Перикард-Воспаление на срцева обвивка

Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Здраво имам 25 години и пред 5 дена при Ехо ми најдоа назначен перикард.Осекав притисок во градите, немање воздух, малаксаност, вртоглавица.Ми рекоа дека не е хроничен , а во дијагноза пишано дека не е ни акутен.Докторката ми објасни многу опширно дека е настанато од пролада или грип кој не сум го осетил и не сум пиел антибиотици.Моето прашање е бидејки прв пат во мојот живот одам на доктор и се плашам дали ова е ризично заболување, дали се врака, дали има опасност од поголемо заболување на срцето? Иначе ми дадоа 10 дневна терапија со ибупрофен,панцеф, Б-комплекс,аспирин и ми рекоа дека за 10 дена ке помине и дека и без апчиња за месец само ке поминало.Ве молам за мислење бидејки сум преплашен а и некако немам многу доверба во нашите доктори.Фала однапред
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ако имаш причина да не им веруваш, оди на второ мислење - макар и приватно. Секако ќе биде постручно од било што и да добиеш како одговор на форум или да изгуглаш сам. Тоа што ти го кажале има логика според мене. И не биди преплашен беспотребно, само повеќе ќе придонесеш да немаш воздух :)

https://publicitet.mk/ubavina-i-zdravje/item/6032-perikarditis-ili-vospalenie-na-srcevata-obvivka
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Ако имаш причина да не им веруваш, оди на второ мислење - макар и приватно. Секако ќе биде постручно од било што и да добиеш како одговор на форум или да изгуглаш сам. Тоа што ти го кажале има логика според мене. И не биди преплашен беспотребно, само повеќе ќе придонесеш да немаш воздух :)

https://publicitet.mk/ubavina-i-zdravje/item/6032-perikarditis-ili-vospalenie-na-srcevata-obvivka
Од кога почнав со терапијата немам веке болка , само малаксаност и слаба вртоглавица, само прашањето ми е дали е ризично по живот, бидејки од читање по гугл и од пиење вода може да умре човек
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Јас како што разбрав, твојата состојба (воспаление) се должела на вирусна/бактериска инфекција. Како што разбрав, иако не сум експерт, перикардитот е уствари некој вид „заштитен механизам“ на срцето кој може да се јави при вакви ситуации. Затоа и ти ги дале аповите, да се оправи малку организмот од шокот и да се намали воспалението (анти-инфламаторски лекови се претежно). Ваљда ти рекле да дојдеш на контрола по терапијата. Ако не ти рекле, ваљда не е сериозно. Ако ти е шубе - секако можеш да отидеш сам на контрола :)
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Ми рече ако сакаш можеш после 2 месеци да направиме ехо и екг пак,али кажа дека не е ништо страшно и дека видела многу поголеми воспаленија од моето.Пишав овде можеби има некој што го поминал ова, па да ми каже што како поминало да сс смирам малку на психа.Сепак фала многу за одвоеното време
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Бате, со самото раѓање ние сме изложени константно на ризици по живот. На гугл прочитал дека пиењето вода може да биде рижично по живот! Дај молим те, се слушаш ли сам себе? Прибери се малце, не паничи толку.
Ако стањето ти било ризично ке те прателе во болница да лежеш. Убаво ти кажала докторката и нема потреба да сумњаш. Значи опушти се. Не е ама ич страшно :)
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Бате, со самото раѓање ние сме изложени константно на ризици по живот. На гугл прочитал дека пиењето вода може да биде рижично по живот! Дај молим те, се слушаш ли сам себе? Прибери се малце, не паничи толку.
Ако стањето ти било ризично ке те прателе во болница да лежеш. Убаво ти кажала докторката и нема потреба да сумњаш. Значи опушти се. Не е ама ич страшно :)
Грешка си разбрал за водата се шегував. Пишав овде со цел можеби некој поминал низ истото.Се надевам и јас дека не е страшно, имај пријатен ден и секое добро.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
З Иначе ми дадоа 10 дневна терапија со ибупрофен,панцеф, Б-комплекс,аспирин и ми рекоа дека за 10 дена ке помине и дека и без апчиња за месец само ке поминало.
Тоа е тоа. Што друго сакаш да чуеш?

Мавни си ги бубачките од глава и не се замарај!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Само едно ќе кажам. ЕКГ не мажува ама баш ништо. Со добро ЕКГ се добива миокарден инфаркт.
Инаку, во конкретниов случај... Не би требало да има проблеми. Без гајле!
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Само едно ќе кажам. ЕКГ не мажува ама баш ништо. Со добро ЕКГ се добива миокарден инфаркт.
Инаку, во конкретниов случај... Не би требало да има проблеми. Без гајле!
На мене ми беше откриено на Ехо.Планирам после терапијата да направам детален преглед на срце во систина или жан митрев ама освен ехо и екг друго што преглед постои не сум запознаен.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
На мене ми беше откриено на Ехо.
Кај мене двапати правеа ЕКГ и дозволија да добијам инфаркт. Дури подоцна дознав дека кај многумина се случува тоа.
Ехо ми правеа после инфарктот.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Кај мене двапати правеа ЕКГ и дозволија да добијам инфаркт. Дури подоцна дознав дека кај многумина се случува тоа.
Ехо ми правеа после инфарктот.
Која беше причината за инфаркт?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Која беше причината за инфаркт?
Причина за инфаркт? Не знам која е. Факт е дека лева срцева артерија беше зачепена 100%. А зошто? Не сум мераклија на мрсна храна, шеќерот не беше изнад нормала, притисокот најчесто под 120, а знае да падне и под 100. 2-3 недели пред инфарктот холестеролот и триглицеридите беа малку над нормала. Претпоставувам дека е стрес, макаршто во последно време не би требало и тоа да постои. Кога ги решив животните обврски и требаше да уживам, јас стасав по кратка постапка на операциона маса.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Причина за инфаркт? Не знам која е. Факт е дека лева срцева артерија беше зачепена 100%. А зошто? Не сум мераклија на мрсна храна, шеќерот не беше изнад нормала, притисокот најчесто под 120, а знае да падне и под 100. 2-3 недели пред инфарктот холестеролот и триглицеридите беа малку над нормала. Претпоставувам дека е стрес, макаршто во последно време не би требало и тоа да постои. Кога ги решив животните обврски и требаше да уживам, јас стасав по кратка постапка на операциона маса.
Нека иде у пуста гора.Се надевам дека потполно си закрепнал и дај боже никогаш да не се врати.На мене ми направија ехо ми земаа крв за анализа и ми рекоа дека се е во ред срцето е одлично , само од настинка се дешава да се воспали надворешната обвивка.Ама симптомите не ги посакувам на никој, буквално пецкање во градите,енергија 0, вртоглавица де ке паднеш де нема ... Страв у коски на 25 години не е убаво...
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Да ми каже некој што се разбира за резултатите од крвта добри ли се ? Од денес се. 20190602_213151.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom