MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Можно ли е квалитетот на сликата да зависи од типот на ресивер? Користим од првите ресивери(околу 10год стар) и не сум задоволен од SD сигналот.
Можно е.

Исто така е можно и во тие 10 години да си сменил телевизор :)

А исто така е можно и да ти е поврзан на SCART.

Доколку е, поврзи го со HMDI :)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Можно е.

Исто така е можно и во тие 10 години да си сменил телевизор :)

А исто така е можно и да ти е поврзан на SCART.

Доколку е, поврзи го со HMDI :)
Со HDMI е поврзан. Претходниот тв беше 42 инчен и по малу се гледаше дека сликата не е баш најсјајна. Од пред некој ден земав 55 инчен и сликата е очобол.
Како и да е ќе ги контактирам за да го замена ресиверот.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Со HDMI е поврзан. Претходниот тв беше 42 инчен и по малу се гледаше дека сликата не е баш најсјајна. Од пред некој ден земав 55 инчен и сликата е очобол.
Како и да е ќе ги контактирам за да го замена ресиверот.
Е каква сакаш да ти е SD сликата на 55 инчен ТВ? Плус ако гледаш од растојание од околу 3 метри ....

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Ова ти е калкулатор за далечина.
Никаде нема помала резолуција од HD.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Не се разбирам многу во квалитет на слика ама мислам и да му заменат понов ресивер нема да примети некоја разлика.
Јас зедов нов телевизор пред 5-6 месеци и исто приметив дека сликата е очобол поготово кога малку од близина ќе гледаш SD квалитет тв канал . Пред се мислам зависи и од каде го зема операторот сигналот на тв каналот.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.388
Поени од реакции
2.707
Можно ли е квалитетот на сликата да зависи од типот на ресивер? Користим од првите ресивери(околу 10год стар) и не сум задоволен од SD сигналот.
Ај вака, за кои поточно канали е очобол (СК SD ли?), а кај кои е во ред за СД стандард?
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Ај вака, за кои поточно канали е очобол (СК SD ли?), а кај кои е во ред за СД стандард?
Алфа, 24, Канал5, СпортКлуб 1 2 3 сите се со многу лоша SD слика. Има и други ама не е страшно како кај овие.
Добар SD ми изгледа само кај документарните и филмските канали.
HD сигналот е добар на Сител, Телма, Алсат, Мтв и Арена 1-5 и СК 1-3.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Дај бре нека стават овие Nova S, РТС 1, 2, 3, HRT, Eurosport да ги вратат нека не се глупираат а не оние глупине Elta, Valentino што се во балкан пакет или пак Наша Балкан ги нудат кој не верувам некој и да ги гледа.

Помали фирма кабелски оператори во некој градови во државава ги имаат овие тв канали а оператор кој е најпознат, го има низ цела држава нема некој канали кој се гледани и барани.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
Што е со ртл и ртл2?
Праша ли некој?
Два три дена нема

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
Што е со ртл и ртл2?
Праша ли некој?
Два три дена нема

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Денес се јавив според операторот дефектот е пријавен кај колегите од техничка служба и работат на тоа.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
A kaj gi ima tie kanali?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Денес се јавив според операторот дефектот е пријавен кај колегите од техничка служба и работат на тоа.
Мене ми кажаа дека од Телеком ништо не можеле да направат зашто дефектот бил од РТЛ, чекале да го средат од РТЛ проблемот и дека немаат појма кога ќе биде средено.
90% тие канали ги гледам, се прашувам дали ќе дадат попуст на пакетот бидејќи и за тој пакет се доплаќа, а еве веќе скоро недела дена ги нема каналите.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Мене ми кажаа дека од Телеком ништо не можеле да направат зашто дефектот бил од РТЛ, чекале да го средат од РТЛ проблемот и дека немаат појма кога ќе биде средено.
90% тие канали ги гледам, се прашувам дали ќе дадат попуст на пакетот бидејќи и за тој пакет се доплаќа, а еве веќе скоро недела дена ги нема каналите.
На Телекабел Балкан пакетот си функционира безпрекорно, односно RTL каналите си работат уредно. Како што знам истите ги превземаат од сателит Eutelsat 16A само од таму се достапни. И Telekom би требало да го користи истиот извор Eutelsat 16A.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom