Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
zsdravo se raboti za vw 1.9 tdi bls kolku litri ulje treba da se stavi majstorot kade so odam mu stava 4 litri a jas gledav na edna strana na internet deka treba 4.3 litri kolku bi trebalo da se stavi tacno 4 litri ili 4.3 i kakov antifriz treba da se stavi jas staviv od crveniot a isto taka vidov na internet deka treba plav koj ima razbirajne neka kaze poz do svite
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Момци. Кој ја има vcds ми треба помош со инсталација?
Kazi sto konkretno ti treba?
Автоматски споено мислење:

zsdravo se raboti za vw 1.9 tdi bls kolku litri ulje treba da se stavi majstorot kade so odam mu stava 4 litri a jas gledav na edna strana na internet deka treba 4.3 litri kolku bi trebalo da se stavi tacno 4 litri ili 4.3 i kakov antifriz treba da se stavi jas staviv od crveniot a isto taka vidov na internet deka treba plav koj ima razbirajne neka kaze poz do svite
Se dodeka e megju min i max na sipka nema vrska dali e 4l ili 4.1 ili 4.3. Veruvam 4.3 ke bide do max na sipka a 4 na sredina megju min i max. Vw grupacijata obicno crven minimum g13 antifriz.
 
Член од
9 август 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Здраво, имам проблем со едната врата на автомобилот коа се зклучува само таа неможе да се закључи ваљда има нешто проблем со централното.Дали некој може знае дали има начин некаков да се закључи некако вратата и што мислите електричар колку би земал за овој проблем?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво, имам проблем со едната врата на автомобилот коа се зклучува само таа неможе да се закључи ваљда има нешто проблем со централното.Дали некој може знае дали има начин некаков да се закључи некако вратата и што мислите електричар колку би земал за овој проблем?
Зависи за која кола, најчесто има од страната кога ќе ја отвориш кај што се наоѓа child lock да завртиш со клучот во насока на која се врти, на тоа што не е штраф. Ова ти е решение додека да средиш бравата, ако треба да ја отвориш ќе можи од внатре.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
Кај мене на Алфата 1.9 JTD имаше голем ефект декарбонизацијата. Продиша колата. EGR ми е блокиран.

Башка не сум лаик да не си ја знаам колата па да ми се прави некаков placebo ефект. :)
Другар...јак си....возиш Алфа(ко мене исто) а името на форумов ти е Volkswagen :vozbud:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
zsdravo se raboti za vw 1.9 tdi bls kolku litri ulje treba da se stavi majstorot kade so odam mu stava 4 litri a jas gledav na edna strana na internet deka treba 4.3 litri kolku bi trebalo da se stavi tacno 4 litri ili 4.3 i kakov antifriz treba da se stavi jas staviv od crveniot a isto taka vidov na internet deka treba plav koj ima razbirajne neka kaze poz do svite
На мојот Ауди со ТДИ 1.9 маслото е 5-40 и 4.1 литри и таманка дури е многу ако има потреба и ќе дотурам уште малку зависи колку возам ,а антифриз е со црвена боја и толку ,арно ви кажа мајсторот си знае работата


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво, имам проблем со едната врата на автомобилот коа се зклучува само таа неможе да се закључи ваљда има нешто проблем со централното.Дали некој може знае дали има начин некаков да се закључи некако вратата и што мислите електричар колку би земал за овој проблем?
А да кажете што кола имаш ? И сите брави не се исти и не ист начин за заклучување и различни модули


Sent from my iPad using Tapatalk
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Другар...јак си....возиш Алфа(ко мене исто) а името на форумов ти е Volkswagen :vozbud:
Возам Алфа веќе 8 години. Иначе Volkswagen ми е дека сум фанатик на старите Буби.
Мада меѓу време возев BMW, VW Passat, сеа Skoda. Алфата ми е вечна љубов :)

Исто да напоменам дека сакам и Јапонци ама многу се скапи кај нас, претеруваат со цените.
 
Член од
9 август 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Зависи за која кола, најчесто има од страната кога ќе ја отвориш кај што се наоѓа child lock да завртиш со клучот во насока на која се врти, на тоа што не е штраф. Ова ти е решение додека да средиш бравата, ако треба да ја отвориш ќе можи од внатре.
Се работи за голф 5
Автоматски споено мислење:

А да кажете што кола имаш ? И сите брави не се исти и не ист начин за заклучување и различни модули


Sent from my iPad using Tapatalk
Голф 5ка
 
Член од
15 септември 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Дали во нашата држава има некој закон за овие што прават превара со километражата?
Пример ако најдеш кола со вратена километража, можеш ли негде да пријавиш?
Нема,а нема ни да има во брзо време
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Нема,а нема ни да има во брзо време
Не ти треба посебен закон(такво нешто никаде во свет нема), тоа ти е измама, а измамата е казнива со закон.
Само многу е тешко да докажеш, кој ја направил измамата, така да нема спас од тоа.

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Приметив дека ми тече нешто под кола, не ми личи на уље и нивото е ок, не губи.
Флеката е мала 1-2см, не е толку мрсна и има посветла боја.
Ова се случува само после возење кога ќе ја паркирам и после нема ништо.

Од што може да е ме интересира пред да ја носам да ја проверат?

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom