Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
22 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво,
Ме интересира дали овој проект важи исклучиво за нови градби на станови или може и за купување на старо?
Фала однапред.
Знам дека е задоцнет одговор ама ако уште не си разбрал, само за нови градби е или нов стан што треба да го купиш од фирма
Автоматски споено мислење:

дали некој има искуство за време на градбата на куќа дали може да се прават измени на внатрешноста и на кровот ,пример кај мене е со керамиди а би сакал да го направам со лим-панел , и имам во проектот баџа но сакам да не ја правам ,дали може помош
Се додека не излегуваш од границите на дозволената градба за ширина должина висина не е проблем да преправаш и внтарр да преградеш поинаку од планот, исто шо треба да ти напоменам е дека ако градбата не е повеќе од 300м2 мислам дека беше не иди комисија за проверка и не е задолжително да имаш надзор, ако надминува оваа квадратура тогаш сепак треба да запазиш и да имаш надзор, а повеќето од нив си ја знаат работата :)
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
@Lurtz доколку можеш да ми пишеш ПП, да ми дадеш некои информации во врска со купување на стан.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
ima li nekoj dobieno godinava jas cekam od januari mesec i nisto seuste'???
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
ima li nekoj dobieno godinava jas cekam od januari mesec i nisto seuste'???
Мислам дека треба да помине на Влада -- со оглед на тоа што до денес немаше формирано Влада, не изненадува фактот што си чекал 8-9 месеци. Сепак, јави се во Мин. за финансии и во банката преку која аплицираше и побарај повеќе информации.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јас го зедов пред речиси 6 години ова и одобрувањето одеше парарелно со одобрувањето од банката.

Сега се чудам што ве читам дека сте чекале по година дена одобрување.

Иначе, превара тешка беше тоа тогаш. Сите компании даваа анекс на договор да си доплатите разлика во цената, анекс на договор за балконите (купи куќа купи стан даваа 50% за логии и балкони), ...и се тоа си го поминаа легално, иако сите што зедоа таков кредит пријавија во Мин за Финансии. Таму креваа раменици...

Имаш некој ќар на крајот на денот ама далеку е од сумите кои се спомнуваат.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
И јас го зедов кредитот пред 6 години. И немаше никаква превара или игра како што велите погоре. Како прво на инвеститорот воопшто не му е гајле од каде ми се парите, дали од банка или од држава. Битно да му се исплати колку што му кошта. Второ на банката не и е гајле од каде јас ќе го најдам учеството (во случајот пола учество ми беше од државата). Битно е да се почитуваат законските правила. Главни ограничувања се 5 години да не го отугуваш станот/куќата и 10 години да не го затвораш кредитот. Ако ти одговара тоа, земај ги парите. Секоја помош е сепак добродојдена
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
Дали проектов е сеуште во функција? Неможам да најдам ниту еден официјален сајт или слично за да добијам повеќе информации околу ова.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Дали проектов е сеуште во функција? Неможам да најдам ниту еден официјален сајт или слично за да добијам повеќе информации околу ова.
На 31.12.2020, во весникот Нова Македонија, случајно забележав дека е објавен оглас со правилата за овој проект за 2021. По тоа знам дека проектот е активен и оваа година.

Е сега гледам дека Министерството за финансии имаат нова веб страна па и јас не можам да се снајдам тука за да го најдам огласот. Освен во Министерството ваљда можеш да добиеш инфо и во некоја банка, ама сепак тие прво би се обиделе да ти ги протукркаат нивните кредити. :)

Поздрав
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
На 31.12.2020, во весникот Нова Македонија, случајно забележав дека е објавен оглас со правилата за овој проект за 2021. По тоа знам дека проектот е активен и оваа година.

Е сега гледам дека Министерството за финансии имаат нова веб страна па и јас не можам да се снајдам тука за да го најдам огласот. Освен во Министерството ваљда можеш да добиеш инфо и во некоја банка, ама сепак тие прво би се обиделе да ти ги протукркаат нивните кредити. :)

Поздрав
И од тоа што се распрашував по инвеститорите речиси сите избегнуваат да соработуваат со проектов, и сите даваат опција за плаќање само со станбен кредит или во готово.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
И од тоа што се распрашував по инвеститорите речиси сите избегнуваат да соработуваат со проектов, и сите даваат опција за плаќање само со станбен кредит или во готово.
i toa ti e stanben kredit. nema sto da saka ili ne. edinstveno investitorot ti treba ako treba da se "nasminka" cenata da vleze vo zadadenite uslovi.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
i toa ti e stanben kredit. nema sto da saka ili ne. edinstveno investitorot ti treba ako treba da se "nasminka" cenata da vleze vo zadadenite uslovi.
Исконтактирав 5 или 6 фирми кои моментално градат згради и сите дадоа негативен одговор на прашањето дали соработуваат со проектот. Можеби и цената на квадратот, со оглед на тоа дека им е повисока е главната причина да го избегнуваат тој начин на плаќање, се со цел да не прават комбинации од типот една цена да ти пишат во договор, а друга да е реалната.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Исконтактирав 5 или 6 фирми кои моментално градат згради и сите дадоа негативен одговор на прашањето дали соработуваат со проектот. Можеби и цената на квадратот, со оглед на тоа дека им е повисока е главната причина да го избегнуваат тој начин на плаќање, се со цел да не прават комбинации од типот една цена да ти пишат во договор, а друга да е реалната.
Јас имам лично искуство со ова, додуша далечната 2014 година. Значи, инвеститорот не треба да го интересира од каде ти се парите. Едноставно него на сметка од банка му стигнуваат X евра, колку шо треба, а дали се од станбен или ваков или таков кредит, него ништо не му менува.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Јас имам лично искуство со ова, додуша далечната 2014 година. Значи, инвеститорот не треба да го интересира од каде ти се парите. Едноставно него на сметка од банка му стигнуваат X евра, колку шо треба, а дали се од станбен или ваков или таков кредит, него ништо не му менува.
мислам имаше услов да не биде квадрат повеќе од 900е или така нешто
иначе да нема што него да го интересира битно ке си биде исплатен


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
мислам имаше услов да не биде квадрат повеќе од 900е или така нешто
иначе да нема што него да го интересира битно ке си биде исплатен


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, тој условм мислам дека се уште постои, и нормално треба да го задоволиш. Без тоа, банката нема да ти го одобри кредитот. А на инвеститорот сите пари им ги префрлува банката, парите од кредитот + твоите пари - остатокот до вкупната вредност на станот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom