов а сигурно имаме и други талентирани актери кои можат да ги донесат многу подобро улогите. Вака од трејлерот ми се допаѓа само Наташа Петровиќ. Можеби ќе извлечат некој фестивал или награда на Цако, инаку слабо.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
„Денот на жената“, филмот што добил пари на конкурсот ради притисоци од шипците, ќе се снима од 1 октомври.

 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Го гледав Врба и искрено не очекував толку тапа да биде, многу кринџ филм, туѓ срам ме фаќаше на моменти. Очекував да биде претенциозно срање напред-назад во време, ама вакви тапа дијалози,не. Некои сцени избрзани, фалеа емоции, некако не беа комплетни. Уствари и на телевизија го имав фатено пред некој месец, не знаев кој филм е, мислев некој аматерски и не го ни изгледав тогаш.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
За најновиот филм, нашата "најуспешна" режисерка, што би рекол Филипче, Теонче, доби 700.000 куни од хрватскиот филмски фонд (5 милиони и 700 илјади денари).

Се очекува поддршка и од прогресивните Словенија, Белгија и евентуално Франција кои знаат да препознаат "квалитетен" филм. :D
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
За најновиот филм, нашата "најуспешна" режисерка, што би рекол Филипче, Теонче, доби 700.000 куни од хрватскиот филмски фонд (5 милиони и 700 илјади денари).

Се очекува поддршка и од прогресивните Словенија, Белгија и евентуално Франција кои знаат да препознаат "квалитетен" филм. :D
За жал Теона беше единствена режисерка која редовно снима долгометражни. Сега имаат деби Дума, Котевска, Венинова... Така да според бројот на филмови, награди и фестивали најуспешна е Теона. Се надевам посебно на голем успех на Котевска. И дај боже Сестра и Преекспонирано да се подобри од Хомо, Стела и Ефектот среќа.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Во моментов го гледам "Големата вода" и сакав да видам/прочитам нешто повеќе за младиве актери.
И така гледам ,бидејќи нели, уста не отвара цел филм, Исак е толкуван од Маја Станковска??? Јас се си мислев дека е некое странче, тоа испадна девојче. Вистина е ова или грешка некоја?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Во моментов го гледам "Големата вода" и сакав да видам/прочитам нешто повеќе за младиве актери.
И така гледам ,бидејќи нели, уста не отвара цел филм, Исак е толкуван од Маја Станковска??? Јас се си мислев дека е некое странче, тоа испадна девојче. Вистина е ова или грешка некоја?
Вистина е. Девојче го игра ликот на Исак Кејтен.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Во моментов го гледам "Големата вода" и сакав да видам/прочитам нешто повеќе за младиве актери.
И така гледам ,бидејќи нели, уста не отвара цел филм, Исак е толкуван од Маја Станковска??? Јас се си мислев дека е некое странче, тоа испадна девојче. Вистина е ова или грешка некоја?
Личи на Клаудио Маркизио... :kafence:

20200923_152111.jpg
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
КРАТКИОТ ФИЛМ „НАЛЕПНИЦА“ НА ЃОРЃИ УНКОВСКИ ВЛЕЗЕ ВО ТРКАТА ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

:oeoeoe:Само добри вести за македонската кинематографија месецов. 2 премиери (Стела и Хомо), номинација на Врба за Европските оскари а сега уште еден краток филм е во трка за номинација за Оскар. Не верувам дека ќе добие номинација но сакам да верувам дека може да се случи чудо :angel:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Ај уште едно прашање во врска со "Големата вода", сега ми текна.
Дали локацијата на снимањето кампот за децата е иста што и локацијата на стадионот во Трето полувреме таму во тој стариот турски затвор(?) што се наоѓа во Бардовци?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ај уште едно прашање во врска со "Големата вода", сега ми текна.
Дали локацијата на снимањето кампот за децата е иста што и локацијата на стадионот во Трето полувреме таму во тој стариот турски затвор(?) што се наоѓа во Бардовци?
Со оглед на тоа што дневните весници што ги имало во периодот на снимање на филмот, веќе не постојат, единствено што најдов е интервју од Филмополис. Претпоставувам се работи за истата градба - Хавзи пашините конаци во Бардовци.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Со оглед на тоа што дневните весници што ги имало во периодот на снимање на филмот, веќе не постојат, единствено што најдов е интервју од Филмополис. Претпоставувам се работи за истата градба - Хавзи пашините конаци во Бардовци.
Да, јас бев статист на Трето Полувреме и сега кога го погледнав овој филм, ме врати 9 години назад кога се утепавме од чекање во тоа дворот од конакот (не било затвор)
Интересна градба е, добро ја искористиле и во двата филма. Знам дека на Трето Полувреме нешто доградуваа за да изгледа така стадионот ама не ми текнува сега на муабетите од тогаш што конкретно, мислам трибината и уште еден дел кај што е ложата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom